امروز دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۲:۵۶
آخرین اخبار
روزنامه‌نگار
گفت‌وگو با رییس کمیته اپیدمیولوژی ستاد مقابله با کرونا درباره پیامدهای بازگشت مسافرا‌ن
گفت‌وگو با رییس کمیته اپیدمیولوژی ستاد مقابله با کرونا درباره پیامدهای بازگشت مسافرا‌ن
| اگر مقررات سختگیرانه سریع‌‌تر اعمال می‌شد شاهد روند نزولی بیماری در هفته اول یا دوم فروردین می‌بودیم

اگر مقررات سختگیرانه سریع‌‌تر اعمال می‌شد شاهد روند نزولی بیماری در هفته اول یا دوم فروردین می‌بودیم

پس از گذشت سی و شش روز از اعلام رسمی شیوع کرونا در کشور و در شرایطی که شش روز از تعطیلات نوروزی می‌گذرد، سرانجام سخنگوی دولت خبر از ممنوعیت سفر و خروج از شهرها و تعطیلی تفرجگاه‌ها داد. این در حالی است که با آغاز تعطیلات نوروزی بر اساس اعلام هلال احمر، بیش از هشت میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از ۱۹ استان کشور با بیش از دو میلیون و ۸۰۰ خودرو خارج شده‌اند و حالا نگرانی از بازگشت مسافران به شهرهای خود و شیوع گسترده‌تر این بیماری بالاتر رفته است. همه اینها در شرایطی است که امروز (ششم فروردین) موارد ابتلا به کرونا در ایران به بالاترین میزان خود یعنی دو هزار و ۲۰۶ نفر رسیده و آمار ابتلا را به ۲۷ هزار و ۱۷ مورد رساند. به این آمارها باید مرگ ۱۴۳ بیمار و رسیدن آمار قربانیان به ۲ هزار و ۷۷ نفر را هم اضافه کرد. پیش از این رییس سازمان نظام پزشکی در نامه‌ای خطاب به رییس جمهوری خواستار اعمال محدودیت‌های کنترلی جدی‌‌تری‌ برای جلوگیری از شیوع کرونا در ایران شده بود. او در این نامه نوشته بود که باید از روش‌های علمی و قاطع برای مواجهه با این بیماری استفاده کرد و جلوی ادامه ترددهای بین شهری و درون شهری را گرفت، در غیر این صورت باید منتظر افزایش آمار ابتلا و ادامه و بازگشت بیماری را داشت. حالا علی اکبر حق‌دوست که رییس کمیته اپیدمیولوژی ستاد مقابله با کروناست، در گفت‌وگو با «شهروند» به مسافران بازگشته توصیه می‌کند که چندین روز خودشان را در خانه ایزوله کنند. او می‌گوید با شرایط ایجاد شده باید منتظر افزایش آمار بود با این حال نمی‌توان از زور و اجبار برای اقناع مردم استفاده کرد.

اعلام شده بیش از هشت میلیون نفر به سفر رفته‌اند، با تصمیمات جدید دولت، زمانیکه این افراد به شهرهای خودشان بر می‌گردند باید منتظر چه اتفاقی بود؟

آنچه باید پس از بازگشت از سفر مورد توجه قرار گیرد ایزوله کردن است. یعنی افرادی که از شهرشان خارج شده‌اند در بازگشت باید برای چندین روز خودشان را ایزوله کنند. ای کاش به سفر نمی‌رفتند اما حالا که رفته‌اند پس از برگشت مراقبت کنند. با اینکه گفته می‌شود میزان سفر نسبت به سال‌های گذشته کاهش قابل توجهی داشته اما اگر به صفر می‌رسید در کنترل بیماری تاثیر بیشتری داشت.

با توجه به اینکه پیش‌بینی می‌شد افراد با شروع تعطیلات به سفر بروند آیا بهتر نبود که از ابتدای تعطیلات از انجام سفر جلوگیری می‌شد؟

باید بین اقناع مردم و تقاضای آنها تعادل ایجاد شود. ما از مردم خواستیم پیشگیری داوطلبانه داشته باشند. هر چقدر بتوانیم از مسیرهای اقناعی جلو برویم سیاست‌ها هم پایدارتر و عوارض اجتماعی آن هم کمتر خواهد بود. در این مدت هم برای اقناع کردن مرادم تلاش زیادی شده بی اثر هم نبوده. حداقل دو سوم مردم این شرایط را پذیرفته‌اند و مسافرت نرفته‌اند اما به نظر می‌رسد باید یک مقدار درجه و میزان اجبار برای در خانه ماندن را بالا برد.

پیش بینی نمی شود که با بازگشت مردم از سفر آمارابتلا هم بالاتر رود؟

روند ابتلا به کرونا در هفته آخر اسفند به ثبات رسیده بود و حتی در شهرهای آلوده با کاهش موارد مواجه بودیم اگر این سفرها انجام نمی‌شد و مقررات سختگیرانه سریع‌تر وضع می‌شد شاید در هفته اول یا در هفته دوم فروردین شاهد روند نزولی ابتلا در کشور می‌بودیم. حالا هم نمی‌توانیم خیلی پیش‌بینی کنیم. روند ابتلاهای جدید ناشی از این سفرها حدود ۱۰ روز دیگر خودش را نشان می‌دهد.

این اتفاق سبب طولانی‌تر شدن روند بیماری در ایران و ماندگاری بیشتر آن در کشور نمی‌شود؟

قطعا همین طور است. هر چقدر مراقبت کمتر باشد طول مدت اپیدمی هم بیشتر می‌شود. اما اینکه چه میزان افزایش موارد ابتلا خواهیم داشت به شرایطی که از شنبه تا دوشنبه هفته آینده در کشور ایجاد می‌شود بستگی دارد. آن زمان است که می‌توانیم بگوییم روند بیماری تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.

بهتر نبود که در همان ابتدا تصمیمات جدی‌تری برای محدودیت تردد اعمال می‌شد؟

در دو روز گذشته هم تصمیمات خوبی گرفته شده اگر عملی شود اتفاقات خوبی می‌افتد. ما تلاش می‌کنیم با استفاده از روش اقناع پیش برویم و قوانین خشک و خشن و جرایم سنگین را به حداقل برسانیم تا کمتر از قوه قهریه استفاده شود.

چرا نباید از قوانین سفت و سخت استفاده شود؟

ما نمی‌گوییم که از برخوردهای خشن استفاده نشود اما معتقدیم که اگر مردم قلبا اعتقاد نداشته باشند باید ایزوله شوند، هیچ قانونی نمی‌تواند آنها را مجبور کند. آنها باید به این واقعیت برسند که خانه‌نشینی چقدر می‌تواند در کنترل ویروس موثر باشد.

بررسی‌هایی که تاکنون انجام شده، نشان دهنده‌ رفتار متفاوت این ویروس در ایران است؟

به هر حال اطلاعات ما در ارتباط با این ویروس کم است. تاثیر آب و هوا و ژنتیک و … همه جزو مسائلی است که روی ویروس تاثیر می‌گذارد. اما رفتار ویروس در ایران از همان الگوی جهانی تبعیت می‌کند.هر چند که آن حالت انفجاری که در کشورهای اروپایی و چین دیده می‌شود در ایران وجود ندارد. در کشور جز دو سه شهر اول ابتلا، روند در شهرهای دیگر آرام‌تر است. این نشانه خوبی است. اما آنچه بررسی‌های ما و مدل ریاضی شیوع این بیماری که در کشور طراحی شده نشان می‌دهد که ویروس درست بر اساس آن مدل در حال حرکت است.

شما به مشابه بودن رفتار این ویروس در ایران اشاره کردید اما گفته می‌شود که میانگین سنی ابتلا در تهران ۵۰ سال است و در میان فوت شده‌ها افراد بدون بیماری زمینه‌ای کم نبوده‌اند. این رفتار ویروس متفاوت با کشورهای دیگر نیست؟

خیر در کشورهای دیگر هم همین‌طور است. رفتار ویروس در پاسخ به درمان در ایران متفاوت از کشورهای دیگر نیست،اما نکته‌ای که وجود دارد این است که جمعیت کشور ما جوان است و از آن طرف تعداد میانسالان ما زیاد است. زمانیکه جمعیت جوان بالاست احتمال بروز و فوت هم در این گروه سنی زیاد است. بالاتر بودن موارد مرگ در این گروه دلیل بر افزایش ریسک بیماری نیست.

اینکه گفته می‌شود در صورتی که ایمنی جمعیتی ایجاد شود ویروس ضعیف می‌شود چقدر درست است؟ یعنی اینکه درصد بیشتری از جمعیت مبتلا شوند تا ویروس موارد ابتلایش را کم کند.

این ویروس هم مثل بسیاری از ویروس‌های دیگر به طورطبیعی زمانیکه جمعیت زیادی را درگیر کرد، تبدیل به ویروس هم‌زیست با بشر می‌شود. در ارتباط با سرماخوردگی هم همین اتفاق افتاده است. این ویروس‌ها بعد از چرخیدن در جامعه، خودکنترل می‌شود و بعد از چند سال که درصد قابل توجهی از افراد مبتلا و ایمن شدند یا واکسن آن را زدند، از شدت‌اش کاسته می‌شود.

اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
مطالب مرتبط
  • پیشنهاد شهروند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گفت‌وگو با رییس کمیته اپیدمیولوژی ستاد مقابله با کرونا درباره پیامدهای بازگشت مسافرا‌ن  
ابتلاهای جدید ناشی از سفرها از ۱۰ روز دیگر مشخص می‌شود
اگر مقررات سختگیرانه سریع‌‌تر اعمال می‌شد شاهد روند نزولی بیماری در هفته اول یا دوم فروردین می‌بودیم
روزنامه شهروند | SHAHRVAND DAILY