امروز پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۲۶
آخرین اخبار
روزنامه‌نگار
اختلاف بر سر حداقل دستمزد ادامه دارد
اختلاف بر سر حداقل دستمزد ادامه دارد

نشست تعیین حداقل دستمزد کارگران که تا نیمه شب ۲۹ اسفند ۹۸ طول کشید، بدون نتیجه تمام شد و محمد شریعتمداری، وزیر کار در توییتی نوشت که تکلیف حداقل حقوق کارگران ایرانی، بازنشسته‌ها و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی بعد از تعطیلات نوروز مشخص می‌شود.
روند تعیین حداقل دستمزد هر سال با رایزنی‌های فشرده تعیین می‌شود و سالی نیست که این روند در جلسات اولیه به نتیجه برسد. امسال اما شرایط متفاوت است و تبعات شیوع ویروس کرونا هم اقتصاد ایران را تهدید می‌کند. از همین رو است که نمایندگان دولت، کارفرماها و کارگران به عنوان یه ضلع تعیین‌کننده حداقل دستمزد، هنوز به تفاهم نرسیده‌اند.
علی خدایی، نماینده کارگران در شورای عالی کار دراین‌باره به “شهروند” می‌گوید که نمایندگان کارفرمایی نگران تبعات کرونا بر اقتصاد و بنگاه‌های کسب و کار بوده‌اند و به همین دلیل با رقم پیشنهادی نمایندگان کارگری مخالفت کرده‌اند.
به گفته او، دولت هم نگران افزایش هزینه بنگاه‌های کسب و کار و تاثیر آن بر نرخ تورم بوده و با نمایندگان کارفرمایی هم‌صدا شده است.
از نظر نمایندگان کارگری حداقل حقوق یک خانواده کارگری با ۳.۳ نفر جمعیت باید به ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان برسد تا قدرت خرید کارگران در سال ۹۹ کاهش نیابد اما نه دولت و نه نمایندگان کارگری هیچکدام با این رقم موافق نیستند.
علی خدایی می‌گوید که نمایندگان کارفرمایی و دولت با حداقل حقوق و مزایای ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان موافق بوده اند اما نمایندگان کارگری این رقم را قبول ندارند. فرامرز توفیقی، دیگر نماینده کارگران در شورای عالی کار به “شهروند” می‌گوید که به هیچ عنوان زیر بار این عدد نمی‌رویم. پیش از این یکی از نمایندگان جامعه کارفرمایی به بخش خبر تلویزیون گفته بود که اعضای حاضر در جلسه بر سر مجموع اعداد توافق کرده‌اند اما اختلاف نظر اصلی به تقسیم این عدد در آیتم‌های دستمزد مربوط است.
به گزارش شهروند، نمایندگان کارگری درخواست کرده‌اند که حداقل حقوق بدون مزایا دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان باشد تا با افزایش مزایا بخشی از قدرت خرید جامعه کارگری ترمیم شود. اما خدایی می‌گوید بر سر این پیشنهاد توافقی شکل نگرفته است.
پارسال حداقل حقوق کارگران یک میلیون و ۵۱۷ هزار تومان بوده است و با مزایای حدود ۵۰۰ هزار تومانی حداقل حقوق به ۲ میلیون و ۲۸ هزار تومان رسید. با این حساب اگر نمایندگان کارگری بتوانند حرف خود را به کرسی بنشانند حداقل حقوق و مزایای کارگران در سال ۹۹ به ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان می رسد و ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان مبنای حداقل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی می‌شود.
خدایی می‌گوید اگر دولت و نمایندگان کارفرمایی با حداقل حقوق و مزایای ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان پرونده مزد ۹۹ را ببندند، حقوق بازنشسته‌های تامین اجتماعی از این عدد هم کمتر می‌شود و بازنشسته ها از تورم افسارگسیخته آسیب شدید می‌بینند.
باید دید شورای عالی کار سرانجام درباره حداقل حقوق و دستمزد کارگران در سال ۹۹ به چه عددی می‌رسند؟ نتیجه این چانه‌زنی‌ها به گفته نمایندگان کارگری در همان نیمه اول فروردین جاری مشخص می‌شود.

اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
مطالب مرتبط
  • پیشنهاد شهروند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اختلاف بر سر حداقل دستمزد ادامه دارد 
تعیین حداقل دستمزد کارگران در دست‌انداز کرونا
روزنامه شهروند | SHAHRVAND DAILY