صفحه ویژه کرونا
آخرین آمار، مطالب و خبرهای مربوط به ویروس کرونا
آخرین اخبار
کل مبتلایان0
مبتلایان جدید0
کل جان‌باختگان0
جان‌باختگان جدید0
امروز سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۲۵
روایتی از زنان بلوچ که دست به کار ساخت ماسک شدند
روایتی از زنان بلوچ که دست به کار ساخت ماسک شدند

شش ماه پیش وقتی زنان روستای رمین در ۵ کیلومتری چابهار، برای اولین پشت چرخ‌های خیاطی نشستند و دست به کار دوخت لباس‌های بلوچی شدند، فکرش را هم نمی‌کردند که هنگامه بهار سال بعد سروکله ویروس ناشناخته‌ای پیدا می‌شود که امان از کار و کسبشان می‌برد، گمان نمی‌کردند که شش ماه بعد، به جای سوزن زدن روی لباس‌های رنگارنگ بلوچی مجبور به سوزن زدن روی پارچه‌های پلیسه دار سفید شوند و ماسک بدوزند.

‍پاییز سال گذشته بود که برای اولین بار دور هم جمع شدند. تعدادشان زیاد نبود، یک نفر شوهرش مرده بود و شده بود سر‍پرست خانواده. دیگری خانواده‌ای تنگدست داشت. یک نفر شوهر و بچه‌هایش را از دست داده بود و در دخل و خرجش مانده بود و دیگری هرچه می‌گشت، نمی‌توانست برای خودش کاری دست و پا کند: گویی کار مثل قطره‌ آبی در زمین فرو رفته باشد. پاییز سال گذشته برای اولین بار گرد هم آمدند و از دغدغه مشترکشان گفتند و به یکدیگر دست یاری دادند برای ایجاد یک کارگاه.  

طنین چرخ خیاطی و لباس‌های بلوچی

زنان، با کمک تعدادی از خیرینی که گه گاهی به رمین می‌آمدند و می‌خواستند کاری کنند برای ریشه کن کردن فقر در روستا، صاحب چرخ خیاطی شدند. اهالی رمین، دنباله نام کارگاه، توانمند سازی زنان را هم اضافه کردند. رفته رفته زنانی که به هم دست یاری داده بودند برای کسب روزی، مشغول دوختن لباس و ساختن زندگی خود شدند. سارا بلیله، کسی که برای اولین بار ایده این کارگاه‌ها در ذهنش شکل گرفته بود به شهروندمی‌گوید که این کارگاه مورد توجه گردشگران چابهاری هم قرار گرفته بود: » ما یک فضای ۱۲۰ متری در اختیار داریم، در این فضا لباس بلوچی می‌دوزیم و روی لباس‌های معمولی سوزن دوزی می‌کنیم، یک قسمتی هم برای فروش داریم که معمولا گردشگرانی که به روستای رمین هم سر می‌زنند از آن استقبال می‌کنند. «

ماجراجویی‌های کرونا در جنوب کشور

۱۰ زن شاغل کارگاه در حال آماده سازی لباس‌های بلوچی بودند که قراربود در ایام عید مورد استقبال گردشگران چابهاری قرار بگیرد. ناگهان خبر آمد: ماجراجویی‌های کرونا در جنوب کشور آغاز شده است. خبرهای رسمی حکایت از ابتلای قطعی یک نفر به ویروس تاجدار و تعدادی فرد مشکوک به آن را می‌داد. چناچه مدیر روابط عمومی خانه بهداشت چابهار، هومن حسینی، در توییتی نوشته بود: «۱۷۰ بیمار مشکوک به کرونا در شهرستان‌های مختلف جنوب استان از جمله چابهار بستری هستند.» با وجود آمار ابتلا و البته مسافرانی که قصد عزیمت داشتند و می‌توانستند چرخه ابتلای ویروس را ادامه دهند، مردم از فقدان اقلام بهداشتی مانند ماسک در داروخانه‌های شهر خبر می‌دادند. دیدن و خواندن خبرها باعث شد تا زنان کارگاه توانمند سازی به طرحی نو بیندیشد. «تقریبا دو هفته‌ای می‌شود که با کمک خیرین که پارچه سفید تهیه کردند به این فکر افتادیم که کار دوخت و دوز لباس را رها کنیم و ماسک بدوزیم ابتدا فکر میکردیم شدنی نیست  و کار سختی در پیش است اما وقتی شروع به دوختن کردیم، موفق شدیم.» بلیله می‌گوید ماسک‌ها را بعد از تهیه به خانه‌های بهداشت چابهار می‌فرستند تا آن‌ها را ضدعفونی کنند:«از دانشگاه علوم پزشکی هم آمدند تا نحوه کار ما را ببینند، وقتی دیدند نحوه کار ما را تایید کردند و گفتند ماسک‌ها استاندارد است.»

شکستش می‌دهیم

بیش از ۱۵ روز است که ساعت ۷ تا ۳ بعد از ظهر، زنان مشغول دوختن پارچه‌های ‍پلیسه شده‌اند. عصرها نوبت مردان داوطلب بلوچی است تا پشت چرخ بنشینند و تعداد ماسک‌ها را روزانه به عدد ۱۰۰۰ برسانند. ماسک‌ها دست به دست می‌شوند و بعد از سپرده شدن به خانه بهداشت به هر مکانی که بیشترین نیاز به آن وجود دارد، فرستاده می‌شود. گاهی به فرودگاه می‌رود و گاهی به داروخانه‌ها و گاهی هم در پلیس راه میان مسافران تازه به شهر آمده، رایگان توزیع می‌شود. زنان و مردان کارگاه اما هیچ پولی دریافت نمی‌کنند، آن‌هایی که روزگاری دغدغه پول به این کارگاه کشانده بودشان حالا بی مزد مشغول دوختن ماسک‌اند:«سلامتی که نباشد، پول هم بی‌ارزش است، دوختن ماسک هم کار خیر است، کار خیر که پول نمی‌خواهد، همه زنان و مردان کارگاه دست یاری دادند تا کار خیر برای شهرشان انجام دهند.» بلیله می‌گوید که راضی کردن زنان و مردان برای دوخت ماسک سخت نبود، آن‌ها این روزها دغدغه‌شان برگشتن سلامتی به شهر است، می‌گویند اگر کرونا برود، می‌توانند مثل چند ماه پیش دوباره سوزن بزنند روی لباس‌های بلوچی، دوباره گردشگران را محو هنرشان کنند، می‌گویند اگر کرونا برود، دوباره لباس‌های بلوچیشان فروش می‌رود و دغدغه‌هایشان رفع می‌شود اما این روزها فقط یک چیز در ذهنشان رژه می‌رود، فقط یک دغدغه دارند و فقط برای یک چیز تلاش می‌کنند، اینکه با چرخ‌های خیاطیشان، کرونا را شکست دهند.

اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
مطالب مرتبط
  • پیشنهاد شهروند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روزنامه شهروند
SHAHRVAND DAILY
روایتی از زنان بلوچ که دست به کار ساخت ماسک شدند 
چرخ‌هایی که لباس سلامتی می‌دوزند

www.shahrvanddaily.ir

روزنامه شهروند
SHAHRVAND DAILY
روایتی از زنان بلوچ که دست به کار ساخت ماسک شدند 
چرخ‌هایی که لباس سلامتی می‌دوزند

www.shahrvanddaily.ir