امروز دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۳:۲۵
آخرین اخبار
غلامرضا حیدری در گفت‌وگو با «شهروند»
غلامرضا حیدری در گفت‌وگو با «شهروند»

هرچند طی هفته‌های گذشته جلسات علنی مجلس به دستور ستاد مبارزه با کرونا لغو شده است، اما اکثر نمایندگان در حوزه‌های خود درگیر ماجرای کرونا شده‌اند و اظهارات آنها در برخی از مواقع تصمیمات ستاد مبارزه با کرونا را به چالش می‌کشد. تقریبا اکثر اظهارات نمایندگان مجلس درباره کرونا طی روزهای گذشته تاکید بر اعمال قاطع قرنطینه در نقاط بحرانی بوده است. غلامرضا حیدری، نماینده تهران در مجلس معتقد است که مسئولان در ابتدای شیوع کرونا در کشور «هشدار را جدی نگرفتند» و عواملی را برای این مسأله مطرح می‌کند. گفت‌وگو با این نماینده مجلس را در ادامه می‌خوانید.

این سوال در افکار عمومی وجود دارد که چرا در ابتدای شیوع کرونا در قم قرنطینه اعمال نشد. به نظر شما چرا قرنطینه در قم انجام نشد و دلایل آن چه بود؟
بر اساس آن چیزی که در چین رخ داد و ویروس کرونا شیوع پیدا کرد، وقتی چینی‌ها محدودیت‌های شدیدی را اعمال کردند، زنگ‌خطری برای ما بود که رفت‌وآمدها به چین باید کنترل‌می‌شد. متاسفانه آن‌گونه که خبرها حکایت دارند؛ یکی از خطوط هواپیمایی این محدودیت‌ها را اعمال نمی‌کرد. در ایران هم براساس خبرهای رسمی شروع ویروس کرونا از قم بود که شنیده‌می‌شود منشأ آن هم چین بوده است. وقتی چنین مسأله‌ای رخ داد، باید آن چیزی را که تجربه مبارزه با این ویروس بود، در دستور کار قرار می‌دادیم. هرچند در این میان، وزیر بهداشت این هشدار را داده بود، یعنی مسئول بهداشت و درمان کشور به تمامی مسئولان کشور هشدار وضعیت پیش‌آمده را داده بود. چند عامل وجود داشت که این هشدار را جدی نگرفتند تا محدودیت‌ها را اعمال کنند. در مرحله نخست، این باور ایجاد نشده بود که مسأله جدی است. مسأله بعدی این است که بحث‌های اعتقادی در قم وجود داشت که باعث اعمال‌نشدن محدودیت شد.

 برخی نمایندگان درباره احتمال حمله بیوتروریستی صحبت‌کرده‌اند. این ذهنیت تا چه حدی در عدم مقابله جدی در ابتدای شیوع موثر بوده است؟
این ویروس به گونه‌ای است که هنوز واکسن آن کشف نشده و دامن کشورهای پیشرفته را هم گرفته است. برای مثال در خود آمریکا هم در برخی از نقاط اعلام وضعیت قرمز شده است و دولت آمریکا مجبور شده بودجه‌ای را برای مبارزه با این ویروس درنظر بگیرد. در نتیجه به نظریه توطئه‌آمیزبودن ویروس کرونا خدشه وارد می‌شود. اما کسانی که ذهنیت توهم توطئه دارند، این مسأله را طرح کرده‌اند. همین مسأله هم به نبود توجه کافی به ویروس کرونا دامن زد.

 در حال حاضر چقدر این امکان وجود دارد؟ برخی از نمایندگان مجلس از جمله فراکسیون حقوق شهروندی درخواست قرنطینه صددرصدی نقاط بحرانی را داشتند. نظر شما در این باره چیست؟
باید ببینیم که اصطلاح قرنطینه به آن معنایی که در چین اتفاق افتاد چه بود. آن قرنطینه‌ای که در چین اعمال شد، به این معنی است که شهروندان به طور مطلق در یک شهر حتی از خانه خود هم خارج نشوند و مایحتاج آنها هم باید با تمهیدات ویژه‌ای به دست آنها برسد یا اینکه برای مثال در نقاطی مشخص جمعیت مبتلا را قرنطینه کنند. در نتیجه، اگر قرنطینه به آن معنایی را که در چین اتفاق افتاد بخواهیم اعمال کنیم، آمادگی‌های خاص خود را طلب می‌کند.

 یعنی معتقدید که این توانایی در ایران برای چنین قرنطینه‌ای وجود ندارد؟
پاسخ این سوال دست حکومت است، چون این مسأله تخصصی است، اما به نظر من اگر مراجع مربوطه به این نتیجه رسیده‌اند که قرنطینه به آن شکل نیاز است، باید آن را فریاد بزنند. در حال حاضر بسیاری از کارهای روزمره حتی در نقاط بحرانی که محدودیت‌هایی هم اعمال شده است، انجام می‌شود. الان هم به نظر می‌رسد که دیر شده است، اما باید اولویت‌بندی‌هایی درباره نقاط بحرانی انجام شود و حداقل رفت‌وآمدها در این نقاط محدودشود. برای مثال در شهر قم باید اعمال محدودیت‌های رفت‌وآمد جدی اعمال می‌شد، هرچند بعید می‌دانم که این کار هنوز هم انجام شود یا در استان‌های شمالی باید این رفت‌وآمدها کنترل‌شود. هرچند بخشی از مردم ما هم کم‌لطفی می‌کنند و سفرهای خود به استان‌های شمالی را لغو نمی‌کنند.

اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
مطالب مرتبط
  • پیشنهاد شهروند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

غلامرضا حیدری در گفت‌وگو با «شهروند» 
اعمال قرنطینه مانند چین آمادگی‌های خاص خود را طلب می‌کند
روزنامه شهروند | SHAHRVAND DAILY