صفحه ویژه کرونا
آخرین آمار، مطالب و خبرهای مربوط به ویروس کرونا
آخرین اخبار
کل مبتلایان0
مبتلایان جدید0
کل جان‌باختگان0
جان‌باختگان جدید0
امروز یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۵۸
عکس: yjc
روز گذشته نماز جمعه در شهرهای ٢٣ استان برگزار شد
روز گذشته نماز جمعه در شهرهای ٢٣ استان برگزار شد
| روز یکشنبه هفته پیش، رئیس‌جمهوری در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد که بازگشایی‌ها آرام‌‌آرام و پلکانی انجام می‌شود و تصمیم گرفته شد در ۱۳۲ شهرستانی که شرایط سفید یا به تعبیری کم‌خطر دارند، از فردا مساجد بازگشایی و روز جمعه هم نماز جمعه‌ آنها برگزار شود و پروتکل‌ها را مراعات کنند

روز یکشنبه هفته پیش، رئیس‌جمهوری در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد که بازگشایی‌ها آرام‌‌آرام و پلکانی انجام می‌شود و تصمیم گرفته شد در ۱۳۲ شهرستانی که شرایط سفید یا به تعبیری کم‌خطر دارند، از فردا مساجد بازگشایی و روز جمعه هم نماز جمعه‌ آنها برگزار شود و پروتکل‌ها را مراعات کنند

پس از دو ماه تعطیلی نماز جمعه به دلیل پیشگیری از شیوع کرونا، روز گذشته نماز جمعه در برخی از شهرهای کشور برگزار شد. اسفندماه ‌سال گذشته بود که حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری، رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور اعلام کرد: «بر اساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا، این هفته نماز جمعه در تمام مراکز استان‌ها برگزار نمی‌شود.» از آن زمان تا کنون، در هیچ شهری نماز جمعه برگزار نشد، اما روز یکشنبه هفته پیش، رئیس‌جمهوری در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد که بازگشایی‌ها آرام‌‌آرام و پلکانی انجام می‌شود و تصمیم گرفته شد در ۱۳۲ شهرستانی که شرایط سفید یا به تعبیری کم‌خطر دارند، از فردا مساجد بازگشایی و روز جمعه هم نماز جمعه‌ آنها برگزار شود و پروتکل‌ها را مراعات کنند.

پس از صحبت‌های روحانی، علی نوری، معاون سازماندهی شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور هم از بازگشایی مساجد در ١٣٢ شهرستان و برگزاری نماز جمعه در شهرهای سفید خبر داد. معاون سازماندهی شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور گفت: «شورای سیاست‌گذاری نماز جمعه، پروتکل‌های بهداشتی و پیوست‌های فقهی، برنامه‌ای و رسانه‌ای لازم را برای فعالیت مصلاها در دوره پساکرونا تهیه و تدوین کرده است.» براساس تصاویر منتشرشده، نمازگزاران در این شهرها با رعایت فاصله اجتماعی در این مراسم شرکت کردند. او همچنین تأکید کرد: «تعطیلی نماز جمعه به معنای توقف فعالیت ائمه جمعه نبوده و آنها در طول این مدت، هر روز فعالیت‌های مختلف فرهنگی، دینی و اجتماعی در شهرهای حوزه مأموریت خود انجام داده‌اند.» بر اساس آمارهای منتشرشده، شهرهایی از ٢٣ استان کشور روز گذشته نماز جمعه را پس از ٩ هفته برگزار کردند. در ١٠ استان ازجمله تهران که وضع سفید نداشتند، این مراسم مانند هفته‌های گذشته برگزار نشد. خراسان رضوی، گیلان و اصفهان از استان‌هایی بودند که روز گذشته نماز جمعه در آنها برگزار شد.

هرچند در ابتدا انتقادهایی به تعطیلی برخی از اماکن مذهبی و نماز جمعه وجود داشت، اما اعلام تعطیلی نماز جمعه در کشور با حمایت مراجع و شخصیت‌های مذهبی کشور همراه شد. ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه روز دوشنبه نوزدهم اسفند ۱۳۹۸، در جلسه شورای عالی قوه قضائیه با تقدیر از مراجع، علما و حوزه‎های علمیه برای همکاری و همیاری در مقابله با شیوع ویروس کرونا گفت: «اولین مراکزی که برای تعطیلی اجتماعات خود اعلام آمادگی کردند، نهادهای مرتبط با روحانیت، مساجد، نمازهای جمعه و مراکز مذهبی بود. البته تشخیص وزارت بهداشت به‌عنوان فرمانده قرارگاه مقابله با کرونا این نبود که شهر خاصی قرنطینه شود و در این موضوع تصمیم‎گیری به‎صورت کامل و بدون هیچ‎گونه ممانعتی در اختیار این قرارگاه بود.» آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید نیز در این زمینه گفته بود: «مردم باید توصیه‌ها و دستوراتی را که مسئولان بهداشت و درمان کشور برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا ارایه می‌دهند، با دقت رعایت کنند و انجام دهند و از حضور در امکان عمومی بپرهیزند.»

اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
مطالب مرتبط
  • پیشنهاد شهروند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روز گذشته نماز جمعه در شهرهای ٢٣ استان برگزار شد 
بازگشت تریبون‌های جمعه
روزنامه شهروند | SHAHRVAND DAILY