امروز دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۱۶
آخرین اخبار

سیستان‌وبلوچستان است و توانسته با مصائب و انگیزه فراوان به صورت مجازی درس بخواند و نقاشی یاد بگیرد، اما کمتر کسی هست که مشکلات این نوع یادگیری را به جان بخرد. در کل، نیکشهر یک مدرسه استثنایی در مقطع ابتدایی دارد و ٣۶ دانش‌آموز دختر و پسر در کنار هم آنجا درس می‌خوانند، اما از ششم به بعد دیگر نمی‌توانند ادامه دهند. یکی از دلایل افسردگی بچه‌هایی مثل زهرا موانعی است که در راه تحصیل‌شان وجود دارد و آنها را از رسیدن به هدف‌ها و آرزوهایشان باز می‌دارد. بسیاری از معلولان به جز تحصیل در جامعه مشکلات دیگری هم دارند، حتی زیرساخت‌های شهری برای آنها فراهم نیست و همیشه نادیده گرفته می‌شوند.

آنها هم نیاز دارند تا هنرشان در جامعه دیده شود، اما ابزار و امکانات کافی حتی برای آموزش آکادمیک ندارند. تحصیلات مجازی هم مشکلات خاص خود را دارد، به‌ویژه اینکه معلولان مشکلاتی دارند که ادامه تحصیل از این طریق را سخت می‌کند، برای همین تا مقطعی آن را دنبال و سپس رها می‌کنند. یکی دیگر از مسائلی که معلولان را مجبور می‌کند تا از قابلیت‌هایشان بگذرند، نگاه تحقیرآمیز جامعه به آنهاست، هر معلولی نمی‌تواند به اجتماع واردشود، کمبودها، نبود زیرساخت و فرصت آموزش دست‌به‌دست هم می‌دهد تا یک معلول در مناطق محروم منزوی بار بیاید و افسرده شود، مثلا زهرا بلوچ زهی با اینکه هنرمند نقاش ماهری است، اما نمی‌تواند تابلوهایش را به نمایش بگذارد. من هم نخستین بار صفحه او را در فضای مجازی دیدم و متوجه شدم نقاشی‌های خوبی دارد. چند روز بعد وقتی دیدم تابلوهایش را آتش زده است، به او پیام دادم و از طریق ادمین صفحه که یکی از نزدیکان او است، متوجه شدم آرزو دارد نمایشگاه نقاشی‌هایش را برگزار کند و تصمیم گرفتم از این استعداد ارزشمند حمایت کنم، بنابراین از قابلیت‌های دنیای مجازی استفاده کردم و توییت زدم. دو هدف داشتم اینکه بتوانم در فروش این آثار ارزشمند کمک کنم و زمینه برگزاری نمایشگاه در تهران را برای او فراهم کنم. بعد از این توییت، آقای تندگویان، معاون جوانان وزیر ورزش و جوانان در پیامی علاقه‌مندی وزارتخانه به فراهم‌کردن شرایط برگزاری نمایشگاه برای این هنرمند در تهران را اعلام کردند.

مازیار ناظمی، مشاور وزیر ورزش و جوانان هم تماس گرفتند و هماهنگی‌هایی انجام شد. از طرف وزارتخانه ورزش و جوانان به یکی از «ان‌جی‌او»‌های فعال در این زمینه مأموریت داده شد تا بعد از بررسی آثار و البته عادی‌شدن شرایط تهران و فروکش‌کردن تب کرونا اقدامات لازم برای حمایت از او فراهم شود. قرار بر این شد زهرا بلوچ زهی در این مدت به تولید آثارش بپردازد تا زمان برگزاری نمایشگاه آثار دیگری هم داشته باشد. در اینجا از مسئولان استانی تقاضا می‌کنم با توجه به اینکه مدرسه استثنایی در مقطع راهنمایی یکی از ضرورت‌های بخش مرکزی شهرستان نیکشهر است، نسبت به راه‌اندازی آن اقدام کنند. ما در حوزه آموزش سیستان‌وبلوچستان ضعف‌های زیادی داریم، بیشترین آمار بازماندگان از تحصیل کشور هم متعلق به سیستان‌وبلوچستان است. مدارس کپری همیشه به‌عنوان یک معضل در منطقه ما وجود داشته، اگرچه بخشی از آن به همت خیرین و دولت برچیده شده است، اما آنچه امروز دغدغه ما است به فرسودگی مدارس برمی‌گردد که امنیت جانی دانش‌آموزان را تهدید می‌کند.»

اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
مطالب مرتبط
  • پیشنهاد شهروند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حمایت از یک استعداد ارزشمند در نیکشهر
روزنامه شهروند | SHAHRVAND DAILY