صفحه ویژه کرونا
آخرین آمار، مطالب و خبرهای مربوط به ویروس کرونا
آخرین اخبار
کل مبتلایان0
مبتلایان جدید0
کل جان‌باختگان0
جان‌باختگان جدید0
امروز چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۵۱
روزنامه‌نگار
ایران و برخی کشورهای جهان برای رفع موقت تحریم‌ها تلاش می‌کنند
ایران و برخی کشورهای جهان برای رفع موقت تحریم‌ها تلاش می‌کنند

تنگنای بودجه دست ایران را برای مهار کرونا بسته است. اعمال تحریم‌های سنگین علیه ایران موجب شده است که اصلی‌ترین منبع درآمدکشور یعنی فروش نفت زیر فشار بی‌سابقه‌ای قرار گیرد و صادرات نفت ایران به شدت کاهش داشته باشد. دولت برای جبران این اتفاق بودجه خود را بر اساس درآمدهای مالیاتی تنظیم کرده است اما در شرایطی که صندوق جهانی پول از آسیب شدید اقتصاد جهان بر اثرشیوع کرونا خبر داده و برخی کارشناسان جهانی، از احتمال وقوع بحران اقتصادی دیگری گفته‌اند، ایران چگونه می تواند درآمدهایمالیاتی مورد نظر خود را محقق کند؟

حالا سال ۹۹ در حالی شروع شده است که منابع درآمدی دولت محدود و محدودتر شده و هزینه‌های پیش‌بینی ‌نشده، سر به فلک گذاشتهاند. محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه اعلام می‌کند که همین چند ماه پیش ۱۸ هزار میلیارد تومان بابت خسارت سیل پرداخت شده و در آستانه شروع سال ۹۹ دولت ارقام متفاوتی برای مبارزه با کرونا اختصاص داده است. روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه کشور بهشهروندمی‌گوید که هنوز رقم تجمیعی برای اعتباری که تاکنون برای مبارزه با کرونا پرداخت شده، مشخص نیست. بااین وجود آخرین خبر منتشر شده در ۷ فروردین جاری حاکی از آن است که محمدباقر نوبخت، معاون رییس جمهوری در سه حکم جداگانه رقمی حدود ۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان به وزارت بهداشت و بیمه سلامت پرداخته است تا تنگناهای اعتباری موجب توقف خدمات‌رسانی به بیماران کرونایی نشود. 

ایران در تکاپوی رفع موقت تحریم‌ها

با این وجود کابینه حسن روحانی امسال با یک چالش بزرگ مواجه است. لایحه بودجه دولت در آخرین روزهای فعالیت مجلس دهم رد شدو برای نخستین بار پس از انقلاب لایحه بودجه بدون تصویب در صحن علنی مجلس مستقیم به شورای نگهبان رفت و برای اجرا به دولتابلاغ شد.

نمایندگان مجلس معتقد بودند که اعداد بودجه با واقعیت درآمدی کشور فاصله زیادی دارد و اقتصاددانان ارقام بزرگی برای کسریبودجه دولت در سال ۹۹ پیش بینی می‌کنند. اعدادی که کمترین‌شان حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان و چیزی معادل یک سوم بودجه عمومیکشور است.

تنگنای بودجه در حالی است که میهمان ناخوانده کرونا زیان سنگینی به کسب و کارهای خرد و متوسط و اقتصاد ایران وارد کرده و هزینهدرمانی سنگینی روی دست کشور گذاشته است. این موضوع موجب شده است که نگرانی ها برای مهار کرونا در ایران بالا بگیرد ومحمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه  از صندوق جهانی پول تقاضای وام ۵ میلیارد دلاری کند. از آن سمت ۸ کشور مانند چین، روسیه،ونزوئلا، کره شمالی، سوریه، کوبا، نیکاراگوئه و ایران با نامه‌ای مشترک به دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار لغو تحریم های ایران درشرایط مبارزه با کرونا شوند.

از سوی دیگر نامه ای با ۱۲ هزار امضا در انگلیس تهیه شده است که دولت بریتانیا را مجبور به لغو تحریم های علیه ایران کند ومحمدجواد ظریف هم گفته است که توسط وزیر خارجه کرواسی که ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، مطلع شده که ایناتحادیه تصمیم به حمایت از ایران برای لغو برخی تحریم ها دارد. در همین زمینه عبدالناصر همتی، رییس بانک مرکزی هم گفته است کهاحتمال دارد برخی منابع مالی بانک مرکزی در سایر کشورهای جهان آزاد شود تا ایران بتواند با این منابع غذا و دارو و کالاهای اساسی وارد کند.

با این وجود هنوز امریکا واکنش رسمی به این درخواست ها نشان نداده است. هرچند که گفته می‌شود فشارهایی از سمت مردم اینکشور برای لغو موقت تحریم‌های ایران وجود دارد تا آنجا که روزنامه‌های نیویورک‌تایمز و واشنگتن‌پست در اقدامی کم‌سابقه سرمقاله‌های خود را به موضوع لغو تحریم‌های ایران اختصاص دادند و فشار امریکا بر ایران را در شرایط کرونا اقدامی غیرمنطقی دانستند که به زیان اهداف سیاست خارجی این کشور است.

 

اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
مطالب مرتبط
  • پیشنهاد شهروند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایران و برخی کشورهای جهان برای رفع موقت تحریم‌ها تلاش می‌کنند 
تحریم در میدان‌‌ کرونا
روزنامه شهروند | SHAHRVAND DAILY