وزیر خارجه در صحن علنی مجلس:
محمدجواد ظریف‌، وزیر امور خارجه ایران روز گذشته با حضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به سوال‌های مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی پاسخ گفت. مجتبی ذوالنوری از وزیر خارجه درمورد اظهارات ظریف درباره توان موشکی ایران و همچنین پولشویی در کشور سوال کرده بود.

ظریف در پاسخ به سوال مجتبی ذوالنوری خاطرنشان کرد: «بنده افتخار می‌کنم در خارج از کشور محکم‌ترین دفاع‌ها را از همه سیاست‌های جمهوری اسلامی داشتم. چه خودم در این سیاست‌ها نقش داشته باشم، چه نداشته باشم، بارها اعلام کردم که همه ما در تحلیل باید مجتهد باشیم، اما در عمل باید مقلد باشیم و من با دفاع از تمام سیاست‌های جمهوری اسلامی به نقش خود عمل‌کردم، هیچ‌کس به اندازه من از توان موشکی جمهوری اسلامی دفاع نکرده است.»

او با اشاره به اینکه صحبت‌هایش را بزرگنمایی و تقطیع کرده‌اند، گفت: «عرض بنده در مورد توان موشکی ایران همان سخن امام راحل(ره) در‌ سال اول انقلاب است، ایشان معتقد بودند آنچه انقلاب و کشور ما را حفظ می‌کند، حضور و حمایت مردم است، نه چیز دیگر. بر همین اساس در سخنرانی کوتاه خود در دانشگاه تهران پس از تقدیر از توانمندی‌های نظامی کشور تأکید کردم آن چیزی که کشور ما را حفظ می‌کند، سلاح‌های نظامی که در مقابل توان تسلیحاتی آمریکا چندان قوی نیست، نخواهد بود، بلکه فرهنگ و ایثار مردم است که انقلاب را حفظ می‌کند. اگر اشتباه فکرمی‌کنم به من بفرمایید.»

وزیر امور خارجه با انتقاد از یک خبرگزاری که سخنان او را تقطیع‌کرده بود، تأکید کرد: «من همواره در خارج و داخل از توان دفاعی و موشکی کشور دفاع کرده‌ام و مصداق این موارد را می‌توان در سخنانم در اجلاس‌های کشورهای هند، آستانه و دوحه بیان کرد.» ظریف درباره بخش دوم سوال ذوالنوری درخصوص ادعای پولشویی در کشور پاسخ داد: «در دنیا به علت اینکه کنوانسیون‌های مربوط به پولشویی را امضا نمی‌کنیم، دولت جمهوری اسلامی متهم به پولشویی است. اما من تأکید کرده‌ام دولت و نظام جمهوری اسلامی از این اتهام مبرا هستند، اما در کشور منافعی هم وجود دارد که مانع امضای معاهدات می‌شود.»

وزیر امور خارجه با توضیح آنکه آنچه من در مورد پولشویی گفتم، با آنچه برخی ادعا می‌کنند، متفاوت است، گفت: «امروز دشمن کل ملت ایران را نشانه گرفته است، فاجعه ترور شهید سلیمانی، فاجعه کرمان و هواپیمای اوکراینی که ۱۷۶ خانواده را داغدار کرد، باید ما را به یکدیگر نزدیک‌تر کند. در هند به من گفتند در ۴۳۰شهر هند برای شهید سلیمانی مراسم گرفته شده، این وحدت را در چنین شرایطی که استکبار علیه همه ملت ایران شمشیر را از رو بسته است، باید حفظ کنیم، همه ما با عقاید مختلف زیر یک پرچم زندگی می‌کنیم.»

او در بخش دوم پاسخ‌های خود اظهار داشت: «من با اصل سخنان آقای ذوالنوری و اینکه طرف مقابل ما باید در برابر توان این مردم احساس ضعف کند، موافق هستم، اما تأکید می‌کنم آنچه باعث احساس ضعف آمریکایی‌ها تا امروز شده، توان نظامی ما نبوده، بلکه اتحاد مردم بوده است.» ظریف اضافه کرد: «از منابع موثق عرض می‌کنم یکی از مراکز تصمیم‌گیری آمریکا ضمن طراحی دقیق انهدام مرکز فردو این سوال را مطرح کرده است که پس از تخریب فردو چه می‌شود و آنان به این جواب رسیدند که پس از این اتفاق مردم ایران متحدتر و منسجم‌تر می‌شوند و وقوع آن زیان بیشتری برای آمریکا دارد، این تأیید سخنان رهبر معظم انقلاب است که فرمودند شهید سلیمانی از سردار سلیمانی برای انقلاب موثرتر است.»

رئیس دستگاه دیپلماسی با تأکید بر اینکه باید پیروزی خون بر شمشیر را باور داشته باشیم، اظهار داشت: «من در صحبت‌های خود درباره توان موشکی ایران چیزی را نفی نکردم، بلکه در اثبات چیز دیگری صحبت کردم، این یک واقعیت است که آمریکا سالانه ٢تریلیون دلار هزینه نظامی می‌کند، درحالی‌که ایران ۱۶‌میلیارد دلار برای توان دفاعی خود هزینه می‌کند. ما این را باید باور کنیم که همان‌گونه که امام راحل(ره) فرمودند، آمریکایی‌ها از مردم ما می‌ترسند، نه از سلاح ما. توان دفاعی ما برای دنیا مشخص است.»

ظریف در بخش دیگری از سخنان خود در مورد پولشویی در ایران گفت: «من در آنجا ضمن مبرا دانستن نظام و دولت جمهوری اسلامی از اتهام پولشویی تأکید کردم منابعی در ایران پولشویی انجام می‌دهند، اما این به علت تحریم‌های آمریکاست. زمانی که از بانک کونلون ۶‌درصد برای یک ترنز اکشن کمیسیون در نظر گرفته است، اما با ۱۵ تا ۲۰‌درصد این ترنز اکشن برای ایران هزینه برمی‌دارد، ۱۴‌درصد اختلاف کجا می‌رود. آمریکایی‌ها باید بدانند که با تحریم خود باعث شدند چنین پولشویی‌هایی در ایران تقویت شود.» او با خطاب قرار دادن نماینده سوال‌کننده گفت: «چرا جنایت آمریکا را در تقویت پولشویی به پای ظریف می‌نویسید. این یک واقعیت است که چنین مراوداتی که به دلیل تحریم ناچار به انجام آن هستیم، پولشویی است، اما دامن نظام از این مسأله پاک است و این پولشویی‌ها گردن آمریکاست.»

او افزود: «سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران آنچنان موفق بود که جلسه‌ای که آمریکا به‌عنوان یک عضو دائم شورا برای محاکمه ایران تشکیل داده بود، تبدیل به جلسه محاکمه خود آنها شد. این کارها راحت به دست نمی‌آید و نیاز به تلاش، طراحی، برنامه‌ریزی، گفت‌وگو و حضور قوی بین‌المللی دارد. این کارها را دوستان خوب است که ملاحظه کنند. اینها سند افتخار بنده نیست، سند افتخار جمهوری اسلامی ایران است. باز هم می‌گویم این را هم وامدار مردم هستیم.»

وزیر امورخارجه ادامه داد: «سلاح مهم است، اما قدرت‌مان را وامدار مردم هستیم. در دیپلماسی و سیاست خارجی کار دیپلمات مهم است، اما آنچه در سیاست خارجی حرف اول و آخر را می‌زند، باز هم مردم هستند. من همان‌طور که می‌گویم برای اینکه در دنیا قوی باشیم، نیاز به مردم داریم، همین‌طور برای اینکه در دیپلماسی قوی باشیم، نیاز به مردم داریم.»  او اضافه کرد: «این مردم ایران بودند که سیاست آمریکا را در شورای امنیت خنثی‌کردند. ما کارگزار و خادم مردم بودیم. این را بپذیریم. آنجا آمدیم از چهار تا کلمه که باز هم با هزینه همین مردم یاد گرفتیم و با چهار تا تماسی که توانستیم برقرار کنیم، مانع از این شدیم که آمریکا عضو دائم شورای امنیت بتواند در این شورا جلسه‌ای علیه ما برگزار کند و جلسه، جلسه محاکمه آمریکا شد.»

اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در twitter
توئیتر
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
در همین رابطه بخوانید:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عکس: آنا
اشتراک گذاری در print
چاپ

لینک کوتاه: http://shahrvanddaily.ir/11464

20
پربازدیدهای هفته
آخرین مطالب