امروز شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۱۳
مدیرکل مدیریت بحران استان کرمان در گفت‌وگو‌ با شهروند خبر داد
مشکل اساسی امداد رسانی در روستاهای سیل‌زده، تخریب راه‌هاست/ بیشترین خسارت سیل متوجه بخش رودبار است

هرچند که کرونا این روزها به پر بسامدترین واژه‌ در اخبار بحران کشور تبدیل شده است اما نباید از بسامد واژه نام آشنای دیگری که سال گذشته هم خسارات زیادی برای کشور به بار آورد غافل شد. واژه‌ای که از شب گذشته سایه‌اش روی شهرهای هرمزگان، بوشهر، فارس، سیستان و بلوچستان، قم، گیلان و کرمان افتاده و روستاهای زیادی در این شهرها را هم تخریب کرده است. کرمان یکی از استان‌هایی است که سیل شب گذشته، به بخش‌های زیادی از جنوب آن یعنی شهرستان‌های رودبار، کهنوج، قلعه گنج و ریگان آسیب وارد کرده است. چنانچه مدیرکل مدیریت بحران استان کرمان می‌گوید که بخش اعظمی از شهر زهکلوت در شهر رودبار جنوب زیر آب رفته است.

تخلیه بخش اعظم زهکلوت

مجید سعیدی، مدیر کل مدیریت بحران استان کرمان درباره آخرین وضعیت سیلاب کرمان به شهروند می‌گوید: از شب گذشته بخش اعظمی از شهر زهکلوت با ۹ هزار نفر جمعیت زیر آب رفت. ما مجبور شدیم که مردم ساکن را با لودر جابه‌جا کنیم و به مناطق امن بفرستیم. وی تاکید می‌کند: روستاهای بخش زهکلوت دچار آبگرفتگی شدند و مردم ساکن در روستاها مجبور شدند که شب گذشته را در پشت بام‌ها سپری کنند.

آخرین وضعیت روستاهای سیل زده

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمان در پاسخ به این پرسش که چند روستا در این بخش دچار قطعی ارتباط شدند، ادامه می‌دهد: در حال حاضر نزدیک به ۶۵ روستا در استان دچار قطع ارتباط راه هستند، نزدیک به ۱۰۲ روستا آب ندارند و در ۳۸ روستا هم برق قطع شده است، البته این آمار متعلق به اکنون است و احتمالا در ساعات آینده تغییر کند.سعیدی درباره جاده‌ها و مسیرهای مسدود شده در جنوب استان نیز می‌گوید: در حال حاضر ۳ مسیر اصلی در استان مسدود شدند، مسیرهای قلعه گنج به کهنوج، رودبار به زهکلوت و زهکلوت به ایرانشهر. همچنین یک لاین از مسیر کهنوج به بندرعباس نیز در حال حاضر مسدود شده است.

رودبار آسیب زیادی دیده است

او در پاسخ به این پرسش که بیشترین آسیب سیل کرمان متوجه کدام بخش شده است، نیز ادامه می‌دهد: بیشترین آسیب سیل در حال حاضر متوجه بخش جازموریان، قسمت رودبار و شهر زهکلوت است.سعیدی درباره آخرین برآوردها درباره میزان خسارات و تلفات سیل نیز تاکید می‌کند: خوشبختانه سیل در استان تلفات جانی نداشته است اما بخش زیادی از زمین‌ها و زیرساخت‌های کشاورزی در جنوب استان تخریب شدند. تلفات دام، تخریب و آبگرفتگی ابنیه و خانه‌ها، پل‌ها و خطوط انتقال آب و برق هم از دیگر مواردی است که سیل به آن‌ها آسیب وارد کرده است.

به گفته سعیدی، بارندگی فعلا فقط در بالادست و ارتفاعات ادامه دارد، او امیدوار است که مشکل اساسی امداد رسانی در استان یعنی تخریب مسیرها و راه‌های رسیدن به روستاها در ساعات آینده برطرف شود و امداد رسانی با سرعت بالاتری ادامه پیدا کند.

اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در twitter
توئیتر
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
در همین رابطه بخوانید:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری در print
چاپ

لینک کوتاه: http://shahrvanddaily.ir/16818

312
پربازدیدهای هفته
آخرین مطالب