صفحه ویژه کرونا
آخرین آمار، مطالب و خبرهای مربوط به ویروس کرونا
آخرین اخبار
امروز یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۰
عکس: AFP
یک هفته مانده به انتخابات سراسری در مورد اصلاحات اساسی، پوتین مراسم بزرگداشت پیروزی شوروی را در جنگ جهانی دوم برگزار کرد
یک هفته مانده به انتخابات سراسری در مورد اصلاحات اساسی، پوتین مراسم بزرگداشت پیروزی شوروی را در جنگ جهانی دوم برگزار کرد
| در میان تغییرات محتمل تغییر بزرگی ممکن است روی دهد و آن صفرشدن محدودیت زمانی پوتین برای ریاست‌جمهوری است؛ به این معنا که او می‌تواند برای مدت دو دوره دیگر؛ یعنی تا‌ سال ٢٠٣٦ رئیس‌جمهوری باقی بماند.

در میان تغییرات محتمل تغییر بزرگی ممکن است روی دهد و آن صفرشدن محدودیت زمانی پوتین برای ریاست‌جمهوری است؛ به این معنا که او می‌تواند برای مدت دو دوره دیگر؛ یعنی تا‌ سال ٢٠٣٦ رئیس‌جمهوری باقی بماند.

در مراسم بزرگداشت جنگ جهانی دوم، ستون تانک‌ها و سربازان در مسکو در حضور ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، رژه رفتند؛ رژه‌ای که قبل از رأی‌گیری برای تمدید حکمرانی پوتین صورت می‌گیرد و احساس ملی‌گرایانه‌ای را در میان بسیاری از مردم روسیه برانگیخته است. پوتین در میدان سرخ، در کنار کهنه‌سربازان جنگ نشسته بود؛ سربازانی با یونیفرم‌ها و مدال‌هایی که از آن آویزان شده بود. در مقابل آنها هزاران سرباز با حمل کلاشنیکف‌هایی در زیر نور سوزان خورشید رژه می‌رفتند تا یاد و خاطره پیروزی اتحاد جماهیر شوروی و شکست آلمان نازی را در جنگ جهانی دوم گرامی بدارند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این مراسم که هر ساله در روز نهم ماه می‌ برگزار می‌شد، امسال به خاطر کرونا با ۴۶ روز تأخیر برگزار شد. تنها یک هفته تا برگزاری انتخابات عمومی در یک جولای باقی ‌مانده است؛ انتخاباتی که قرار است سرنوشت اصلاحات اساسی و چالش‌برانگیز قانون اساسی را مشخص کند. در میان تغییرات محتمل تغییر بزرگی ممکن است روی دهد و آن صفرشدن محدودیت زمانی پوتین برای ریاست‌جمهوری است؛ به این معنا که او می‌تواند برای مدت دو دوره دیگر؛ یعنی تا‌ سال ٢٠٣۶ رئیس‌جمهوری باقی بماند. رئیس‌جمهوری روسیه پس از یک دقیقه سکوت به احترام سربازان کشته‌شده در جنگ سخنان خود را آغاز کرد. او گفت: «تصور اینکه جهان چگونه می‌بود اگر ارتش سرخ برای شکست نازی‌ها نیامده بود بسیار دشوار است.» پوتین با تحسین نقش اتحاد جماهیر شوروی در جنگ جهانی دوم، از ارتش سرخ به خاطر «آزادسازی اروپا، پایان‌دادن به هولوکاست و نجات آلمان از دست نازی‌ها» تشکر و اضافه کرد: «وظیفه ما این است که همه اینها را در خاطرمان نگه داریم». او اعلام کرد که تاریخ جدید برای برگزاری رژه و رأی‌گیری برای آوریل تعیین شده بود که به خاطر کرونا به تعویق افتاد. این در حالی است که روسیه هنوز روزانه ابتلای هزاران نفر را ثبت می‌کند.

میزان ابتلای جدید در هفته‌های گذشته کاهش یافته و شهرهایی ازجمله مسکو محدودیت‌های قرنطینه‌ای را برداشته‌‌اند، اما منتقدان پوتین را متهم می‌کنند به اینکه او با وسیله قرار دادن اتفاقات ملی، اهداف سیاسی خود را دنبال می‌کند. رژه امسال هفتادوپنجمین سالگرد شکست نازی‌ها بود که با ١۴‌هزار سرباز از ١٣ کشور مختلف با استفاده از جدیدترین سخت‌افزارهای نظامی و قابلیت‌های جنگی روسیه برگزار شد. مقامات می‌گویند که تاریخ برگزاری این مراسم این‌گونه انتخاب شده تا با تاریخ حادثه شکست نازی‌ها در مقابل مقبره لنین در بیست‌وچهارم ژوئن ١٩۴۵ مصادف شود. پوتین در دو دهه حضور در کرملین، همواره از میراث پیروزی اتحاد جماهیر شوروی برای تقویت احساسات میهنی به منظور افزایش حمایت‌ها از دولتش استفاده کرده است. او همچنین غرب را به خاطر «توهین به روسیه» با کم نشان‌دادن نقش اتحاد جماهیر شوروی در پیروزی در جنگ سرزنش کرد.

پیش از این قرار بود تا شی جیپینگ، رهبر چین و ایمانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه نیز شانه به شانه پوتین بایستند، اما همه‌گیری کرونا این برنامه را تغییر داد. در عوض به جای آنها، برخی از سران کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق مانند الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس در این مراسم پوتین را همراهی کردند.روسیه با بیش از ٨‌هزار کشته و بالغ بر ۶٠٠‌هزار مبتلا به کرونا سومین کشور درگیر ویروس کووید-١٩ است. ایالات متحده آمریکا و برزیل به ترتیب در جایگاه اول و دوم ایستاده‌اند. کرملین می‌گوید که موارد احتیاطی اِعمال شده تا این رژه برگزار شود. اما در تصاویر منتشرشده می‌بینیم که شرکت‌کنندگان این مراسم ماسک بر صورت نداشتند و در مسکو هنوز برگزاری تجمعات ممنوع است. مشخص نیست که منظور مقامات کرملین در مورد اقدامات احتیاطی چه بوده است. با این اوصاف سرگئی سوبیانین، شهردار مسکو و دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، به مردم توصیه کرده‌اند تا به جای شرکت در این مراسم رژه را از تلویزیون ببینند. به گفته مقامات کرملین، اقدامات احتیاطی برای برگزاری رأی‌گیری در روز یکم جولای نیز در نظر گرفته شده است. با این حال، رأی‌گیری پیش از موعد در بعضی از مناطق از روز پنجشنبه آغاز شده است. همین امر انتقاد افرادی مثل الکسی ناوالنی، چهره اصلی مخالف دولت پوتین را به دنبال داشته است. او از طرفدارانش خواسته بود تا در این رأی‌گیری شرکت نکنند و آن را بایکوت کنند: «یک مرد حریص که مست قدرت است می‌خواهد همه کشور را درگیر کند».

اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
مطالب مرتبط
  • پیشنهاد شهروند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک هفته مانده به انتخابات سراسری در مورد اصلاحات اساسی، پوتین مراسم بزرگداشت پیروزی شوروی را در جنگ جهانی دوم برگزار کرد 
از احساسات ملی تا انتخابات سراسری
روزنامه شهروند | SHAHRVAND DAILY