امروز دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۱۸
آخرین اخبار
آب پاکی فیفا و AFC روی دست فوتبال ایران؛
آب پاکی فیفا و AFC روی دست فوتبال ایران؛

به دنبال شدت‌‌گرفتن تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران،‌ فدراسیون فوتبال در سال‌های گذشته نتوانسته درآمدهای ارزی خود را از فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا به صورت مستقیم و در زمان مقرر دریافت کند. در تمام این مدت هم مدیران فدراسیون تلاش زیادی کرده‌اند تا با رایزنی با فیفا راه‌حلی قانونی برای دریافت مطالبات پیدا کنند، منتهی خبرهای دریافتی حکایت از این مسأله دارد که تمام این تلاش‌ها به در بسته خورده و فیفا و AFC به ایران اعلام کرده‌اند تنها یک راه برای تسویه‌حساب مالی با ایران جلوی راه آنهاست و آن واریز مستقیم پول به حساب فدراسیون فوتبال ایران مانند سایر کشور‌هاست. به این ترتیب وقتی به خاطر تحریم‌های آمریکا عملا امکان پرداخت پول به ایران وجود ندارد،‌ این جواب صریح نهادهای بین‌المللی حاکم بر فوتبال نشان می‌دهد که مشکلات همیشگی فدراسیون برای دریافت پول همچنان با قدرت ادامه خواهد داشت.

پیش از این در چند نوبت ایران توانسته بود از طریق حساب بانکی سفارت‌ کشورمان در مالزی و اعلام شماره حساب افراد معتمد،‌ مطالبات خود را از AFC دریافت کند. سیستم کاری هم این بود که فیفا پول را به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال می‌کرد و آنها هم پول را به شماره حساب اعلامی از سوی فدراسیون واریز می‌کردند، منتهی به خاطر مشکلات حقوقی به وجود آمده و ایجاد تنش و ابهام دورزدن تحریم‌ها،‌ مقامات فیفا و AFC تصمیم گرفته‌اند که دیگر از این طریق پولی به ایران واریز نکرده و فقط قانون را اجرا کنند. منابع موثق خبری به خبرنگار ما اطلاع دادند در حاشیه جلسه چندماه پیش مهدی علی‌نژاد، معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش و مدیران ۴ باشگاه آسیایی با دبیرکل AFC، وقتی صحبت درباره تحریم‌های ایران مطرح شده بود، داتو ویندسور جان به شکلی شفاف به مقامات ایرانی گفته بود که آنها نمی‌توانند قانون را به خاطر تبعات حقوقی سنگینی که دارد، دور بزنند. آنها در جواب انتقاد مسئولان فوتبال ایران به تأثیرپذیری فیفا و AFC از اتفاقات سیاسی هم تأکید کرده بودند که به هیچ‌عنوان تحت‌تأثیر فشار آمریکا قرار ندارند و مشکل به وجود آمده برای بانک‌های ایران است. به این ترتیب اگر ایران شماره حسابی رسمی که متعلق به فدراسیون فوتبال باشد، اعلام کند و اقدامات لازم برای پرداخت پول به این حساب با بلوکه‌شدن پول توسط آمریکا روبه‌رو نشود،‌ آنها حاضر هستند در هر زمانی واریزی‌ها را انجام بدهند، ولی حقیقت اینجاست که به خاطر تحریم‌ها امکان این اتفاق اصلا وجود ندارد.

به این ترتیب AFC و فیفا آب پاکی را روی دست ایران ریخته‌اند که ماجرای تحریم‌های بانکی مشکل کشور است و خودمان باید آن را حل کنیم تا بتوانیم از این دو نهاد پول دریافت کنیم. گفتنی است درحال حاضر دوکشور کره‌شمالی و سوریه هم مانند ایران امکان دریافت درآمدهای ارزی از فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا را ندارند. در این میان تنها راه‌حل باقی‌مانده برای حل بخشی از مشکلات هم این بوده که بخشی از هزینه‌های ارزی فوتبال ایران توسط فیفا و AFC پرداخت شود که این پروسه چندسالی می‌شود که درحال انجام است و حالا حالاها باید ادامه پیدا کند.

اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
مطالب مرتبط
  • پیشنهاد شهروند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آب پاکی فیفا و AFC روی دست فوتبال ایران؛ 
تا وقتی تحریم هستید، از پول خبری نیست!
روزنامه شهروند | SHAHRVAND DAILY