امروز دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۲:۲۶
آخرین اخبار
ثریا قزل‌ایاغ مروج کتاب و استاد ادبیات کودک درگذشت
ثریا قزل‌ایاغ مروج کتاب و استاد ادبیات کودک درگذشت

ادبیات کودک و جامعه کتابداران کودک و نوجوان در روز جهانی کتاب کودک، ۱۴ فروردین یکی از استادان خود را از دست داد. ثریا قزل‌ایاغ مروج کتاب و خواندن و استاد کتابداری و ادبیات کودکان بود که در بخشی از مهم‌ترین اتفاقات ادبیات کودک و نوجوان در ایران نقش داشت. او از جمله اساتیدی بود که هیچ‌گاه گروه‌های حاشیه‌ای را در فعالیت‌ها و تالیفاتش از یاد نبرد.

قزل‌ایاغ پنجم دی ماه ۱۳۲۲ به دنیا آمد، پدرش افسر توپخانه و عاشق ادبیات و شعر و عکاسی بود و مادرش آن‌ها را از کودکی با نوای تار آشنا کرد. او در دانشگاه ابتدا مدرک کارشناسی را در رشته روزنامه‌نگاری دریافت کرد و سپس برای ادامه تحصیل در رشته کتابداری به آمریکا رفت. پس از بازگشت به ایران در سال ۱۳۵۳ عضو انجمن کتابداران شد و آنجا با نوش‌آفرین انصاری دیگر استاد کتابداری و ادبیات کودکان آشنا شد. قزل ایاغ کتابداری را دنبال کرد تا آنچه را که به آن علاقه داشت یعنی ارتباط با مردم و کتابداری اجتماعی را تحقق بخشد و در این مسیر با نوش‌آفرین انصاری همراه بود. او از پیوند خود، نوش‌آفرین انصاری و توران میرهادی به نام حلقه مهر یاد کرده است.

این سه نفر و جمعی از کارشناسان و نویسندگان دیگر از اولین گروهی بودند که هنگام راه‌اندازی فرهنگنامه کودکان در سوم آبان ۱۳۵۸ در شورای کتاب کودک جمع شدند تا برای کودکان ایرانی شناسنامه‌ای فرهنگی تهیه کنند. این استادکتابداری به همراه نوش‌آفرین انصاری از بانیان فکری خانه کتابدار کودک و نوجوان بود که برای ترویج کتابخوانی تلاش می‌کنند. آن‌ها همیشه بر نقش اجتماعی کتابدار تاکید کرده‌اند و قزل ایاغ کتابدار را رابط بین دنیای مکتوب و مردم می‌دانست. مقصود او از کتابداری اجتماعی، کتاب برای همه بود. او در کارنامه‌اش تدریس درسی با عنوان مواد و خدمات کتابخانه برای نوسوادان بزرگسال، همکاری با نهضت سوادآموزی و تاسیس کتابخانه در اردوگاه پناهندگان عراقی و افغانستانی را دارد. او در زمانه‌ای پیشنهاد کتاب‌هایی برای کودکان با نیازهای ویژه را مطرح کرد که بسیاری گفتند: بچه‌های سالم کتاب ندارند بخوانند، آن وقت شما به فکر کودکان استثنایی هستید؟

از دیگر آثار تالیفی مهم او می‌توان به کتاب‌های «ادبیات کودکان و نوجوانان و ترویج خواندن»، «پرنیان و آب: با لالایی‌ها تا سرزمین خواب»، «راهنمای ضبط کتاب‌های گویا برای نیروهای داوطلب»، «راهنمای بازی‌های ایران»، «خواندن با کودک از تولد تا سه سالگی» نام برد. قزل ایاغ همچنین آثاری چون «نقش کتاب های کودکان در همسان‌سازی کودکان معلول»، «شناخت ادبیات کودکان: گونه‌ها وکاربردها از منظر چشم کودک» و «قصه‌گویی و نمایش خلاق» را به فارسی ترجمه کرده است قزل ایاغ آبان ۹۷ نخستین جایزه یادبود توران میرهادی برای مروجان علم در بین کودکان را از سوی انجمن ترویج علم دریافت کرد. او در کتاب دل سپرده به کودکان که حاصل گفت و گوی تاریخ شفاهی در سازمان اسناد کتابخانه ملی است، درباره ویژگی‌های کتابداران گفته است: «موقعی که دارند مجموعه‌سازی می‌کنند، عقاید شخصی خودشان را دخالت ندهند. همه شهروندان را ببینند و حق همه آن‌ها را برآورده کنند و نیازهایشان را بشناسند.»

اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
مطالب مرتبط
  • پیشنهاد شهروند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثریا قزل‌ایاغ مروج کتاب و استاد ادبیات کودک درگذشت 
لالایی تا سرزمین خواب
روزنامه شهروند | SHAHRVAND DAILY