امروز سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۰۵:۴۹
۳۳۸ سازمان غیردولتی در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل خواستار رفع تحریم ها علیه ایران تاکید کردند: سازمان ملل متحد تاکنون نتوانسته است به وظایف قانونی خود در الزام دولت آمریکا به رعایت مقررات حقوق بشری عمل کند.

به گزارش شهروند هفت شبکه تخصصی سازمان‌های مردم‌نهاد، ۲۲ سازمان مردم‌نهاد دارای مقام مشورتی در سازمان ملل متحد، ۹ انجمن دوستی ایران و سایر کشورها و ۳۰۰ سازمان مردم‌نهاد ملیو استانی، در رابطه با ضرورت رفع تحریم های یکجانبه وغیرانسانی آمریکا در شرایط شیوع بیماری کرونا به آنتونیوگوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نامه نوشتند.

متن نامه به آنتونیو گوترش به این شرح است: «حق برخورداری ازبهداشت و سلامت عمومی یکی از حقوق بنیادین شناخته شده درنظام بین‌المللی حقوق بشر است که در اسناد گوناگون بین‌المللیجایگاهی استوار دارد.

اعلامیه جهانی حقوق بشر، سلامتی را به عنوان بخشی ازاستاندارد مناسب زندگی تلقی کرده و در بند ۱ ماده ۲۵ خود،«مراقبت‌های بهداشتی» را در کنار خوراک، پوشاک، مسکن وخدمات اجتماعی ضروری، جزو شرایط حداقلی اقتصادی واجتماعی برای استاندارد مناسب زندگی و رفاه و سلامتی هر فرددانسته است. همچنین ماده ۱۲ میثاق حقوق اقتصادی، اجتماعیو فرهنگی (۱۹۹۶) به موضوع حق بر سلامتی می‌پردازد و اشعارمی‌دارد: کشورهای عضو این میثاق حق هر فرد را به بهره‌مندی ازعالی‌ترین سطح قابل حصول سلامتی جسمی و روانی به رسمیت می‌شناسند و پیشگیری و معالجه و کنترل بیماری‌های همه‌گیر وهمچنین ایجاد شرایطی جهت تأمین تمام خدمات و مراقبت‌هایپزشکی در مواقع بیماری را از وظایف دولت‌های عضو این پیمانمی‌داند.

کنوانسیون حقوق کودک، نیز در ماده ۲۴ خود، حق کودک را دربرخورداری از بالاترین سطح استاندارد سلامت و تسهیلات لازمبرای درمان بیماری و توانبخشی به رسمیت می‌شناسد. طبق اینماده، دولت‌ها باید روش‌های مناسب را در زمینه کاهش مرگ‌ومیرنوزادان و کودکان و ارائه مشاوره پزشکی و مراقبت‌های بهداشتیاولیه، مبارزه با بیماری‌ها و سوءتغذیه و تضمین مراقبت‌های قبلو پس از زایمان مادران اتخاذ کنند.

سال‌هاست مردم ایران مورد تحریم دولت آمریکا بوده‌اند و از زمانتصدی ریاست جمهوری دونالد ترامپ این تحریم‌های یک‌جانبه برخلاف تعهدات بین‌المللی آنچنان گسترش یافته که معنایی جزمحاصره و جنگ اقتصادی علیه مردم ایران ندارد و سازمان مللمتحد تاکنون نتوانسته است به وظایف قانونی خود در الزام دولتآمریکا به رعایت مقررات حقوق بشری عمل کند. شیوع ویروسکرونا در ایران، همزمان با تداوم این تحریم‌های غیرانسانی هر روزجان بسیاری از ایرانیان را می‌گیرد. پزشکان، پرستاران وکارشناسان بهداشتی به علت کمبود تجهیزات پزشکی و بهداشتیجان خود را حین انجام وظیفه از دست می‌دهند.  

جان میلیون‌ها ایرانی در مخاطره است. ایران برای خرید تجهیزاتپزشکی و وسایل حفاظتی برای ۸۰ میلیون نفر جمعیت خود نیازمند منابع مالی است. سازمان‌های مردم نهاد و جامعه مدنیایران امضاکننده این نامه تقاضا دارند تا دیر نشده است بااستفاده از ظرفیت دبیرکلی سازمان ملل متحد با پیگیری لغوتحریم‌های غیرانسانی آمریکا علیه مردم ایران از ادامه این جنایتعلیه بشریت جلوگیری شود.»

اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چندرسانه‌ای
پیشنهاد شهروند
پربازدیدترین مطالب این هفته
آخرین مطالب