صفحه ویژه کرونا
آخرین آمار، مطالب و خبرهای مربوط به ویروس کرونا
آخرین اخبار
امروز یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۴۰

گرم‌شدن کره‌زمین واقعیتی ترسناک است که گویی هیچ‌کس آن را جدی نگرفته است، از مردم عادی بگیرید تا دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری کاسب مسلک آمریکا! در مطلب پیش‌رو برخی از تصورات اشتباه و شبهات درباره موضوع تغییرات اقلیمی و خصوصا گرم‌شدن کره‌زمین ذکر و سعی شده است در چند جمله موجز به آنها پاسخ داده شود.

١- [تغییر اقلیم و گرم‌شدن کره‌‌زمین، همه کشک است] کره‌زمین از همیشه‌اش گرم‌تر شده است. این مسأله چه به کام‌مان شیرین بیاید و چه نه، واقعیت دارد. طبق آمار از ١٩۵٠ میلادی تاکنون آب‌وهوا به سرعت درحال تغییر است. گرم‌ترین آب‌وهوای کل کره‌زمین بین سال‌های ٢٠٠۶ تا ٢٠١۶ ثبت شده است.

٢- [آب‌وهوا که ثابت نمی‌ماند، جای نگرانی نیست] شاید طرح این مسأله که آب‌وهوای زمین از میلیاردها ‌سال گذشته تغییرات زیادی کرده است و اتفاق تازه‌ای نیست، واقعیت داشته باشد، اما باید توجه کرد که شیب تغییرات و سرعت‌شان طی دوره‌های بسیار طولانی شکل گرفته است، نه در عرض چند دهه، آن هم بعد از یک انقلاب‌ صنعتی بزرگ‌! تغییرات آب‌وهوا در طبیعت مسأله چندان عجیبی به نظر نمی‌رسد، اما تغییر اقلیم فاجعه‌ای‌ است که به دست انسان‌ها درحال وقوع است.

٣- [همین که آدمی‌زاد می‌تواند در هر آب‌وهوایی زنده بماند، کافی‌ است] شاید بعضی از گونه‌های جانوری و پوشش‌های گیاهی بتوانند با شرایط آب‌وهوا سازگار شوند، اما این همیشگی نیست. ترمیم شرایط اقلیمی تا سده‌ها و هزاره‌ها طول می‌کشد، پس خطر انقراض یا آسیب شدید و جبران‌ناپذیر دیگر موجودات را بیشتر تهدید می‌کند تا انسان‌ها را.

۴- [انرژی‌های تجدیدپذیر چندان چنگی به دل نمی‌زنند] کسانی که هنوز خطر تغییر اقلیم را درک نکرده‌اند، فکر می‌کنند روی منابع تجدیدپذیر نمی‌شود حساب باز کرد، چون سوخت‌های فسیلی خیلی قوی‌تر و بهترند. این روزها، دستگاه‌ها و فناوری‌های فوق‌پیشرفته‌ای برای ذخیره، بهبود و دسترسی آسان به این دسته از انرژی‌ها تعبیه شده‌اند. منابع تجدیدپذیر لایزال‌اند و هیچ‌وقت از سکه نمی‌افتند.

۵- [راه‌اندازی توربین بادی که انرژی بیشتری مصرف‌می‌کند] بعضی‌ها معتقدند ساختن ابزار و آلاتی مثل توربین بادی که بتوان انرژی‌های تجدیدپذیر را به کمک آن تولید کرد، بیش از اینکه عایدی داشته باشد، هزینه‌ انرژی را بالا می‌برد. این ادعا اساسی ندارد، چون این توربین‌ها طی ٣ تا ۶ ماه، انرژی‌ که گرفته‌اند، جبران می‌کنند.

۶- [یخ‌های قطب جنوب که هنوز آب نشده‌اند] همه حداقل یک‌بار شنیده‌اند که یخ‌های قطب درحال ذوب‌شدن هستند. این فرآیند صددرصد منجر به جاری‌شدن سیل‌های خطرناک می‌شود. اگر یخ‌های قطب ذوب شوند، باعث بالا آمدن آب دریاها و اقیانوس‌ها و طغیان آنها می‌شوند و این سرآغاز ماجراست.

٧- [همه‌ این آتش‌ها از گور چین بلند می‌شود] می‌گویند چین بیش از هر کشور دیگری در دنیا گاز گلخانه‌ای تولیدمی‌کند. اما همه‌ ماجرا این نیست، با اینکه چین سهم زیادی در این فاجعه دارد، اما در عین حال یکی از پیشگامان تولید و گسترش انرژی‌های تجدیدپذیر و از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران فناوری‌ در این عرصه است. اگرچه چین گاز گلخانه‌ای تولید می‌کند، اما باید یادمان باشد که علتش کالاهایی ا‌ست که این کشور برای اقصی نقاط جهان تولید می‌کند.

٨- [تغییر اقلیم به ما چه] در یک نظرسنجی از شهروندان آمریکایی، ٣٠‌درصد از مردم معتقد بودند این اتفاق به آنها هیچ آسیبی نمی‌زند. این افراد فکر می‌کنند گرم‌شدن کره‌‌زمین فقط روی زندگی یک‌سری از حیوانات یا در بعضی نقاط خاص مثل قطب موثر است، نه هیچ‌کس دیگر! زهی خیال باطل! دمای هوا‌ سال به ‌سال بالا می‌رود و خطر طوفان‌ و طغیان و سیل و دیگر بلایای طبیعی را بیشتر می‌کند.

٩- [اگر درخت بکاریم، همه‌ چیز درست می‌شود] درختان و گیاهان دی‌اکسیدکربن مصرف و فتوسنتز می‌کنند، اما فقط به اندازه‌ای که نیاز دارند. هر سال مساحت زیادی از پوشش جنگلی به زمین کشاورزی تبدیل می‌شود، بنابراین از حجم دی‌اکسیدکربنی که مصرف می‌شد، کم شده و مستقیما روی آب‌وهوا هم تأثیر می‌گذارد.

١٠- [برای این حرف‌ها دیگر دیر شده، کاری از دست‌مان برنمی‌آید] این بدترین حرفی‌ است که می‌توان درباره‌ تغییر اقلیم گفت. اما نکته اینجاست که فقط و فقط باید از خودمان شروع کنیم. این مشکل دقیقا از همین‌جا حل می‌شود. تقریبا اکثر کشور‌های جهان از این فاجعه‌ مطلع‌اند و در راستای برطرف‌کردنش در تلاش‌اند، چراکه قدرت‌های جهانی، قدرت و امکانات ‌بیشتری برای برداشتن بار از دوش کره‌زمین دارند.

برگردان از thefactsite

اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
مطالب مرتبط
  • پیشنهاد شهروند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیاره مادر، داغ‌تر از همیشه
روزنامه شهروند | SHAHRVAND DAILY