صفحه ویژه کرونا
آخرین آمار، مطالب و خبرهای مربوط به ویروس کرونا
آخرین اخبار
امروز دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۵۰
عکس: خبرگزاری تسنیم

پیش از تصویب قانون جدید اعطای تابعیت، قانونی که در سال ۸۵ تصویب شده بود ملاک عمل قرار می‌گرفت. بعد از تصویب این قانون در سال ۸۵، این موضوع در آبان‌ماه ۹۷ با لایحه دولت به مجلس رفت تا جایگزین قانون قبلی شود و بعد از گذر از کمیسیون قضایی سرانجام در اردیبهشت ۹۸ در صحن مجلس تصویب شد. هرچند در این مدت سه بار به دلیل قید تایید وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه از هویت فرزندان حاضل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی به شورای نگهبان رفت و برگشت. تایید این دو قید سبب شد این لایحه در دوم مهر ۹۸ به تصویب نهایی برسد. رئیس‌جمهوری هم در ۱۶مهر ۹۸ لایحه را ابلاغ کرد اما اجرایی نشد. نوشته نشدن آیین‌نامه اجرایی این لایحه، اجرایی‌شدنش را به تعویق انداخت.

ماده واحده سال ۸۵ مشکلاتی داشت. بر اساس این قانون، این فرزندان تا ۱۸سالگی نمی‌توانستند درخواست شناسنامه دهند و به همین دلیل از خدمات شهروند ایرانی محروم بودند. تنها حقی که آن ماده‌واحده در سال ۸۵ برای این فرزندان قائل می‌شد، حق اقامت در ایران بود؛ آنها نه حق تحصیل داشتند، نه حق بهداشت و درمان. این بچه‌ها تا سال ۹۲ هم مجاز به تحصیل در مدارس ایران نبودند تا اینکه دستور رهبری به آنها این امکان را داد که در مدارس تحصیل کنند.

ماده واحده سال ۸۵ علاوه بر این‌ها یک محدودیت بسیار بزرگ دیگر هم داشت؛ اینکه این بچه‌ها فقط از ۱۸ تا ۱۹سالگی حق درخواست تابعیت داشتند. یعنی اگر حتی ۱۹سال و یک‌روزشان می‌شد، این حق از آنها سلب می‌شد. یکی دیگر از مشکلات قانون قبلی در مورد فرزندانی با مادر ایرانی و پدر خارجی بود که خارج از ایران به دنیا آمده بودند، مانند مریم میرزاخانی و امثال ایشان. این افراد به هیچ عنوان نمی‌توانستند برای فرزندانشان تابعیت ایرانی بگیرند.

اکنون در ماده واحده جدید که مجلس آیین‌نامه‌اش را تصویب کرده این سه مشکل رفع شده است. به‌طوری که درخواست تابعیت از طرف مادر می‌تواند قبل از ۱۸سالگی باشد و بعد از ۱۸سالگی هم محدودیت سنی برای درخواست تابعیت برداشته شده است. از طرف دیگر البته شرط مکان هم برداشته شده و فرزندانی که چه در ایران چه خارج از ایران به دنیا آمده‌اند، می‌توانند درخواست تابعیت بدهند. برداشتن این سه شرط مهم‌ترین پیشرفت قانون جدید نسبت به قانون ۸۵ است. در حالی که هر لایحه‌ای که در مجلس تصویب می‌شود نهایتا ۱۵روز بعد اجرایی می‌شود، با گذشت حدود هشت ماه از ابلاغ قانون جدید، این قانون هنوز اجرایی نشده است. یکی از دلایل اجرایی نشدن این لایحه، ابهامات متن تصویبی مجلس است و گفته می‌شد که ابهامات باید در یک آیین‌نامه اجرایی مرتفع شود. با همه اینها همین آیین‌نامه هم در خود دولت مخالفان و موافقانی داشته است و اکنون با تصویب این آیین‌نامه نباید منتظر بهبود صد در صدی در این موضوع بود، چرا که این آیین‌نامه هنوز سختگیری‌هایی دارد.

اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
مطالب مرتبط
  • پیشنهاد شهروند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حذف سه شرط؛ مهمترین دستاور قانون جدید اعطای تابعیت
روزنامه شهروند | SHAHRVAND DAILY