امروز جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۰۱
آخرین اخبار

نیویورک و ‌هاوانا ندارد، یک شهر هر چقدر ثروتمند یا فقیر باشد، بالاخره جایی روی یک دیوار گرافیتی دیده می‌شود. گرافیتی‌ها آن‌قدر رایج شده‌اند که گاهی اوقات متوجه‌شان نمی‌شویم.

١- سالانه یک تا ٣ دلار از مالیات هر شهروند هزینه می‌شود تا گرافیتی‌ها از دیوار شهرها پاک شود!

٢- کلمه گرافیتی ریشه‌ای یونانی و ایتالیایی دارد. کلمه‌ «گرافین» به یونانی یعنی «نوشتن» و کلمه «گرافیتو» به ایتالیایی می‌شود «خراش»!

٣- در لس‌آنجلس سالانه بیش از ٣٠‌میلیون فوت مربع گرافیتی از روی دیوار پاک می‌شود!

۴- بسیاری از هنرمندانی که گرافیتی می‌کشند، ناشناس می‌مانند تا هم هویت‌شان حفظ شده و هم اینکه از عواقب قانونی‌ کارشان حذر کنند.

۵- گرافیتی از اواخر دهه ١٩۶٠ در فیلادلفیا رایج شد. در واقع کشیدن گرافیتی بیش از آنکه ارزش هنری داشته باشد، روشی برای ارایه اعتراضات و بیانیه‌های سیاسی و نشان‌دادن محدوده‌ باندها بود.

۶- هنرمندان سبک گرافیتی دوست دارند مثل نویسندگان در پایان کارهایشان یک نشانه‌ یا امضا منحصربه‌فرد به جا بگذارند؛ به این علامت‌ها «تگ» می‌گویند.

٧- در عصر مدرنیته، اسپری رنگ و قلم‌مو متداول‌ترین وسایلی است که می‌توان با آن گرافیتی کشید.

٨- بنکسی محبوب‌ترین نقاش گرافیتی ا‌ست. عمده‌ شهرت او به دلیل نقاشی‌هایی است که با استنسیل (شابلون) می‌کشد. مضامین گرافیتی‌های بنکسی بیشتر سیاسی و ضد جنگ‌اند. آثار او در بریستول انگلیس مشاهده می‌شود.

٩- یکی از سبک‌های گرافیتی «نقطه‌ بهشت» است که غالبا در مکان‌های صعب‌العبور مثل پشت‌بام‌ها، بدنه‌ ساختمان‌ها و پل‌ها کشیده می‌شود. احتمالا علت نامگذاری این سبک به دو معنی ‌است؛ اول اینکه این گرافیتی در مکان‌های مرتفع و بلند و نزدیک به آسمان کشیده می‌شود. معنای دیگر به این واقعیت اشاره دارد که حضور هنرمند در یک مکان مرتفع و خطرناک چالشی جدی ا‌ست و امکان مرگ او را در پی دارد و اگر این هنرمند بمیرد، به بهشت می‌رود.

١٠- اغلب گرافیتی‌نویسان برای خودشان کتابی به اسم «کتاب سیاه» دارند که در آن طراحی‌ها و آثار هنری‌شان را ثبت می‌کنند.

١١- در گذشته «گرافیتی» اصطلاحی بود که برای اشاره به کتیبه‌ها و نقاشی‌های روی دیوار ویرانه‌های باقیمانده از قبرستان‌های باستانی پومپئی و رومی به ‌کار برده می‌شد.

١٢- از اولین نمونه‌های گرافیتی می‌توان به تصاویر حک‌شده بر روی دیوارها در روم باستان اشاره کرد.

١٣- اولین هنرمند شناخته‌شده‌ گرافیتی‌کار، داریل مک ‌کری‌‌ است که در خیابانی به نام کرن‌برد مشغول به کار بود. از اواخر دهه ١٩۶٠، او و گروهی از دوستانش در پایان گرافیتی‌ها نام مستعارشان را روی دیوار خیابان‌های فیلادلفیا درج می‌کردند.

١۴- اصطلاح «انفجار گرافیتی‌» مربوط به زمانی‌ است که طرح یک نقاشی در مدت زمان بسیار کوتاهی به دست گرافیتی‌کاران کشیده شود. «گرافیتی روی قطار» یکی از اشکال معمول گرافیتی ا‌ست که بعضی از نقاشان در زمان بسیار کوتاه و پیش از آنکه مأموران راه‌آهن به خدمت‌شان برسند، به‌سرعت آن را روی قطار  می‌کشند!

١۵- در ادبیات هنرمندان گرافیتی به نقاشان تازه‌کار، اسباب‌بازی و به هنرمندانی که تجربه و منزلت بیشتری بین بقیه دارند، پادشاه یا ملکه گفته می‌شود!

برگردان از thefactsite

اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
مطالب مرتبط
  • پیشنهاد شهروند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنر یا خرابکاری؟ مسأله این است!
روزنامه شهروند | SHAHRVAND DAILY