امروز شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۰۳

وضعیت منابع آب جهان وخیم شده است و تا سی سال آینده میزان دسترسی مردمان دنیا به آب سالم تقریبا دو برابر حال حاضر کاهش خواهد داشت.

فردا روز جهانی آب است و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی آب، هشدار داد تا ۲۰۵۰ بین سه میلیارد و ۵۰۰میلیون تا چهار میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر با دسترسی محدود به آب زندگی خواهند کرد که بیش از یک میلیارد نفر از آنان در شهرها ساکن خواهند بود.

گوترش تاکید کرده است که منابع آبی جهان در معرض تهدید بی سابقه ای قرار دارد. بر اساس اعلام دبیرکل سازمان ملل متحد در حال حاضر حدود دو میلیارد و ۲۰۰میلیون نفر فاقد آب آشامیدنی سالم هستند و چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفر نیز بدون دسترسی به سیستم دفع بهداشتی فاضلآب مناسب زندگی می کنند.

او گفت: «تا زمانی که با فوریت عمل نکنیم، تأثیرات تغییرات اقلیمی این ارقام را بیشتر خواهد کرد.»

روز جهانی آب در سال جاری بر روی آب و تغییرات اقلیمی تمرکز دارد. با توجه به ۲۰۲۰  یعنی سال سرنوشت ساز در حوزه اقدامات اقلیمی، این تمرکز بهنگام است. آب عامل اصلی است که از طریق آن  متوجه اثرات بی‌نظمی اقلیمی می‌شویم، از حوادث شدید مانند خشکسالی و سیل گرفته تا ذوب‌شدن یخ‌های قطبی، نفوذ آب شور و بالا رفتن سطح دریا.
گرمایش جهانی و استفاده ناپایدار باعث ایجاد رقابت بی‌سابقه‌ای برای منابع آبی و منجر به آواره‌شدن میلیون‌ها نفر از مردم خواهد شد. این امر بر سلامتی و بهره‌وری تأثیر منفی خواهد گذاشت و تهدیدی روزافزون برای بی‌ثباتی و درگیری است.

دبیرکل سازمان ملل متحد اعتقاد دارد که راه‌حل مشخص این است که سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه‌های آبخیز سالم و زیرساخت‌های آبی با پیشرفت‌های چشمگیر در بهره‌وری در مصرف آب، افزایش داشته باشد و باید در هر سطح از مدیریت آب، خطرات اقلیمی  را پیش‌بینی کرده و پاسخ دهیم.

اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در twitter
توئیتر
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
در همین رابطه بخوانید:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری در print
چاپ

لینک کوتاه: http://shahrvanddaily.ir/16809

394
پربازدیدهای هفته
آخرین مطالب