امروز پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۰۹
آخرین اخبار
در نامه‌هایی به دبیرکل سازمان ملل متحد و مدیرکل سازمان بهداشت جهانی
در نامه‌هایی به دبیرکل سازمان ملل متحد و مدیرکل سازمان بهداشت جهانی

رئیس سازمان نظام پزشکی با ارسال نامه ‌هایی به دبیرکل سازمان ملل متحد و مدیرکل سازمان بهداشت جهانی خواستار لغو تحریم‌های ظالمانه علیه ایران در مقطع حساس مبارزه با بیماری کرونا شد.

محمدرضا ظفرقندی در نامه‌های جداگانه به آنتونیو گوترش و تدروس آدهانوم خواستار یافتن راه حلی فوری و بشردوستانه در جهت برون رفت از این وضعیت شد و تاکید کرد که این وضعیت ایران را در تهیه ملزومات دارویی و ضروری با مشکل روبرو کرده است.

در بخشی از نامه خطاب به دبیر کل سازمان ملل متحدآمده است: «خروج یک جانبه ایالات متحده از برنامه جامع اقدام مشترک و وضع دوباره تحریم‌ها از سوی این کشور، موجب شرایط بحرانی در حوزه سلامت شده و بیماران را بخصوص در شرایطی که مواجه با بیماری کووید ۱۹ هستند، متاثر ساخته است. تحریم‌های اقتصادی غیرقانونی ایالات متحده و محدود شدن تجارت بین المللی و نقل و انتقال مالی و ارزی، بر قابلیت ما برای دسترسی به امکانات و نیازهای بهداشتی و درمانی، دارو و لوازم پزشکی تاثیر گذاشته است، ملزوماتی که خصوصا اکنون برای درمان بیماری کووید ۱۹ ضروری است.»

در این نامه همچنین با اشاره به دسترسی به خدمات پزشکی، به عنوان جزو اساسی حقوق بشر تاکید شده است که تحریم‌های ایالات متحده که دسترسی به دارو و تجهیزات پزشکی را با محدودیت روبرو کرده، نقض منشور حقوق بشر و در تضاد با کلیه اصول اخلاقی است.

رئیس سازمان نظام پزشکی در ادامه خواستار توجه دبیر کل سازمان ملل متحد به مشکلات جدی پیش رو در حوزه بهداشت و درمان مردم ایران در نتیجه اعمال تحریمها شده و بر ضرورت راه حلی فوری و بشردوستانه برایبرون رفت از این وضعیت تاکید کرده تا از فاجعه انسانی جلوگیری شود.

ظفرقندی همچنین در نامه‌ای دیگر خطاب به مدیر کل سازمان بهداشت جهانی با اشاره به اینکه بیماری کووید ۱۹ کشورهای زیادی را در خارج از چین تحت تاثیر قرار داده، به عنوان رئیس کل سازمان نظام پزشکی که مدافع حقوق بیماران است، بار دیگر اثرات زیان بار تحریم‌های وضع شده بر سلامت مردم ایران را گوشزد کرد؛تحریم‌هایی که در پی خروج یک جانبه ایالات متحده آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک در ۸ می ۲۰۱۸ اعمال شده است.

در این نامه آمده است: « محدودیت‌های فعلی در امور بانکی و حمل و نقل به طور قابل توجهی واردات داروها و کالاهای ضروری را متاثر ساخته و منجر به بحران در حوزه سلامت مردم ایران شده است. دسترسی به فرآورده‌های دارویی و پزشکی ضروری، حق اساسی مردم است و هر گونه تحریمی که این حق را هدف قرار دهد، در تضاد با مفاد اعلامیه رسمی حقوق بشر و اصول اخلاقی پذیرفته شده است.»

بر اساس این نامه از تدروس آدهانوم درخواست شده تا سازمان بهداشت جهانی برای نجات جان مردم و جلوگیری از فاجعه انسانی به ویژه در زمان پاندمی(همه‌گیری) ویروس کرونا، همه تدابیر لازم را به کار گیرد.

اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
مطالب مرتبط
  • پیشنهاد شهروند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در نامه‌هایی به دبیرکل سازمان ملل متحد و مدیرکل سازمان بهداشت جهانی 
رئیس سازمان نظام پزشکی خواستار پایان تحریم‌های ظالمانه شد
روزنامه شهروند | SHAHRVAND DAILY