امروز دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۳:۴۳
آخرین اخبار

١) اگر هنوز هم به علت پرخطر بودن شغل‌تان باید در قرنطینه‎ خانگی بمانید من برایتان یک شغل خوب سراغ دارم. یک شغل کم‌خطر که مال یک خانم دکتر بوده و فقط می‎رفته مطب و…. ‌ای بابا چه می‌گویم؟ این روزها از شغل پزشکی پرخطرتر هم داریم؟ گذشت آن زمان‎ها که یک خانم دکتری فقط می‌رفت مطبش و خودرویش بین خریداران ماشین طالب زیاد داشت. این روزها اگر یکی بخواهد خودرویش را بفروشد دیگر نباید بگوید ماشین مال یک خانم دکتراست. بلکه باید ادعا کند خودروی یک آقا با شغل پرخطر است که همه‌اش در قرنطینه بوده و از خانه تکان نخورده. می‎بینید کرونا چطور تمام مفاهیم زندگی‎مان را زیر و رو کرد؟

٢) چاپ‌نشدن روزنامه‎ها به بهانه جلوگیری از اشاعه ویروس کرونا این حس را به آدم می‌دهد که با غرور سرش را به‌عنوان یک روزنامه‎نگار بالا بگیرد و بگوید بفرما هنوز هم شغل من پرخطر محسوب می‎شود. راستش در این سال‌های اخیر با ضعیف‌شدن تحریریه‎ روزنامه‎ها و استقبال‌نکردن مردم از خرید نسخه‎های چاپی و بی‌اثر و بی‌خاصیت‌شدن نشریات کم‌کم داشتیم فکر می‎کردیم چه شغل بی‌خاصیتی داریم که بودن و نبودن‌مان برای کسی فرقی نمی‎کند. البته این تعطیلی روزنامه‎ها ثابت نمی‎کند که کسی برای ما روزنامه‎نگاران تره خرد می‎کند اما حداقل این حسن را دارد که ما جلوی اهالی خانه سرمان را بالا بگیریم و بگوییم اگر شغل مهمی نداشتیم از ما نمی‌خواستند خانه بمانیم. البته بنده این قپی را در خانه آمدم اما جواب شنیدم مرد حسابی اگر شغل مهمی بود که می‎گفتند بروید سر کار. بودن و نبودن‌تان اصلا برای جامعه فرق داشت؟ اصلا کسی فهمید نشریات تعطیل شدند؟ این هم یک نگاه است. روزنامه‎نگار باید به منتقدان هم احترام بگذارد.

٣) لطفا هر کجا زندگی می‎کنید تحقیر روزنامه‎نگاران را فورا متوقف کنید. این شعار حداقل باید در خانه تمام کسانی که یکی از اعضای خانواده‎شان در روزنامه‎ای مشغول به کار است، رعایت شود. همین دیروز یکی از اعضای خانواده  از من پرسید « واقعا روزنامه‎تان  تا رفع مشکل کرونا منتشر نمی‎شه؟» و وقتی جواب دادم «بله»، ایشان ادامه داد «چه حیف! روزنامه‎ خوبی بود. حالا من میوه‎ها را تو چی بپیچم بگذارم یخچال؟»

۴) یکی از مواردی که این روزها به‌عنوان راهکار مقابله با کرونا زیاد می‎شنویم و کادر درمانی هم روی آن تأکید دارند، لزوم رعایت فاصله‎ اجتماعی است. اینکه آمار مبتلایان و موارد فوتی ناشی از کرونا در ایران نسبت به دیگر نقاط جهان کمتر است هم  از همین ایجاد فاصله‎ طبقاتی… اوخ ببخشید فاصله‎ اجتماعی ناشی می‎شود. البته اشتباه لپی من پر بیراه هم نبود. در ایران فاصله طبقاتی چنان آدم‎ها را از هم دور کرده که اگر کرونا به جای دو متر دو کیلومتر هم قدرت نفوذ داشت، باز از این طبقه به آن طبقه نمی‌رسید.

اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
مطالب مرتبط
  • پیشنهاد شهروند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طنز/ فاصله طبقاتی یا فاصله اجتماعی؟ مسأله این است!
روزنامه شهروند | SHAHRVAND DAILY