امروز دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۲:۲۲
آخرین اخبار
دادستان کردستان در گفت و گو با شهروند:
دادستان کردستان در گفت و گو با شهروند:

با گذشت کمتر از ۲۴ ساعت از فرار زندانیان در شهر سقز تاکنون ۱۰نفر از آن‌ها دستگیر شدند و ۲ نفر هم خودشان را به پلیس معرفی کردند. این افراد همراه تعدادی دیگر از زندانیان شهر سقز شامگاه جمعه در هنگام پخش غذا در اقدامی غیرمنتظره از زندان گریختند. ظاهرا این زندانیان که به گفته مسئولان قضایی کردستان تعدادشان به ۷۴ نفر می‌رسد با استفاده از غفلت نگهبانان و باز بودن در راهروهای زندان پا به فرار گذاشتند. گفته می‌شود تعدادی از زندانیانی که موفق به فرار شدند، محکوم به قصاص هستند اما بیشتر آن‌ها به دلیل جرایمی چون سرقت و خرده‌فروشی مواد مخدر دوران محکومیت‌شان را سپری می‌کردند.

برخی زندانیان فراری پس از خروج از زندان و در حین فرار ماشین‌های عبوری را با تهدید چاقو از شهروندان ربودند و به سرعت از محل حادثه دور شدند. لحظاتی پس از وقوع این حادثه فیلم کوتاهی در فضای مجازی منتشر شد و مسئولان هم با تایید آن اعلام کردند که نیروهای امنیتی به دنبال شناسایی و دستگیری زندانیان متواری هستند. آن طور که دادستان کردستان می‌گوید در این حادثه به هیچ یک از شهروندان عادی آسیبی وارد نشده است. به گفته یک منبع آگاه تعدادی از ماموران زندان به دلیل ضرب‌وشتم از سوی زندانیان صدمه دیدند. با اینکه هنوز علت و انگیزه زندانیان از این اقدام هماهنگ مشخص نیست اما احتمال دارد که این فرار به دلیل ترس از ابتلا به بیماری کرونا بوده باشد.

بعداز ظهر شنبه دادستان عمومی و انقلاب کردستان اعلام کرد که ۱۰نفر از زندانیان فراری شهر سقز دستگیر شدند و دو نفر هم خودشان را به پلیس معرفی کردند. محمدجباری در تشریح جزییات این حادثه به «شهروند»گفت: «۷۴ زندانی ساعت ۱۹:۳۰ جمعه شب ودر هنگام توزیع شام از غفلت نگهبانان سوءاستفاده کرده و با طراحی نقشه‌ای، موفق به فرار شدند. زندانیان متواری‌ شناسایی شده و تیم‌هایی متشکل از نیروهای انتظامی و اطلاعات سپاه و اداره اطلاعات استان برای دستگیری‌ آنان اعزام شده‌اند.» به گفته دادستان کردستان هیچ یک از زندانیان فراری جرایم امنیتی ندارند و بیشتر آن ها به دلیل سرقت، و جابه جایی خرد مواد مخدر به زندان افتاده بودند.با این حال آن طور که او می گوید:« ۹ نفر از زندانیان فراری حکم قصاص داشتند.»

جباری همچنین از تخفیف مجازات زندانیان فراری در صورت معرفی خود به نیروی انتظامی و مقامات قضایی خبر داد و گفت: «چنانچه زندانیان متواری خود را تحویل و به زندان برگردند، جرم ارتکابی‌شان برابر دستورالعمل و مقررات، مشمول ارفاق و تخفیفات قانونی قرار گرفته و این اقدام فرار آنان مانع عفو جرم اصلی قبلیشان نمی‌شود، اما در صورت خودداری از مراجعت؛ این افراد پس از دستگیری به مجازات جرم جدید محکوم و مشمول بخشنامه عفو نخواهند شد.»
پلیس هم بلافاصله پس از اعلام این خبر با همکاری سایر نیروهای امنیتی همه خروجی های شهر سقز را مسدود کرد. به گفته سردار علی آزادی فرمانده انتظامی کردستان پس از اعلام شورش و فرار تعدادی از زندانیان زندان سقز، تیم‌های عملیاتی متشکل از پلیس آگاهی و امنیت برای دستگیری زندانیان فراری وارد عمل شدند. همچنین گروهی از نیروهای یگان ویژه برای ایجاد آرامش و بازگرداندن شرایط عادی به زندان سقز اعزام شدند.
سردار سیدصادق حسینی فرمانده سپاه بیت المقدس کردستان دراین باره گفت:«همه زندانیان فراری از زندان سقز توسط دوربینهای مدار بسته شناسایی شده‌اند و از سوی تیم‌هایی متشکل از نیروهای انتظامی و اطلاعات سپاه تحت تعقیب قرار دارند و درهمان ساعات ابتدایی این حادثه ۵ نفر از آن ها دستگیر شدند.»

در همین حال مدیرکل امور زندان های استان کردستان هم از بررسی دقیق علت این حادثه خبر داد. به گفته او همه اقدامات لازم برای دستگیری همه این افراد انجام شده و به زودی همه آن ها به زندان بازمی گردند.

اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
مطالب مرتبط
  • پیشنهاد شهروند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دادستان کردستان در گفت و گو با شهروند: 
زندانیان فراری جرایم امنیتی ندارند
روزنامه شهروند | SHAHRVAND DAILY