امروز دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۱:۴۵
آخرین اخبار

شیوع کرونا مشاغل زیادی را با تعدیل نیرو و تعطیلی مواجه کرده است. بر همین اساس، دولت بارها اعلام کرده که این دسته از افراد می‌توانند درخواست بیمه بیکاری بدهند، اما بسیاری از بیکاران در تماس با رسانه‌ها از شرایط دریافت بیمه بیکاری کرونا می‌پرسند.

در همین زمینه مسعود بابایی، مدیرکل بیمه بیکاری وزارت کار اعلام کرده است کسانی که مشمول قانون کار باشند و کارفرما ۳درصد حق بیمه بیکاری آنها را پرداخت کرده باشد، مشمول دریافت بیمه بیکاری خواهند شد.

او توضیح داده است لیست اولیه مشمولان به سازمان تأمین اجتماعی ارایه شده و این سازمان در کمتر از یک ماه پیامک اعلام شماره حساب را به مشمولان، ارسال و واریز به حساب آنها را آغاز خواهد کرد.

او تأکید کرد: «افرادی که بیکار می‌شوند یک ماه فرصت دارند به سامانه بیمه بیکاری مراجعه کنند، پس از آن در صورتی که شرایط مذکور را داشتند، به هر فرد تا ۸۰درصد دستمزدی که دریافت می‌کرد، پرداخت می‌شود.» او تاکید کرده است که به کسانی که به دلیل شیوع کرونا بیکار شده‌اند تا پایان اردیبهشت ماه بیمه بیکاری پرداخت می‌شود. در واقع آنها حقوق سه ماه اسفند۹۸، فروردین و اردیبهشت۹۹ را خواهند گرفت.

برای ثبت‌نام، این دسته از افراد باید به سامانه https://bimebikari.mcls.gov.ir/Darkhast.aspx مراجعه کنند.

چقدر سابقه کار داشته باشیم؟

برای دریافت بیمه بیکاری قواعد و قوانین خاصی از نظر میزان سابقه کار وجود دارد. بر اساس این مقررات افراد دارای قرارداد دائم پس از اخراج از کار می‌توانند در صورت دارا بودن حداقل ۶ماه سابقه پرداخت حق بیمه در آخرین کارگاه درخواست بیمه بیکاری بدهند.

مبلغ مقرری بیکاری چقدر است؟

میزان مقرری بر اساس ۹۰ روز آخر بیمه شده و به میزان ۵۵درصد است که به ازای افراد تحت تکفل (حداکثر تا ۴ نفر)، ۱۰ درصد حداقل دستمزد افزوده خواهد شد. در هر حال، مجموع دریافتی نباید از حداقل دستمزد کمتر و از ۸۰درصد متوسط دستمزد یا حقوق بیشتر باشد.

چه کسانی نمی‌توانند بیمه بیکاری بگیرند؟

بابایی تاکید کرده است که بیمه بیکاری شامل مشاغلی مانند کارگران ساختمانی، قالیبافان و رانندگان نمی‌شود و صرفا افرادی که بیمه کارگاهی شده‌اند و کارفرما دارند، می‌توانند بیمه بیکاری دریافت کنند.
به جز این بازنشستگان و ازکارافتادگان کلی، صاحبان حرف و مشاغل آزاد و بیمه‌شدگان اختیاری و همچنین اتباع خارجی مشمول دریافت بیمه بیکاری ناشی از کرونا نخواهند بود. در واقع بیمه بیکاری تنها برای کارگرانی در نظر گرفته شده است که تحت قوانین کارفرمایی و کارگری کار کرده‌اند و خویش‌فرماها شامل بیمه بیکاری نمی‌شوند.

اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
مطالب مرتبط
  • پیشنهاد شهروند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چه کسانی می توانند بیمه بیکاری کرونا بگیرند؟
روزنامه شهروند | SHAHRVAND DAILY