امروز سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۰۴:۳۴

برگزاری انتخابات دو فدراسیون ورزشی با وجود شیوع ویروس کرونا در روزهای پایانی ‌سال جنجال‌های زیادی را برای وزارت ورزش به همراه داشت. با این حال، وقتی می‌بینیم که چه کسانی بعد از این مجمع روی صندلی ریاست تکیه زده‌اند، شک و شبهه‌ها درباره دخالت وزارتخانه در انتخابات فدراسیون‌ها افزایش پیدا می‌کند. البته این نخستین بار نیست که مسئولانی از وزارت ورزش در انتخابات فدراسیون‌ها شرکت می‌کنند و ریاست یک فدراسیون را در دست می‌گیرند. با نگاهی به فهرست روسای فدراسیون‌های ورزشی به این نکته پی می‌بریم که بیش از ١٠فدراسیون ورزشی توسط کارمندان رسمی وزارت ورزش درحال اداره است.

رسیدن ٢ مرد انتخاباتی به ریاست!

افشین داوری، مدیرکل توسعه امور باشگاه‌ها در وزارت ورزش، اداره فدراسیون دوومیدانی را برعهده گرفت؛ فردی که پنج‌سال قبل در چنین جایگاهی قرار داشت، اما در این مدت در چند فدراسیون مثل ناشنوایان، بوکس و والیبال به‌عنوان سرپرست فعالیت کرد و در بیش از سه فدراسیون هم نامش به‌عنوان کاندیدا مطرح شد. از سوی دیگر محمدشروین اسبقیان که مدیرکل دفتر امور مشترک فدراسیون‌ها به حساب می‌آید، توانست در انتخابات فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولان به پیروزی برسد. او قبلا در فدراسیون‌هایی همچون پینگ‌پنگ، چوگان، دوومیدانی و ژیمناستیک کاندیدا شده بود تا درنهایت توانست به ریاست یک فدراسیون دست پیدا کند.

خوشبختی کارمندان وزارت در فدراسیون‌ها

بارها و بارها در سال‌های اخیر بحث حضور کارمندان وزارت ورزش در انتخابات فدراسیون‌ها مطرح شده است و هیچ وقت هم مسئولان وزارت ورزش زیر بار نرفته‌اند که کارمندان این وزارتخانه از حضور در فدراسیون‌ها منع شوند. این نفوذ تا جایی پیش رفته که حالا شاهد هستیم بیش از ١٠ کارمند رسمی وزارت ورزش، در فدراسیون‌ها به صندلی ریاست تکیه زده‌اند. اگر مازیار ناظمی را که اخیرا بعد از هفت‌سال حضور در پست مدیر روابط عمومی وزارت ورزش به سرپرستی فدراسیون اتومبیلرانی رسیده است هم به این فهرست اضافه کنیم، ١٣ نفر هستند که بعد از حضور در وزارت ورزش توانستند پیروز مجامع انتخاباتی شوند. محمدشروین اسبقیان (ورزش‌های جانبازان و معلولان)، افشین داوری (دوومیدانی)، مازیار ناظمی (اتومبیلرانی)، ناصر پورعلی‌فرد (پرورش‌اندام)، مسعود سلیمانی (اسکواش)، سیدعبدی افتخاری (اسکی)،‌ رامین طباطبایی (بسکتبال)، محمدرضا پوریا (بدمینتون)، علی دادگر (تیراندازی)، غلامرضا شعبانی بهار (تیراندازی با کمان)، محسن رضوانی (شنا)، سیدحسن طباطبایی (کاراته) و علیرضا خسروی (ووشو) این فهرست را تشکیل دادند. البته محمدرضا داورزنی هم اخیرا بعد از یک دوره حضور در معاونت قهرمانی وزارت ورزش در انتخابات فدراسیون والیبال پیروز شد.

وزارت ورزش دست به کار می‌شود؟

مهدی علی‌نژاد از زمانی که در معاونت قهرمانی وزارت ورزش مشغول به کار شده، اعلام کرده است که کارمندان این معاونت حق کاندیداتوری در انتخابات فدراسیون‌ها را ندارند. با این حال، این قانون برای سایر بخش‌های وزارت ورزش وجود ندارد. بدون‌شک مسئولان وزارت ورزش هم بدشان نمی‌آید که افراد نزدیک به خودشان در رأس فدراسیون‌ها قرار داشته باشند تا هماهنگی بیشتری با وزارتخانه وجود داشته باشد. با این حال، برای اثبات بی‌طرفی وزارت ورزش شاید نیاز باشد شخص وزیر جلوی گسترده‌ترشدن این زنجیره را بگیرد. اینکه کارمندان وزارت ورزش با استفاده از جایگاه خود بتوانند لابی‌های خاصی انجام دهند و ریاست فدراسیون‌ها را برعهده بگیرند، چندان عادلانه به نظر نمی‌آید.

اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چندرسانه‌ای
پیشنهاد شهروند
پربازدیدترین مطالب این هفته
آخرین مطالب