صفحه ویژه کرونا
آخرین آمار، مطالب و خبرهای مربوط به ویروس کرونا
آخرین اخبار
کل مبتلایان0
مبتلایان جدید0
کل جان‌باختگان0
جان‌باختگان جدید0
امروز سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۹
شهروند از آخرین وضعیت سیل در کشور گزارش می‌دهد
شهروند از آخرین وضعیت سیل در کشور گزارش می‌دهد
| سیل تاکنون ۳ هزار میلیارد ریال خسارت به قصر قند وارد کرده است

سیل تاکنون ۳ هزار میلیارد ریال خسارت به قصر قند وارد کرده است

سیل توی خانه‌های جنوب کشور نشسته است. از دو روز پیش که بارندگی‌ها شدید شد و اذهان عمومی درگیر ویروس کرونا بود، سیل راهی خانه‌ها شد. در بعضی شهرها اینقدر نزدیک آمد که جان گرفت و در بعضی شهرها زورش تنها به زمین‌های کشاورزی رسید. هرچند که سیل به جان ۷ استان: کرمان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، فارس، قم و گیلان افتاد اما آسیبش در ۴ استان جنوبی بیشتر از باقی بود. میزان خساراتش اما همچنان در حال بررسی است.

نگرانی از بابت دیوار حفاظتی شهر قصر قند

با شدت گرفتن بارندگی در کشور، رودخانه کاجو در جنوب استان سیستان و بلوچستان نیز طغیان کرد و آسیب‌هایی را متوجه شهرستان قصر قند کرد. رحیم پاک اندیش فرماندار قصر قند درباره آخرین وضعیت مناطق سیل زده به شهروند می‌گوید: تاسیسات زیربنایی شهرستان، مزارع کشاورزی، دیوار حفاظتی سطح و ابنیه خشت و گلی و حداقل راه‌های دسترسی به شهرستان متوجه آسیب شدند.

او تاکید می‌کند: راه‌های دسترسی  ۲۳ روستای بالا دست منطقه کاجو و ۱۲ روستای پایین دست رودخانه کاجو در شهرستان باتوجه به اینکه بستر رودخانه بودند، مسدود شد. از طرف دیگر راه مواصلاتی شهرستان قصر قند نیز در دو نقطه تخریب شده بود که تلاش می‌کنیم تا ساعاتی دیگر آن را به طور کامل بازگشایی کنیم.

پاک اندیش درباره میزان خسارات صورت گرفته نیز ادامه می‌دهد: تمام دستگاه‌های متولی در حال بررسی میزان خسارات هستند اما میزان خسارات اولیه از دیروز تا امروز بالغ بر ۳ هزار میلیارد ریال در حوزه‌های  مختلف شهرستان محاسبه شده است.  

به گفته پاک اندیش نگرانی اساسی مردم قصر قند از بابت دیوار حفاظتی شهر است که تلاش می‌شود که با کمک سازمان مدیریت بحران ایمنی آن در دستور کار قرار گیرد.  او همچنین تاکید می‌کند که سیل در روستاها تنها به راه‌های مواصلاتی آسیب وارد کرده و اسکان مردم با مشکل مواجهه نشده است و بر اثر بارندگی تخریبی در واحدهای مسکونی مشاهده نشده است.

راه ارتباطی ۱۱۵ روستا در جنوب کرمان همچنان مسدود است

سیل تعداد زیادی از راه‌های مواصلاتی در جنوب استان کرمان را تخریب کرده بود، سیلاب ها مردم را از خانه‌هایشان بیرون کرده بود و عده بسیاری شب را در پشت بامشان سحر کرده بودند. مجید سعیدی، مدیر کل مدیریت بحران استان کرمان اما درباره وضعیت امروز مناطق سیل زده استان کرمان به شهروند می‌گوید: امروز تقریبا توانستیم حدود ۸۰ درصد از مناطق سیل زده را از محاصره خارج کنیم اما سیلاب‌ها باید فروکش کند تا مسیر روستاهایی که مسدود بودند بازگشایی شود. راه‌های اصلی خوشبختانه باز شدند اما به شکل گذر موقت. همچنین تا صبح امروز  راه ارتباطی حدود ۱۱۵ روستا مسدود اعلام شده است.  

او درباره وضعیت شهر زهکلوت که بخش‌های زیادی از آن درگیر سیلاب شده بود نیز تاکید می‌کند: در زهکلوت روستاهایی که اطراف تالاب جازموریان هستند، عملیات امداد و نجات به راحتی صورت نمی‌گیرد زیرا دسترسی سخت است و تنها می‌توان با ماشین‌های آفرود یا کامیون به منطقه وارد شد ما در حال پیگیری هستیم که بتوانیم مشکل این روستاها  را هم برطرف کنیم اما وضعیت مردم در این منطقه در مضیقه شدید و بحرانی نیست.

سعیدی درباره اسکان مردم در مناطق سیل زده نیز می‌گوید: بسیاری از اهالی زهکلوت به خانه‌هایشان باز گشتند اما به تعدادی از اهالی خانه‌های این منطقه که اصلا قابل سکونت نبودند چادر جمعیت هلال احمر داده شده است. به گفته سعیدی، برآوردهای خسارات در کرمان از امروز آغاز شده است اما مشاهدات می‌گویند که بیشترین خسارات به راه‌های ارتباطی، بخش کشاورزی و خانه‌های مسکونی وارد شده است.  

تکمیل ظرفیت سدهای هرمزگان

سیل در هرمزگان هم بی آزار نبود. نماینده مردم بندرعباس، احمد مرادی، درباره آخرین وضعیت سیلاب در این استان به ایسنا گفته است: اکثر شهرستان‌های استان درگیر بارندگی بودند در برخی نقاط هم بارندگی‌های سیل آسا بود، سدهای استان نیز نظیر سد استقلال میناب از آب سرریز شدند و ظرفیت آن‌ها تکمیل است.

او درباره خرابی‌ها نیز گفته است: بارندگی‌ها در برخی نقاط خرابی به بار آورده است، در شهرستان جاسک تا روز گذشته راه‌های روستایی بسته شده بود و پل‌های حدود ۱۵ روستای بندرعباس را آب برده بود. به گفته نماینده مردم بندرعباس در حال حاضر مسئولان در حال پیگیری برای بازگشایی راه‌های مواصلاتی روستاها هستند.

نجات ۴۰ نفر محصور در سیل در بوشهر

سروکله سیل در بوشهر اما پر سروصدا تر از سایر شهرهای پیدا شده است، مدیر کل بحران استانداری بوشهر درباره میزان خسارات و آسیب سیل در این شهر گفته است: منازل مسکونی، زیرساخت‌های کشاورزی و خطوط مخابراتی به خصوص شهرستان جم بر اثر سیل آسیب دیدند. جهانگیر دهقانی همچنین گفته است: علاوه بر خسارات منزل تعدادی از خودروهای سواری را آب لا خود برده است. همچنین در شهرستان کنگان خسارت بر مبلمان شهری و تخریب قسمتی از بیمارستان امام خمینی (ره)  شهرستان را داشته ‌ایم.

به گفته دهقانی، حدود ۴۰ نفر نیز در منطقه گردشگری هنویز و مسیر رودخانه در محاصره سیل بودند که از میان آن‌ها حدود ۲۵ نفر با ۵ پرواز شامل ۳ سورتی پرواز توسط بالگرد هلال احمر و ۲ سورتی توسط بالگرد منطقه نجات پیدا کردند. او همچنین  به ایسنا گفته است صبح امروز جسد یک نفر در حوالی کنگان در میان گل و لای پیدا شد که هویت او در حال شناسایی است.  

اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
مطالب مرتبط
  • پیشنهاد شهروند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روزنامه شهروند
SHAHRVAND DAILY
شهروند از آخرین وضعیت سیل در کشور گزارش می‌دهد 
مسدود شدن راه‌های ارتباطی در روستاها مهم‌ترین آسیب سیل در جنوب کشور

www.shahrvanddaily.ir

روزنامه شهروند
SHAHRVAND DAILY
شهروند از آخرین وضعیت سیل در کشور گزارش می‌دهد 
مسدود شدن راه‌های ارتباطی در روستاها مهم‌ترین آسیب سیل در جنوب کشور
سیل تاکنون ۳ هزار میلیارد ریال خسارت به قصر قند وارد کرده است

www.shahrvanddaily.ir