صفحه ویژه کرونا
آخرین آمار، مطالب و خبرهای مربوط به ویروس کرونا
آخرین اخبار
امروز یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۲۵

ویندوز XP مدت‌هاست که به تاریخ سپرده شده است، اما هنوز می‌توان با آن خاطره‌بازی کرد. هرچند ظاهرا آن‌گونه که تصورش می‌رفت عمر آن به پایان نرسیده و به نوعی هنوز مثل یه سرباز وظیفه‌شناس مشغول خدمت است.

١- فعالیت ۵٠٠‌میلیون نسخه از ویندوز XP: اگر شما از معدود افرادی هستید که همچنان به XP وفادار مانده‌‌اید، تنها نیستید! هنوز از ۵٠٠‌میلیون نسخه XP استفاده می‌شود. تقریبا معادل ٣٠‌درصد از کامپیوترهای شخصی و ثابت.

٢- استفاده وزارت خزانه‌داری آمریکا از ویندوز XP: وزارت خزانه‌داری آمریکا که یکی از آژانس‌های بزرگ و شناخته‌شده‌ دولتی‌ است هم از سیستم عامل XP استفاده می‌کند. به‌روزرسانی نکردن آن به این علت است که احتمالا سیستم‌ آنها با نسخه‌ها و تجهیزات جدید ناسازگار است.

٣- پس‌زمینه‌ میلیونی ویندوز XP: چارلز اورییر یکی از عکاسان نشنال جئوگرافیک همان کسی است که عکس پس‌زمینه ویندوز XP را ثبت کرده است. عکسی که احتمالا تمام کاربران سابق و فعلی این سیستم عامل آن را دیده‌اند. این عکس در کالیفرنیا گرفته شده است و دومین عکس گران‌قیمت در جهان به حساب می‌آید.

۴- تکیه خودپردازها به ویندوز XP: با اینکه کامپیوترها و لپ‌تاپ‌ها ظاهرا به‌روز شده‌اند، اما شرکت‌ها و بسیاری از ارگان‌ها هنوز از نسخه‌های قدیمی XP استفاده می‌کنند. اکثر دستگاه‌های خودپرداز هم همین‌طور.

۵-  ٢٠٠١ میلادی،‌ سال تولد ویندوز XP: ویندوز XP بیست‌وپنجم اکتبر‌ سال ٢٠٠١ میلادی در دسترس قرار گرفت. با گذشت ١٩‌سال از زمان انتشار، هنوز هم خیلی‌ها از آن استفاده می‌کنند.

۶- نقص‌های امنیتی و بزرگ ویندوز XP: با اینکه بسیاری از مشاغل، ارگان‌ها و شرکت‌ها از سیستم عامل XP استفاده‌می‌کنند، اما این ویندوز در معرض خطرات و تهدیدات زیادی‌ است. کسانی که از این سیستم عامل استفاده می‌کنند، ۶ برابر بیشتر از دیگران در خطر هک یا دزدیده‌شدن اطلاعات‌اند. XP هر چقدر هم دوست‌داشتنی و نوستالژیک باشد، به همان اندازه، واقعا آسیب‌پذیر و ناامن است.

٧- جواب‌شدن اینترنت اکسپلورر توسط XP: اینترنت اکسپلورر فقط تا هشتمین نسخه‌ ویندوز XP را پشتیبانی می‌کند که می‌شود تقریبا ٢٠‌درصد از کاربران این سیستم عامل. این به آن معناست که امنیت اطلاعات این کاربران تأمین نمی‌شود.

٨- دانلود غیرقانونی XP: این روزها همه چیز را می‌شود از اینترنت دانلود کرد، حتی ویندوز XP را! در چین، چندین و چندبار گزارش‌هایی منتشر شده بود مبنی بر‌ دانلود ویندوز XP به‌طور غیرقانونی و بدون اجازه از شرکت پردازنده.

٩- XP مخفف Experience: برخلاف سیستم عامل‌های جدید که به جای اسم، شماره دارند،XP مخفف eXPerience به معنای «تجربه» است، البته با یک املای جدیدِ عجیب‌وغریب!

١٠- ٢٠١۴ میلادی،‌ سال شلیک تیر خلاص به XP: شرکت مایکروسافت از آوریل ٢٠١۴ رسما اعلام کرد که دیگر از ویندوزXP پشتیبانی نمی‌کند. فروش نسخه‌های اصلی هم از همان زمان ممنوع است، اما خیلی از شرکت‌ها درصدد به‌روزرسانی و ارتقای این سیستم عامل‌اند.

١١- جذاب‌کردن پوشه‌ها با تصاویر کارتونی در XP: یکی از امکانات جالب، سرگرم‌کننده و شاید در عین حال بی‌معنی ویندوزXP این است که می‌تواند با اضافه کردن شکلک‌، آیکون‌ و نمادهای موجود در کامپیوتر، فایل‌ها را تزیین و شخصی کند.

١٢- اشغال ١٠‌درصد از ظرفیت درایو توسط سطل زباله‌ XP: سطل زباله‌ ویندوز XP فقط ١٠‌درصد از ظرفیت درایو را اشغال‌می‌کند. البته این به شرطی است که شما موقع حذف یک فایل گزینه‌ «حذف برای همیشه» را انتخاب نکنید!

اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
مطالب مرتبط
  • پیشنهاد شهروند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنجره خاطره‌ها
روزنامه شهروند | SHAHRVAND DAILY