امروز پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۶:۲۹
آخرین اخبار
| درحالی که کشورها در سراسر جهان به منظور مهار شیوع کرونا مشغول آزادکردن زندانیان بوده‌اند، دولت نارندرا مودی نخست‌وزیر هند اقدام به بازداشت دانشجویان و فعالان سیاسی کرده و آنها را زندانی کرده است. وب‌سایت هندی «نیوزکلیک» اخیرا در گزارشی اعلام کرد که پس از آغاز قرنطینه سراسری در هند در بیستم‌وپنجم مارس برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، خبرنگاران مسلمان، دانشجویان و فعالان اجتماعی براساس قانون «ممانعت از اقدامات غیرقانونی»، بازداشت شده‌اند

درحالی که کشورها در سراسر جهان به منظور مهار شیوع کرونا مشغول آزادکردن زندانیان بوده‌اند، دولت نارندرا مودی نخست‌وزیر هند اقدام به بازداشت دانشجویان و فعالان سیاسی کرده و آنها را زندانی کرده است. وب‌سایت هندی «نیوزکلیک» اخیرا در گزارشی اعلام کرد که پس از آغاز قرنطینه سراسری در هند در بیستم‌وپنجم مارس برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، خبرنگاران مسلمان، دانشجویان و فعالان اجتماعی براساس قانون «ممانعت از اقدامات غیرقانونی»، بازداشت شده‌اند

در میان شیوع ویروس کرونا، گزارش‌های مختلفی از ظلم و ستم علیه جمعیت بزرگ مسلمانان در هند منتشر می‌شود که این کشور را در مرکز اسلام‌هراسی در آسیا قرار می‌دهد. افزایش تبلیغات ضد اسلامی، نفرت علیه مسلمانان، نقض حقوق مسلمانان و متهم‌کردن آنها به گسترش ویروس کرونا در هند و اخیرا اقدام پلیس علیه دانشجویان و فعالانی که در تظاهرات مسالمت‌آمیز علیه اصلاحات بحث‌برانگیز قانون شهروندی شرکت کرده بودند، همه نمونه‌هایی هستند که سوالات در مورد اعتبار دموکراتیک هند را افزایش می‌دهند. درحالی که کشورها در سراسر جهان به منظور مهار شیوع کرونا مشغول آزادکردن زندانیان بوده‌اند، دولت نارندرا مودی نخست‌وزیر هند اقدام به بازداشت دانشجویان و فعالان سیاسی کرده و آنها را زندانی کرده است. وب‌سایت هندی «نیوزکلیک» اخیرا در گزارشی اعلام کرد که پس از آغاز قرنطینه سراسری در هند در بیستم‌وپنجم مارس برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، خبرنگاران مسلمان، دانشجویان و فعالان اجتماعی براساس قانون «ممانعت از اقدامات غیرقانونی»، بازداشت شده‌اند.

پلیس هند چندین دانشجوی مسلمان متعلق به دانشگاه جامیا ملیا اسلامیا و جواهر لعل نهرو که در مرکز اعتراضات به اصلاحات قانون شهروندی این کشور بوده‌اند را بازداشت کرده‌اند.  همچنین چندین خبرنگار و فعال اجتماعی کشمیری به انجام اقدامات غیرقانونی و ضدملی متهم شده‌اند. پلیس خبرنگاران کشمیری را به انتشار اخبار دروغ درخصوص اعتراضات دهلی متهم کرده است. ازجمله اتهامات دیگر این افراد شامل تلاش به قتل، گسترش نفرت میان گروه‌ها براساس مذهب و غیره است. پلیس دهلی چندی پیش ظفرالاسلام‌خان، رئیس کمیته اقلیت‌های دهلی نو را به دلیل تشکر از حمایت کویت از مسلمانان هند، بازداشت کرد. عفو بین‌الملل در درخواستی از دولت هند خواسته است تا هرچه زودتر اتهامات این افراد را لغو کرده و آنها را آزاد کند. این سازمان همچنین بازداشت دانشجویان، فعالان اجتماعی و خبرنگاران هندی را یک حمله علیه آزادی بیان در هند دانست.

خبرنگاران کشمیری هدف قرار می‌گیرند

عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای که ماه گذشته صادر شد، اعلام کرد که اقدام پلیس هند علیه خبرنگاران کشمیری با هدف محدودکردن آزادی بیان انجام می‌شود. این سازمان از دهلی‌نو خواسته است تا اتهامات این افراد را لغو کند و آنها را به دلیل استفاده از حق بیان خود زندانی نکند. چندین گروه غیردولتی مانند گروه همبستگی شهروندان جنوب آسیا در انگلیس، فدراسیون مسلمانان هند و سازمان برابری جهانی «سری گورو راویداس»، همچنین با خبرنگاران و فعالان هندی که مورد تهدید واقع شده‌اند، اعلام همبستگی کرده‌اند. براساس گزارش وب‌سایت هندی «وایر» درحالی ‌که پلیس هیچ اقدامی علیه سیاست‌مداران حزب حاکم (بهارتیا جانتا پارتی یا بی‌جی پی) مانند کایپل میشرا به دلیل انتشار اظهارات نفرت‌انگیز و خصمانه علیه مسلمانان، انجام نداده، این نیرو مشغول بازداشت قربانیان یا فعالان مسلمان بوده است.

«مانیش سیروهی» یک هندوی افراطی است که در ماه دسامبر به سوی یک اعتراض صلح‌آمیز مسلمانان در دهلی‌نو با اسلحه حمله کرد. اگرچه پلیس او را بازداشت کرد، اما این فرد بدون هیچ اتهامی به‌ زودی آزاد شد. این نشان‌دهنده تبعیض در قانون ممانعت از اقدامات غیرقانونی هند است. روزنامه «تلگراف» که در شهر کلکته هند منتشر می‌شود، اعلام کرده است که قانون ممانعت از اقدامات غیرقانونی که با هدف مقابله با تروریسم تنظیم شده است، آزادی زیادی در اختیار پلیس قرار می‌دهد. براساس این قانون، پلیس می‌تواند یک فرد را بدون دادگاه تا ۱۸۰روز زندانی کند و فرد متهم نمی‌تواند به قید وثیقه آزاد شود. استفاده از قانون ضدتروریسم علیه دانشجویان، خبرنگاران و فعالان اجتماعی در هند، ترس و نگرانی زیادی در میان جامعه این کشور ایجاد کرده است. سیاستمداران و رسانه‌های هند با تکیه بر یک اجلاس اسلامی که توسط سازمان «جماعت تبلیغی» در دهلی‌نو برگزار شد، حملات بی‌سابقه‌ای را علیه اقلیت مسلمان این کشور آغاز کرده و آنها را دلیل انتشار ویروس کرونا در هند جلوه داده‌اند. به دلیل این تبلیغات، مسلمانان در مناطق مختلف هند مورد حمله واقع شده و از حضور آنها در بیمارستان‌ها، داروخانه‌ها، بازارها و مناطق مسکونی جلوگیری شده است.

بسیاری از کانال‌های اصلی تلویزیون، کاربران رسانه‌های اجتماعی، نویسندگان و روزنامه‌نگاران هندی نیز علیه مسلمانان نفرت ایجاد کرده‌اند. پیش از انتشار ویروس کرونا، مسلمانان و دیگر اعضای جامعه مدنی هند به اصلاحات وضع‌شده در قانون شهروندی این کشور اعتراض کرده بودند. اصلاح قانون شهروندی هند در بیستم آذر (۱۱ دسامبر) در این کشور به تصویب رسید. براساس این قانون، پناهجویان کشورهای بنگلادش، افغانستان و پاکستان در هند که بدون اوراق معتبر پیش از‌ سال ۲۰۱۵ میلادی وارد این کشور شده‌اند، می‌توانند شهروندی این کشور را دریافت کنند اما این قانون شامل حال مسلمانان نمی‌شود. مسئولان هند درباره علت این اقدام گفته‌اند که مسلمانان کشورهای همسایه تحت پیگرد نیستند، اما گروه‌های منتقد به این اصلاحات معتقدند که هدف واقعی از قوانین جدید تحت فشار قراردادن بیشتر مسلمانان و تبعیض علیه آنان برای راضی نگه‌داشتن احزاب هندو است. اعتراضات به این اصلاحات حدود سه‌ماه ادامه یافت تا اینکه در ماه اسفند، در حمله هندوهای افراطی به معترضان مسلمان در شمال‌شرق دهلی‌نو بیش از ۵۰ مسلمان کشته شده و حدود ۲۰۰نفر دیگر مجروح شدند. در این حملات همچنین به دارایی‌های مسلمانان در مناطق شمال‌شرق دهلی آسیب زیادی رسید.

اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
مطالب مرتبط
  • پیشنهاد شهروند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سرکوب مسلمانان هند به بهانه گسترش کرونا
درحالی که کشورها در سراسر جهان به منظور مهار شیوع کرونا مشغول آزادکردن زندانیان بوده‌اند، دولت نارندرا مودی نخست‌وزیر هند اقدام به بازداشت دانشجویان و فعالان سیاسی کرده و آنها را زندانی کرده است. وب‌سایت هندی «نیوزکلیک» اخیرا در گزارشی اعلام کرد که پس از آغاز قرنطینه سراسری در هند در بیستم‌وپنجم مارس برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، خبرنگاران مسلمان، دانشجویان و فعالان اجتماعی براساس قانون «ممانعت از اقدامات غیرقانونی»، بازداشت شده‌اند
روزنامه شهروند | SHAHRVAND DAILY