صفحه ویژه کرونا
آخرین آمار، مطالب و خبرهای مربوط به ویروس کرونا
آخرین اخبار
کل مبتلایان0
مبتلایان جدید0
کل جان‌باختگان0
جان‌باختگان جدید0
امروز جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۵۹
وضعیت شهرستان دماوند و پردیس قرمز اعلام شد
وضعیت شهرستان دماوند و پردیس قرمز اعلام شد
| رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران : مردم به جای ترس و نگرانی از زلزله آمادگی خود را برای مواجهه با آن افزایش دهند، چراکه تهران در موقعیتی زلزله‌خیز واقع شده و آنچه می‌تواند خسارات زلزله احتمالی را کاهش دهد، نه ترس و وحشت که آمادگی و آموزش است

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران : مردم به جای ترس و نگرانی از زلزله آمادگی خود را برای مواجهه با آن افزایش دهند، چراکه تهران در موقعیتی زلزله‌خیز واقع شده و آنچه می‌تواند خسارات زلزله احتمالی را کاهش دهد، نه ترس و وحشت که آمادگی و آموزش است

تهران بار دیگر لرزید و باز هم پایتخت‌نشینان ترس و وحشت را احساس کردند. این بار زمین‌لرزه ۴ ریشتری در عمق ١٢ کیلومتری زمین، تهران و دماوند را لرزاند. زلزله‌ای که گفته‌می‌شود همچنان جزو پس‌لرزه‌های زمین‌لرزه ۵,١ ریشتری دماوند است. محل وقوع زلزله مرز استان‌های تهران و مازندران حوالی دماوند بوده است.

تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی ساعت ۱۳ و ۴۱ دقیقه و ۳۷ ثانیه،‌ طول جغرافیایی آن ۵۲.۰۴، عرض جغرافیایی آن ۳۵.۷۸ و عمق زمین‌لرزه ۱۲ کیلومتر گزارش شده است. این زمین‌لرزه یکی از بزرگ‌ترین پس‌لرزه‌های زمین‌‌لرزه اخیر بوده است که بار دیگر موجی از نگرانی را در میان مردم تهران و دماوند به وجود آورد. با این حال کارشناسان و مسئولان مردم را به آرامش دعوت کرده‌اند.دکتر علی بیت‌الهی، رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی دراین‌باره گفت: «این زلزله پس‌لرزه‌های زلزله قبلی دماوند محسوب می‌شود که به بزرگی ۴ ریشتر رخ داده است. به نسبت پس‌لرزه‌های ۵.۱ ریشتری نوزدهم اردیبهشت‌ماه ۹۹، بزرگ‌ترین پس‌لرزه در عمق ۱۲ کیلومتری در ساعت ۱۳ و ۴۱ دقیقه روز چهارشنبه رخ داده است. فاصله این زلزله با مرز شرقی تهران حدود ۴۰ کیلومتر و با مناطق مرکزی تهران حدود ۶۰کیلومتر بوده است. استنباط می‌شود با توجه به بزرگی که زلزله داشت، در برخی از مناطق تهران احساس شده و براساس گزارش‌های دریافتی در برخی از مناطق مردم سراسیمه شدند. با این حال احتمال وقوع پس‌لرزه تا دو ماه وجود دارد.»
رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با تأکید بر اینکه وقوع پس‌لرزه‌ها می‌تواند در کاهش بزرگی زلزله تأثیرگذار باشد، گفت: «انرژی زمین در این منطقه به صورت تدریجی در حال کاهش است.»

آماده‌باش سرخ‌پوشان

بلافاصله پس از وقوع این زمین‌لرزه، سه گروه ارزیاب به منطقه زلزله‌زده در مرز استان‌های تهران و مازندران – حوالی دماوند به منظور ارزیابی اولیه اعزام شدند. مهدی ولی‌پور، سرپرست سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌احمر دراین‌باره گفت: «پس از وقوع زمین‌لرزه ۴ ریشتری در حوالی دماوند استان تهران بلافاصله ستاد بحران در سازمان امدادونجات تشکیل شد و با هماهنگی‌های انجام‌شده، دستورات لازم برای اعزام گروه‌های ارزیاب به منطقه وقوع زلزله صادر شد. درحال حاضر دو تیم ارزیاب از شهرستان دماوند و یک تیم ارزیاب از شهرستان آمل به منطقه زلزله‌زده اعزام و آماده‌باش لازم امدادی به استان‌های تهران و مازندران داده شده است. اکنون گروه‌های ارزیاب هلال‌احمر به منطقه وقوع زمین‌لرزه اعزام شده‌‌اند و پس از رسیدن مشغول بررسی خسارات احتمالی این زمین‌لرزه خواهند بود. به محض کسب اخبار جدید از منطقه زلزله‌زده و نیاز به امدادرسانی احتمالی گروه‌های امدادونجات، اسکان و تغذیه اضطراری و حمایت‌های روانی برای ارایه خدمات امدادی به منطقه یادشده اعزام خواهند شد. با این حال تا ساعت ١۶ روز چهارشنبه از خسارت‌های احتمالی این زمین‌لرزه گزارشی دریافت نشده است.»این درحالی است که وضع شهرستان‌های دماوند و پردیس قرمز اعلام شده است. به گفته محمدباقر محمدی، معاون عملیات سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌احمر شهرستان‌های معین استان دماوند نیز در وضع نارنجی و شهرستان‌های تهران هم در وضع زرد قرار دارند.

مردم به جای نگرانی آماده باشند

زمین‌لرزه مسأله‌ای است که نمی‌توان به سادگی از آن گذشت و همواره مردم باید آماده باشند. اما با این حال به گفته کارشناسان و مسئولان زمین‌لرزه‌هایی که در دماوند رخ می‌دهند، جای نگرانی ندارد و همه اینها پس‌لرزه‌های زلزله بزرگ چند روز پیش است. رضا کرمی محمدی، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران دراین‌باره توضیحاتی داد و گفت: «منشأ زلزله ۴ریشتری در دماوند گسل مشا یعنی منشأ همان زلزله ۵.۲ریشتری بوده است. پس از زلزله ۵.۲ ریشتری، چندین لرزه دیگر نیز در محدوده همین گسل مشا رخ داده بود و این لرزه هم در ادامه همان است. این نشان می‌دهد که گسل مشا درحال حرکت است، اما شدت این لرزه طوری نبوده است که بخواهیم تمامی دستگاه‌ها را به صورت ویژه به حالت آماده‌باش دربیاوریم و طوری نیست که منجر به نگرانی جدی شود، البته باید همواره در برابر زلزله آماده بود.» او از مردم خواست که به جای ترس و نگرانی از زلزله آمادگی خود را برای مواجهه با آن افزایش دهند، چراکه تهران در موقعیتی زلزله‌خیز واقع شده و آنچه می‌تواند خسارات زلزله احتمالی را کاهش دهد، نه ترس و وحشت که آمادگی و آموزش است.

اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
مطالب مرتبط
  • پیشنهاد شهروند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وضعیت شهرستان دماوند و پردیس قرمز اعلام شد 
وقوع بزرگ‌ترین پس‌لرزه در دماوند
روزنامه شهروند | SHAHRVAND DAILY