امروز شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۱

محمد بلوچ‌زهی، بخشدار مرکزی نیک‌شهر | کابوس طنین سرفه های خشک نظم معمول جهان و زیست طبیعی انسان رادچار اختلال کرده و آرامش نسبی را بر ما به ترس و اضطراب و وحشت مبدل کرده. تداوم حیات بشری نیز با تهدید مواجه است. در این شرایط درست در میانه همین نابسامانی‌ها این کور سوی امید است که هنوز نور شفابخششبر هستی و زندگی ساطع گشته برای ساقط کردن ویروس جهنده و نامرئیکرونا.

باری؛ اندکی پس از آنکه برای نخستین بار ویروس کرونا به شهر ووهان چین رسید و بر همه شئون زندگی چینی‌ها چیره گشت، صدای سرفه‌های خشک و زمخت ناشی از آن در این سوی جهان نیز پدیدار شد تا ما ایرانیان نیز خوف زیستن در شرایط پرالتهاب و دلهره‌آور کرونایی را تجربه کنیم.

دیری نپایید که با بلندشدن صدای سرفه‌های خشک و خشن کرونایی در کشور طنین این سرفه‌ها یکی پس از دیگری در استان محروم و کمتر توسعه یافته سیستان و بلوچستان نیز به گوش رسید. استانی که دارای پائین‌ترین شاخص‌ها و زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی است و همین امر سبب شدتا نگرانی‌ها از بابت گسترش دامنه شیوع استانی این ویروس خفته با در نظر داشتن سبک زندگی سنتی و سطح پائین آگاهی جدی شود.

حال مطابق تازه ترین آمارهای رسمی وزارت بهداشت این ویروس جهنده به طرز نگران کننده‌ای در سیستان و بلوچستان در حال پیش‌روی است و آمارها رو به ازدیاد و اکنون طنین سرفه ها بیش از هر زمان دیگر بلند شده و نگران‌کننده.

باید به یاد داشت که اگر تدابیر جدی و پیشگرانه برای کنترل و مهار دامنه ویروس و قطع زنجیره شیوع اندیشیده نشود و ماندن در خانه کماکان برای شهروندان کم اهمیت تلقی شود بدون شک دیری نخواهد پایید که صدای خشن سرفه‌های کرونایی گوش فلک را کر خواهد کرد و فراتر از حد تصور هزینه‌های سنگینی را بر این استان محروم تحمیل خواهد کرد.

آنچه که سیستان و بلوچستان را نسبت به سایر استان‌ها شکننده‌تر کرده و بسیار مخاطره‌پذیر، سوای فقر زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی، عوامل دیگری هم هست که می‌تواند در طرفه‌العینی دومین استان پرجمعیت و پهناورترین استان کشور را درگیر بحران فراگیر کند.

نباید فراموش کرد که هر چه دامنه شیوع بیماری کرونا جدی‌تر شود و سطح آلودگی مناطق نیز بالاتر، در وهله نخست این کمبود شدید نیروی درمانی، پرسنل بهداشتی و کادر پزشکی خواهد بود که به طرز قابل توجه و غم‌انگیزیخود را بیش از هر نقطه و زمان دیگر نشان خواهد داد، چرا که در شرایط عادی نیز این تعداد نیرو پاسخگوی نیاز مردم استان نیست.

عواملی مثل سطح پائین آگاهی، باورهای سنتی غلط، جدی‌ نگرفتن هشدارها،رعایت نکردن ملزومات بهداشتی و درمانی برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا و مهم‌تر از همه زیست جمعی خانواده‌ها، پررنگ بودندیدوبازدیدها و رفت‌وآمدهای محلی، در کنار مواردی از قبیل تضعیف اقتصاد خانواده‌ها بر اثر بلایا و حوادث طبیعی (همچون سیل و خشکسالی)، دست به دست هم داده تا اگر آمار فعلی جهش یابد و سطح دامنه آلودگی بر اثر ترددهای درون و برون شهری بیشتر شود، وضعیت مهارناپذیر و نگران‌کننده‌تر می‌شود.

روشن است که مهمترین عامل شیوع ویروس کرونا در سیستان و بلوچستانمسافرت بی‌ملاحظه برخی از هموطنان مناطق آلوده به این استان کم‌برخوردارو بالعکس است. بنابراین نباید از نظر دور داشت که در حال حاضر بخشی از بدنه غیربومی نیروهای اداری، نظامی و انتظامی موجود در استان نیز که از مناطق مختلف و آلوده کشور هستند، در مرخصی پایان سال به استان‌های خویش بازگشته‌اند و آنچه احتمال خطر گسترش دامنه شیوع این بیماری را مسلما در اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت افزایش خواهد داد بازگشت به کار این نیروهای موجود در استان‌های آلوده خواهد بود که در صورت غفلت به مراتب وضعیت را وخیم خواهد کرد.

اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در twitter
توئیتر
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
در همین رابطه بخوانید:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری در print
چاپ

لینک کوتاه: http://shahrvanddaily.ir/16749

282
پربازدیدهای هفته
آخرین مطالب