امروز دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۵۸
آخرین اخبار
در مدت ۷۲ساعت صورت گرفت
در مدت ۷۲ساعت صورت گرفت
| سارقان قصد داشتند از ۵۰ محل دیگر سرقت کنند که در دام پلیس گرفتار شدند

سارقان قصد داشتند از ۵۰ محل دیگر سرقت کنند که در دام پلیس گرفتار شدند

خانه هنر ایرانی متعلق به جمعیت امام علی(ع) هدف سرقت سارقانی قرار گرفت که در این شرایط بحرانی کشور، بیکار نماندند و به دزدی‌های خود ادامه دادند. سارقانی که یکی از آنها فهرستی از ۵۰ محل سرقت را تهیه کرده و دزدی از آن محل‌ها را جزو برنامه‌های آینده‌اش اعلام کرده بود. این دزدان حرفه‌ای درست ۶ ساعت مانده به آغاز ‌سال جدید، راهی خانه هنر ایرانی شده و تمام تجهیزات آنجا را به ارزش ۸۰۰‌میلیون تومان به سرقت بردند. خانه هنر ایرانی یکی از مراکز جمعیت امام علی(ع) است که در آنجا برای کودکان کار و کودکان ساکن در محلات محروم که مورد حمایت جمعیت هستند، اقدامات فرهنگی مثل آموزش موسیقی و تئاتر انجام می‌شود. سارقان از این خانه تجهیزات گران‌قمیت موسیقی، عکاسی و فیلمبرداری و تئاتر، ویدیو پروژکتور و همچنین صدها جلد کتاب نفیس کودک را دزدیده بودند. آنها حتی به اقلام و محصولات تولیدی زنان سرپرست خانواده تحت پوشش جمعیت نیز رحم نکرده و آن وسایل را هم برده بودند. درنهایت نیز وقتی دونفر از اعضای این جمعیت به صورت اتفاقی خودروی سارقان را در خیابان دیدند، یکی از اعضای باند با همکاری اعضای جمعیت با پلیس، دستگیر شد. همچنین دو سارق دیگر هم در روزهای بعد دستگیر شدند.

مرتضی کیمنش، مسئول خانه هنر درباره جزئیات این سرقت به خبرنگار «شهروند» گفت: «ما روز هشتم فروردین بود که در جریان این سرقت قرار گرفتیم. از آنجایی که به خاطر کرونا همه جا تعطیل بود، این سرقت رخ داد. وقتی به آنجا رفتیم، با صحنه عجیبی مواجه شدیم. سارقان قفل در را عوض کرده بودند. ما در آن خانه سه طبقه انواع کارگاه‌های آموزشی- هنری را برای بچه‌های مناطق محروم برگزار می‌کردیم، همچنین گالری آثار هنری بچه‌ها و اجرای تئاتر بچه‌ها در این مرکز انجام می‌شد. خیلی شوکه شده بودیم وقتی دیدیم چیزی سر جایش نیست. ۲‌میلیون پول نقد و بقیه همه وسایل‌ها را سرقت کرده بودند؛ یعنی حدود ۲۰۰ قلم جنس به ارزش حدود ۸۰۰‌میلیون تومان؛ همان دقایق اولیه یکی از همسایه‌ها گفت که یک مرد میانسال با پسری جوان بدون ماسک و نقاب، با خودروهایی ازجمله تیبا سفید و یک وانت به این خانه می‌آمدند و وسایل را می‌بردند. یعنی در مدت سه‌روز این اتفاق افتاده بود. از آنجایی که سارقان توپی در را عوض کرده و کلید داشتند، کسی به رفت‌وآمد آنها مشکوک نشده بود.»

وقتی پلیس تحقیقات خود را آغاز کرده بود، درست یک‌روز بعد از کشف موضوع سرقت، دونفر از اعضای جمعیت خودروی تیبا سفید را با همان شماره پلاک به صورت اتفاقی مشاهده کردند و در آنجا کمین کرده و سارق میانسال را دستگیر کردند: «وقتی بچه‌ها این خودرو را دیدند، باورمان نمی‌شد. انگار کار خدا بود. همزمان موضوع به کلانتری ۱۰۸ نواب نیز اطلاع داده شد و تا مأموران برسند، سارق در یک درگیری با بچه‌های جمعیت، درحالی که سعی داشت با قمه حمله کند، دستگیر شد. با دستگیری این متهم، دونفر دیگر از سارقان این تیم هم بازداشت شدند، اما گویا آنها چندنفر هستند که هنوز بعضی از اعضا دستگیر نشده‌اند. نکته دیگر ماجرا این بود که از خودروی سارق میانسال یک دفترچه کشف شد که ۵۰ محل را فهرست کرده و برای سرقت جزئیاتش را نوشته بود. از طرفی ما فکر می‌کنیم که یکی از خانه‌های اطراف محل سرقت که پاتوق معتادان شده، آمار خانه هنر را به سارقان داده‌اند. درحال حاضر تحقیقات پلیس ادامه دارد و در حدود ۱۰‌درصد از وسایل سرقتی نیز از خانه هر دو سارق، کشف شد که ارزش ریالی آنها حدود ۴۰‌میلیون تومان است. البته خسارتی به این اموال وارد شده، که قابل استفاده نیستند.»

اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
مطالب مرتبط
  • پیشنهاد شهروند

یک پاسخ

  1. چرا لقمه را دور سرتون میچرخونید و خودتون را به در و دیوار میزنید؟ برای درمان بیماری ابتدا باید بیماری را تشخیص داد. پس باید یادمون باشه که سارقین روح نیستن که بتونن از بین در و دیوارها رد بشن ولی بیماری جامعه اینه که مردم فکر میکنن خیلی راجع به روشهای غیر ممکن کردن سرقت میدونن و مثلا فکر میکنند که اگر درب یا حفاظ آهنی نصب کنند، دیگه دزد نمیتونه بره داخل، در حالیکه دزدا اصلا به جنس درب کار ندارن و فقط قفلهاشو باز یا تخریب میکنند و حفاظهایی هم که مقابل بالکن و پنجره ها نصب میکنند واقعا فقط جای دست برای سارقین هستند و با یک انبر قفلی یا دیلم از جای جوش شکسته میشن، در حالیکه فقط کافیه قفل ضد دیلم روی در نصب باشه که سرقت از طریق باز کردن قفل با شاه کلید یا تخریب قفل از طریق توپی زنی، اسید زنی و دیلم زنی را بدون هیچ بهانه ای غیر ممکن کنه و حفاظ ضد دیلم هم مقابل بالکن، پاسیو، نورگیر و پنجره ها نصب بشه که امکان شکستن از جای جوش و فاصله انداختن با جک یا دیلم نباشه و دیگه حتی اگر همه دزدا را ول کردن تو خیابونها، دیگه هیچ جوری نمیتونن وارد منزل و محل کاری بشن که قفل ضد دیلم روی درش نصبه و حفاظ ضد دیلم هم مقابل بالکن، پاسیو و پنجره ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در مدت ۷۲ساعت صورت گرفت 
سرقت ۸۰۰میلیونی از خانه هنر ایرانی
سارقان قصد داشتند از ۵۰ محل دیگر سرقت کنند که در دام پلیس گرفتار شدند
روزنامه شهروند | SHAHRVAND DAILY