امروز دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۳:۱۳
آخرین اخبار

سوئد تقریبا تنها کشور اروپاست که با قرنطینه خانگی و قرنطینه شهرهایی که شیوع کرونا در آنها بیشتر است، مخالفت کرده است. در روزهای پایانی ماه مارس ۲۰۲۰ میلادی که شاهد پایان زمستانی تقریبا سرد در این کشور هستیم، مردم سوئد آزادانه در شهرهای مختلف این کشور به خیابان‌ها، پارک‌ها، رستوران‌ها و کافه می‌روند و بدون هراس از کرونا، مشغول خرید و زندگی در روزگار قبل از کرونا هستند. رویکردی چالش برانگیز در کشوری اروپایی که انگار رقص مرگ با کرونا می‌کند.

هیچ محدودیت آمدوشد در مدارس، دانشگاه‌ها، مهدکودک‌ها و حتی رستوران‌ها وضع نشده است و مترو و اتوبوس روال عادی خود را دارند. ساعت به ساعت بر تعداد مبتلایان به کرونا در سوئد افزوده می‌شود و تلفات سوئد از مرز ۲۰۰ نفر فراتر رفته است.

با این حال، در دو سه‌ هفته‌ گذشته ارزش سهام در بورس استکهلم ۲۵درصد کاهش داشت که به معنای کاهش ۲هزارمیلیارد کرونی ارزش سهام است. دشواری‌های بسیار بزرگ ناشی از کرونا در اقتصاد سوئد یکی از مسائل مطرح در اقدامات دولت سوئد برای کاهش پیامدهای شیوع بیماری کروناست.

هر روز هزاران نفر در سوئد کار خود را از دست می‌دهند و این بار سنگینی بر دوش دولت سوئد برای تأمین مخارج بیمه بیکاری بیکاران است که ۲۰۲۰ را ‌سالی سیاه در اقتصاد این کشور صنعتی خواهد کرد. سوئد، بیش از ۸میلیون نفر جمعیت دارد که بیش از ۱۰درصد آن را مهاجران تشکیل می‌دهند. بیش از ۱۰۰هزار هموطن در این کشور زندگی می‌کنند که بیشتر در استکهلم و گوتنبرگ ساکن هستند. این دو شهر بزرگ سوئد که مرکز اقتصادی، تجاری و سیاسی آن نیز محسوب می‌شود، تاکنون شاهد هیچ برنامه قرنطینه نبوده است.

بر خلاف اسپانیا و ایتالیا و حتی فرانسه، پلیس این کشور، هیچ برنامه پیشگیرانه را برای فاصله‌گذاری اجتماعی در دستور کار نداشته و نظارتی بر مسائل بهداشتی و درمانی در کنار مراکز بهداشتی این کشور ندارد. طبق آمارها، بیش از نیمی از جمعیت سوئد به صورت تک نفره و تنها زندگی می‌کنند و از این رو، باید سوئد را پایتخت مجردهای اروپا خطاب کرد. زندگی تنها، معمولا از بیست سالگی در این کشور شروع می‌شود، در حالی که متوسط اروپا طبق گزارش بی‌بی‌سی، حدود ۲۶ سال است.

چرایی مخالفت با قرنطینه عمومی

دولت سوئد از مبارزه با کرونا دست برداشته است؟‌ این سوال بسیاری از رسانه‌ها و شهروندان کشورهایی است که شاهد تحولات سوئد به عنوان یک کشور صنعتی با رفاه اجتماعی بالا در اروپا هستند. تعداد مبتلایان به کرونا در حال افزایش است و خبری از قرنطینه اجتماعی نیست.

اداره بهداشت همگانی سوئد هم مانند سایر کشورها، تمهیداتی برای کاهش ابتلای سوئدی‌ها به کرونا اتخاذ نکرده است تا سیبل انتقادها قرار بگیرد. به نظر می‌رسد در وضعیت کنونی سوئد، مهاجران که خانواده‌هایی خارج از اروپا دارند، قرنطینه اجباری را جدی گرفته‌اند.

در پی گسترش کرونا در شهرهای سوئد، استاون لوون، نخست‌وزیر سوئد در نخستین پیام تلویزیونی خود به مناسبت افزایش کووید ۱۹ در این کشور، به سوئدی‌ها گفت با کسانی که دوست‌شان دارید، خداحافظی کنید. نخست وزیر سوئد در پیام تلویزیونی بیست‌ودوم مارس ۲۰۲۰ میلادی خود گفت لحظات مهمی در زندگی سوئدی‌ها ایجاد شده که مجبورند مسئولیت خود و دیگران و کشور را بر عهده بگیرند.

ویروس کرونا زندگی، سلامت و شغل را تهدید می‌کند و اینکه قاعدتا افراد بیشتری بیمار خواهند شد، پس باید بیشتر از کسانی که دوست‌شان دارید خداحافظی کنید.

نخست وزیر در تازه‌ترین مصاحبه خود با شبکه TV4 اعلام کرد که دولت فعلا برنامه‌ای برای قرنطینه استکهلم ندارد. او معتقد است پیوستگی پایتخت به دو شهر اوپسالا و سودرتلیه می‌تواند اجرای قرنطینه را به تصمیمی سخت مبدل کند و البته وضعیت فعلی به گونه‌ای نیست که بحثی درباره قرنطینه استکهلم وجود داشته باشد.

اسپوتنیک روسیه گزارش داده که نارضایتی مردم از سیاست‌های مسئولان سوئد در مورد این بیماری همه‌گیر نیز در شبکه‌های اجتماعی ابراز می‌شود. بسیاری از مردم از مقامات سوئد می‌خواهند به اقدامات مربوط به مبارزه با ویروس کرونا شدت ببخشند. تا سیزدهم فروردین ۱۳۹۹، نزدیک به ۵هزار نفر در این کشور به ویروس کرونا مبتلا شدند و حدود ۴۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند. این آمار، با شیب صعودی در حال حرکت است. اما دولت سوئد، همچنان سیاست سختگیرانه را در مقابله با ویروس کرونا، اعمال نکرده است.

اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
مطالب مرتبط
  • پیشنهاد شهروند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چرا قرنطینه عمومی در سوئد اجرا نمی‌شود
روزنامه شهروند | SHAHRVAND DAILY