امروز دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۴۴
آخرین اخبار
کارشناسان سازمان ملل متحد درباره خطر سقوط شدید اقتصاد کشورهای در حال توسعه هشدار دادند
کارشناسان سازمان ملل متحد درباره خطر سقوط شدید اقتصاد کشورهای در حال توسعه هشدار دادند

اداره امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد پیش‌بینی کرده است که اقتصاد جهانی در ‌سال ۲۰۲۰ ممکن است به دلیل همه‌گیری جهانی بیماری کووید ۱۹ تا یک‌درصد کوچک شود. این دپارتمان همچنین پیش‌بینی کرده است که چنانچه اعمال محدودیت بر فعالیت‌های اقتصادی بدون واکنش‌های مالی مناسب گسترش یابد حتی ممکن است اقتصاد جهانی از این هم منقبض‌تر شود.

بر اساس اعلام مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد، بر مبنای گزارش‌های تحلیلی اداره امور اقتصادی و اجتماعی این سازمان، میلیون‌ها کارگر در معرض خطر از دست‌دادن شغل‌شان قرار دارند، زیرا نزدیک به ۱۰۰ کشور مرزهای ملی خود را می‌بندند. براساس این پیش‌بینی‌ها، اجرای قرنطینه در اروپا و آمریکای شمالی به‌شدت درحال ضربه‌زدن به بخش خدمات به‌ویژه صنایعی همچون تجارت خرده‌فروشی، اوقات فراغت و پذیرایی، خدمات تفریحی و حمل‌ونقل است؛ حوزه‌هایی که مشمول برقراری ارتباطات فیزیکی هستند و بیش از یک‌چهارم تمامی مشاغل را در این اقتصادها تشکیل می‌دهند.

همچنین کارشناسان اقتصادی همکار سازمان ملل متحد معتقدند در این شرایط و مادامی که کسب و کارها درآمد از دست می‌دهند احتمال دارد بیکاری به‌شدت افزایش یابد، به‌گونه‌ای که شوک سمت عرضه به شوکی گسترده‌تر در سمت تقاضای اقتصاد تبدیل شود. آنها می‌گویند شدت این اثر، تا حد زیادی به طول مدت اعمال محدودیت بر تحرک افراد و فعالیت‌های اقتصادی، همچنین مقیاس و کارآمدی واکنش‌های خزانه‌داری‌های ملی کشورها بستگی دارد. در این شرایط اداره امور اقتصادی و اجتماعی ملل متحد هم‌صدا با نظام ملل متحد، خواستار طراحی مناسب برای بسته‌های محرک مالی، با اولویت مخارج سلامت و حمایت از خانوارهایی شده است که بیشترین تأثیر را از همه‌گیری جهانی پذیرفته‌اند.

اقدامات سیاستی فوری و جسورانه

لیو ژن مین، معاون دبیر کل در امور اقتصادی و اجتماعی معتقد است: «اقدامات سیاستی فوری و جسورانه نه‌تنها برای متوقف‌سازی همه‌گیری جهانی و نجات زندگی‌ها، بلکه برای حمایت از آسیب‌پذیرترین‌های جوامع‌مان از ویرانی اقتصادی، همچنین پایدارسازی رشد اقتصادی و ثبات مالی مورد نیاز است.»

در کنار گفته‌های این مقام مسئول در سازمان ملل متحد کارشناسان اقتصادی اداره امور اقتصادی و اجتماعی این سازمان هشدار می‌دهند آثار نامطلوب ناشی از محدودیت‌های اقتصادی طولانی‌مدت در اقتصادهای توسعه‌یافته، به‌زودی از مجراهای تجاری و سرمایه‌گذاری به سوی کشورهای درحال توسعه سرریز خواهد شد. آنها همچنین می‌گویند افت درآمدهای کالایی و معکوس شدن جریان‌های سرمایه‌ای، درحال افزودن بر احتمال بروز معضلات بدهی در تعداد زیادی از کشور‌هاست و ممکن است دولت‌ها در مقطعی که نیاز است برای متوقف کردن همه‌گیری جهانی و حمایت از مصرف و سرمایه‌گذاری، هزینه‌ها را افزایش دهند، مجبور به کاهش مخارج عمومی شوند.

در این‌باره الیوت هریس، دستیار دبیر کل سازمان ملل متحد در توسعه اقتصادی، گفت که هدف جمعی باید دستیابی به بهبودی تاب‌آور باشد که سیاره را به مسیری پایدار بازگرداند. او تأکید کرد: «نباید از مشاهده چگونگی تأثیر این امر بر آسیب‌پذیرترین گروه‌های جمعیتی، همچنین مفهوم آن در توسعه پایدار غفلت کنیم.»

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد نیز طی سخنانی در همین زمینه با اشاره به اینکه این ویروس، «با به نابودی کشاندن زندگی‌ها و معیشت مردم، درحال ضربه زدن به هسته جوامع است»، اهمیت تمرکز بر آسیب‌پذیرترین‌ها را از راه طراحی واکنش‌هایی مورد تأکید قرار داد و گفت: «از میان بسیاری از موارد، ارایه بیمه‌های سلامت و بیکاری و حمایت‌های اجتماعی باید در اولویت باشد و در عین حال، باید کسب و کارها را در راستای پیشگیری از ورشکستگی و از دست رفتن مشاغل تقویت کرد.»

اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
مطالب مرتبط
  • پیشنهاد شهروند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کارشناسان سازمان ملل متحد درباره خطر سقوط شدید اقتصاد کشورهای در حال توسعه هشدار دادند 
کووید ۱۹ اقتصاد جهانی را منقبض می‌کند
روزنامه شهروند | SHAHRVAND DAILY