امروز دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۱۸
آخرین اخبار

سناتور ارشد آمریکایی در مقاله‌ای به نامشخص‌بودن سیاست دولت ترامپ در قبال ایران اشاره کرد و نوشت که تحریم‌ها علیه ملت ایران در دوره شیوع کووید-۱۹ برداشته شده و تهران و واشنگتن به دنبال تفاهم و «طرح صلح کرونایی» باشند. دایان فاینستاین، سناتور ارشد دموکرات، روز پنجشنبه در یادداشتی در تارنمای بلومبرگ نوشت که هم‌زمان با شیوع کرونا که همه دولت‌ها درگیر مبارزه با آن هستند، دولت دونالد، ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، در رویکرد خود نسبت به ایران فاقد سیاست مشخص و راهبرد کلان است. فاینستاین با اشاره به شیوع کووید-١٩ و تأثیرات آن بر اقتصاد کشورها و روند مهاجرت از مناطق دچار تنش افزود: «ما باید به دنبال صلح در منطقه باشیم؛ به‌ طوری که دست‌کم در کوتاه‌مدت کشورها بتوانند بر کنترل کرونا و بهبود شرایط پس از آن تمرکز کنند.»

سناتور دموکرات تأکید کرد که با توجه به نزدیک‌شدن انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ماه نوامبر (شش ماه دیگر) و در حالی ‌که تمرکز همه بر سلامت عمومی است، انتظاری بیش از این منطقی نیست. او به دوگانگی در اظهارات مقام‌های آمریکایی اشاره کرد و نوشت: «در ماه دسامبر (دی‌ماه ٩٨) دولت ترامپ می‌گفت که اقتصاد ایران با بازگشت تحریم‌ها فلج شده و در آستانه سقوط است. کاخ سفید استدلال می‌کرد که این سیاست ایران را مجبور می‌کند که به میز مذاکره بیاید. اما اکنون که ایران هم‌زمان با تحریم‌های آمریکا با قیمت پایین نفت و ویروس کرونا درگیر است، دولت با استدلالی جدید از سیاست فشار حداکثری خود دفاع می‌کند و می‌گوید که ایران به اندازه کافی پول دارد و در صورتی که آمریکا کمک کند، ایران این پول را برای نیروهای تحت حمایت خود هزینه خواهد کرد.

فاینستاین همچنین به سیاست مزورانه جدید کاخ سفید و این ادعا که آمریکا هنوز جزو مشارکت‌کنندگان برجام است، اشاره کرد و ادامه داد: «دولت آمریکا حالا ظاهرا قصد دارد دوباره خود را در توافق هسته‌ای جا بزند تا بتواند تحریم تسلیحاتی را علیه ایران تمدید کند؛ کاری که ایالات متحده می‌توانست در صورت باقی‌ماندن در برجام در مذاکره مستقیم با ایران و شرکای اروپایی خود انجام دهد. سناتور دموکرات سپس پیشنهادهایی را با این مضمون مطرح کرد که ابتدا ایران و آمریکا، در حالت ایده‌آل وزیران دفاع و خارجه دو طرف، وارد دیدارهای رودررو شوند تا با کاهش تنش‌ها امکان بروز جنگ تصادفی را به حداقل برسانند.»
او افزود: «دوم اینکه آمریکا باید تحریم‌ها علیه ایران را به صورت محدود و موقت رفع و تلاش‌های سازمان‌های بین‌المللی را برای تأمین تجهیزات مورد نیاز پزشکی تسهیل کند تا ایران بتواند مبارزه خود را  با ویروس کرونا  موثرتر ادامه دهد.» فاینستاین پیشنهاد داد که رفع تحریم‌ها شامل خرید نفت و محصولات نفتی و پتروشیمی از ایران، نهادهای مالی خارجی که با بانک‌های ایرانی تعامل دارند و  تراکنش پولی مربوط به خرید محصولات نفتی ایران را انجام می‌دهد، باشد؛ و همچنین یک مجوز عمومی ٩٠ روزه برای خرید تجهیزات پزشکی مورد نیاز برای مقابله با کرونا صادر شود و آمریکا از درخواست وام ۵‌میلیارد دلاری ایران از صندوق بین‌المللی پول به صورت پرداخت از طریق کانال‌هایی مشابه کانال سوییس حمایت کند.

اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
مطالب مرتبط
  • پیشنهاد شهروند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سناتور آمریکایی: 
ایران و آمریکا نیازمند صلح کرونایی هستند
روزنامه شهروند | SHAHRVAND DAILY