صفحه ویژه کرونا
آخرین آمار، مطالب و خبرهای مربوط به ویروس کرونا
آخرین اخبار
کل مبتلایان0
مبتلایان جدید0
کل جان‌باختگان0
جان‌باختگان جدید0
امروز یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۳۵
هشدار روحانی به آمریکا و اروپا
هشدار روحانی به آمریکا و اروپا
| روحانی : اجرای این توافق برکات فراوانی برای کشور داشت و در تاریخ سیاسی کشور کم‌نظیر بود. با اجرای برجام همه قطعنامه‌ها علیه کشورمان لغو شد، پرونده PMD بسته و مشخص شد تحریم‌های تسلیحاتی چه زمانی برداشته می‌شود، حساب‌های بانکی و اموال ما آزاد شد، تمام قطعاتی که در بنادر متوقف شده بود، آزاد شد، رشد اقتصادی ایران به ۱۲.۵‌درصد در ‌سال ۹۵ که در سطح جهان بی‌نظیر بود، رسید، نفت از ۹۰۰‌هزار بشکه به ٢‌میلیون و ۸۰۰‌هزار بشکه رسید و طرح‌های نیمه‌تمام تمام شد. درواقع ما بهره کافی از تلاش مجدانه خود بردیم، اما تحمل این دستاوردها برای مخالفان جمهوری اسلامی ایران بسیار سخت بود

روحانی : اجرای این توافق برکات فراوانی برای کشور داشت و در تاریخ سیاسی کشور کم‌نظیر بود. با اجرای برجام همه قطعنامه‌ها علیه کشورمان لغو شد، پرونده PMD بسته و مشخص شد تحریم‌های تسلیحاتی چه زمانی برداشته می‌شود، حساب‌های بانکی و اموال ما آزاد شد، تمام قطعاتی که در بنادر متوقف شده بود، آزاد شد، رشد اقتصادی ایران به ۱۲.۵‌درصد در ‌سال ۹۵ که در سطح جهان بی‌نظیر بود، رسید، نفت از ۹۰۰‌هزار بشکه به ٢‌میلیون و ۸۰۰‌هزار بشکه رسید و طرح‌های نیمه‌تمام تمام شد. درواقع ما بهره کافی از تلاش مجدانه خود بردیم، اما تحمل این دستاوردها برای مخالفان جمهوری اسلامی ایران بسیار سخت بود

حسن روحانی، رئیس‌‌جمهوری ایران روز گذشته در سخنانی با اشاره به تلاش‌های آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران هشدار داد: «ادامه تحریم تسلیحاتی ایران عواقب وخیمی به دنبال خواهد داشت.»

به گزارش ایرنا، حسن روحانی در جلسه دیروز هیأت دولت با اشاره به آغاز تحریم‌های آمریکا علیه ایران در هجدهم اردیبهشت ۹۷ اظهار کرد: «دو‌سال پیش رئیس‌جمهوری آمریکا برخلاف همه مقررات بین‌المللی و با نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل صریحا از برجام خارج شد، خروجش را مکتوب کرد و در برابر دوربین خبرنگاران قرار داد.» او در ادامه با اشاره به سابقه مذاکره ایران و غرب برای دستیابی به توافق برجام خاطرنشان کرد: «ما دو‌سال و چهار ماه با دنیا مذاکره کردیم، یعنی از اوایل مهر ۹۲ مذاکرات شروع شد و در بیست‌وششم دی ۹۴ این توافق اجرایی شد. دو‌سال و چهار ماه هم به این توافق عمل شد، یعنی از آخر دی ۹۴ تا اردیبهشت ۹۷.» رئیس‌جمهوری ادامه داد: «اجرای این توافق برکات فراوانی برای کشور داشت و در تاریخ سیاسی کشور کم‌نظیر بود. با اجرای برجام همه قطعنامه‌ها علیه کشورمان لغو شد، پرونده PMD بسته و مشخص شد تحریم‌های تسلیحاتی چه زمانی برداشته می‌شود، حساب‌های بانکی و اموال ما آزاد شد، تمام قطعاتی که در بنادر متوقف شده بود، آزاد شد، رشد اقتصادی ایران به ۱۲.۵‌درصد در ‌سال ۹۵ که در سطح جهان بی‌نظیر بود، رسید، نفت از ۹۰۰‌هزار بشکه به ٢‌میلیون و ۸۰۰‌هزار بشکه رسید و طرح‌های نیمه‌تمام تمام شد. درواقع ما بهره کافی از تلاش مجدانه خود بردیم، اما تحمل این دستاوردها برای مخالفان جمهوری اسلامی ایران بسیار سخت بود که یک کشور به تنهایی پای میز مذاکره بنشیند و خطرات پیش‌روی خود را از بین ببرد.»

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه یکی از آثار این تلاش‌ها و مذاکرات برداشته‌شدن تحریم تسلیحاتی بود، خاطرنشان کرد: «در برجام دو مقطع داریم که یکی پنج ساله است که براساس آن تحریم‌های تسلیحاتی برداشته می‌شود و درحال نزدیک‌شدن به آن مقطع هستیم. مقطع دیگری که در برجام وجود دارد، هشت تا ده ساله است که با فرارسیدن آن تحریم‌ها برداشته می‌شوند.» او افزود: «آمریکایی‌ها هجدهم اردیبهشت ۹۷ تحت فشار تندروهای داخلی آمریکا، اسراییل و عربستان و لجبازی که ترامپ با رئیس‌جمهوری قبلی داشت، کار بسیار احمقانه‌ای انجام دادند و از این توافق به صورت یک‌جانبه خارج شدند؛ ذهنیت آنها این بود که با خروج آنها ما هم از برجام خارج می‌شویم و پرونده به شورای امنیت می‌رود و درنهایت ما هر آنچه را که به دست آوردیم، از دست می‌دهیم.» روحانی با بیان اینکه آمریکا طی دو‌سال گذشته تلاش‌های بسیاری کرد تا اروپایی‌ها را به سمت خود بکشاند و توافق جدیدی برقرار شود و در مجموع در هر کاری که به دنبال انجام آن بود، ناموفق شد، اظهار کرد: «امروز در مقطعی هستیم که آمریکا احساس می‌کند تا ماه‌های آینده ما به یک پیروزی می‌رسیم و تمام تحریم‌های تسلیحاتی برداشته می‌شود؛ آمریکایی‌ها یکی دو ماه است که از خواب غفلت بیدار شده و فهمیده‌اند که چه اشتباه بزرگی کردند که از برجام خارج شدند و چه خطای بزرگی کردند که برجام را به هم زدند؛ الان نیز نه راه پیش دارند و نه راه پس؛ اگر همین مسیر را طی کنند، تحریم‌های تسلیحاتی برداشته می‌شود و همان اسراییل، عربستان و تندروهای عربستان که به ترامپ گفته بودند از برجام خارج شود، همان‌ها به ترامپ خواهند گفت که ما چهار گروه کار اشتباهی کردیم. رئیس‌جمهوری تصریح کرد: «برای آمریکا دیگر برجام تمام شده است مگر آنکه مجددا درخواست کند و ما بپذیریم و تمام خطاهای خود را جبران کند و تمام تحریم‌ها را بردارد.»

برداشته‌شدن تحریم تسلیحاتی جزء لاینفک برجام است

او گفت: «آنچه امروز آمریکایی‌ها درباره تحریم تسلیحاتی بحث می‌کنند، باید بدانند جزء لاینفک برجام است و اگر بنا باشد این تحریم‌ها تحت هر شرایطی بازگردد، پاسخ ما پاراگراف آخر نامه‌ای است که من به سران ١+۴ نوشتم. آنها می‌دانند که چنین خطایی را مرتکب شوند، چه عواقب وخیمی برای آنها دارد و چه شکست تاریخی برای آنها خواهد بود.» روحانی در ادامه صحبت‌های خود با تأکید بر نقش مردم در پشتیبانی از سیاست‌های نظام خاطرنشان کرد: «اگر حضور، پشتیبانی و تظاهرات مردم نبود، ما موفق نمی‌شدیم؛ آن‌ زمان که مذاکره بود، من سفر استانی زیاد داشتم. یکی از مقامات در این‌باره گفته بود که ما می‌بینیم دولت با ملت هم‌نظرند و کل ملت پشتیبان دولت هستند. اگر مردم به صحنه نمی‌آمدند و حمایت نمی‌کردند و بعدا در مسأله برجام رهبری ما را هدایت و مجلس و شورای نگهبان و شورای‌عالی امنیت ملی دولت را کمک نمی‌کرد، ما به هدف نمی‌رسیدیم. در یک نقطه حساس همه دست‌به‌دست هم دادیم و توانستیم موفقیت را به دست بیاوریم.» او افزود: «در دو ‌سال و چهار ماهی هم که ما از برجام استفاده کردیم، باز هم مردم به صحنه آمدند و یک تحول اقتصادی در کشور آغاز شد. در دو‌سال اخیر نیز که فشاری شدید و بی‌نظیر در تاریخ ایران بر ما وارد شد، مردم خم به ابرو نیاوردند. امروز هم باز اگر در مقابله با کرونا به‌طور نسبی و قابل قبول در مقایسه با دنیا موفق هستیم، باز هم کار مردم است.»

روحانی با اشاره به توانایی کشور برای صادرات تجهیزات پزشکی گفت: «این دستاورد حاصل تلاش‌های شرکت‌های دانش‌بنیان، مهندسان و ملت ما است. ما در وسط میدان جنگ با یک دشمن خطرناک می‌توانیم تجهیزات هم به دنیا صادر کنیم.» روحانی در ادامه تأکید کرد: «ایران به هیچ عنوان تخطی از قطعنامه ٢٢٣١ را نمی‌پذیرد و حق مسلم ایران است که از تحریم تسلیحانی در چارچوب قطعنامه ٢٢٣١ خارج شود. البته ما چه سلاح بخریم، چه بسازیم، برای دفاع از خود و ملت‌ها از آن استفاده می‌کنیم. سلاح ما بنزین بر آتش نیست، بلکه آبی بر آتش است. ما نمی‌گذاریم جنگ شعله‌ور شود. راه عاقلانه آمریکا هم این است که به برجام بازگردد. غرامت بدهد و از ملت ایران عذرخواهی کند، اما از این جماعت چنین عقلی دیده نمی‌شود.» رئیس‌جمهوری در بخش دیگری از اظهارات خود درباره عرضه سهام شرکت‌های دولتی به بورس گفت: «تاکنون یک نوبت این کار انجام شده و چندین نوبت دیگر نیز انجام می‌شود. ما اگر می‌خواهیم جهش تولید داشته باشیم، دولت باید چابک شود و آنجا که نیاز نیست، تصدی‌گری را کنار بگذارد. اقتصاد باید به مردم و شرکت‌های خصوصی واگذار شود. از سویی نقدینگی در جامعه زیاد است و یکی از راه‌های درست برای جمع‌آوری نقدینگی و مهار و کاهش تورم، حضور مردم در بورس است. با عرضه سهام به بورس بنگاه‌های دولتی هم شفاف و با فساد و رانت مبارزه می‌شود. برای ما خیلی مهم بود که شستا شفاف شود. ما این راه را ادامه می‌دهیم.»

روحانی همچنین درباره سهام عدالت نیز خاطرنشان کرد: «حدود ۵٠‌میلیون نفر از مردم که شامل روستاییان، عشایر، بازنشستگان، کارگران، افراد تحت پوشش کمیته امداد، رانندگان و مددجویان می‌شوند، صاحب این سهام هستند. در سال‌های گذشته مالکیت سهام عدالت خیلی روشن نبود، اما دولت یازدهم تلاش کرد تا مردم مالک این سهام شوند. دولت همچنین در سه نوبت سود سهام عدالت را پرداخت کرد. الان زمانی است که این سهام در اختیار خود مردم باشد، زیرا تا الان این کار نیابتی انجام می‌شد. از امروز با اجازه رهبری مردم صاحب و مالک سهام عدالت می‌شوند.»

اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
مطالب مرتبط
  • پیشنهاد شهروند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشدار روحانی به آمریکا و اروپا 
ادامه تحریم تسلیحاتی عواقب وخیمی خواهد داشت
روزنامه شهروند | SHAHRVAND DAILY