صفحه ویژه کرونا
آخرین آمار، مطالب و خبرهای مربوط به ویروس کرونا
آخرین اخبار
کل مبتلایان0
مبتلایان جدید0
کل جان‌باختگان0
جان‌باختگان جدید0
امروز پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۳:۱۳
| بررسی‌های «شهروند» نشان می‌دهد تاکنون ٧٢ نفر از جامعه فوتبال مبتلا شده‌اند و این آمار روبه افزایش است، اما انگار برای فدراسیون نشینان فقط برگزاری لیگ اهمیت دارد

بررسی‌های «شهروند» نشان می‌دهد تاکنون ٧٢ نفر از جامعه فوتبال مبتلا شده‌اند و این آمار روبه افزایش است، اما انگار برای فدراسیون نشینان فقط برگزاری لیگ اهمیت دارد

تب کرونا در فوتبال ایران هم حسابی داغ شده و هر دقیقه خبر ابتلای یک بازیکن، مربی یا یکی از اعضای باشگاه‌های لیگ برتری به گوش می‌رسد. قطعا این زنجیره با توجه به برگزاری بازی‌ها و تمرینات گسترده‌تر شده و کار به جایی رسیده که دیروز فولادی‌ها بعد از انجام تست دوم و دقیق، خبر از ابتلای ١۶ عضو تیم خود به این ویروس خبر دادند! استقلال هم در آستانه سفر به جم با مثبت‌شدن تست چند بازیکن و مربی خود به شوک فرو رفت و ترس را بیش از قبل به تن اهالی فوتبال نشاند. آیا ادامه مسابقات لیگ با چنین وضعیتی صلاح است؟ این سوالی است که باید مسئولان ستاد مقابله با کرونا در ورزش و سازمان لیگ فوتبال به آن پاسخ دهند.

١۶ فولادی و ١٣ استقلالی مبتلا به کرونا

فولادی‌ها که با اعلام ابتلای ۶ بازیکن خود به کرونا، روز جمعه حسابی خبرساز شدند، دیروز آمار جدیدی اعلام کردند که باعث شوکه‌شدن جامعه فوتبال شد. طبق اعلام مدیرعامل باشگاه فولاد خوزستان، تست کرونای ١١ بازیکن و ۵ همراه این تیم مثبت شده است. آذری اعلام کرده تست کرونا پنجشنبه هفته قبل از بازیکنان گرفته شده و جواب آن دیروز به مسئولان تیم اعلام شده است. این آمار شوکه‌کننده درحالی اعلام شد که فولادی‌ها خودشان را برای بازی با نساجی به قائمشهر رسانده بودند. از سوی دیگر استقلال هم که قرار بود بعد از انجام تمرین در حضور خبرنگاران ساعت ١۶ دیروز راهی شهر جم شود تا خود را برای دیدار با پارس‌جنوبی آماده کند، با مثبت‌شدن تست چند بازیکن خود دچار به‌هم‌ریختگی عجیبی شد. طبق اعلام اولیه مسئولان استقلال، ٨ عضو این تیم به ویروس کرونا مبتلا شدند؛ اتفاقی که باعث شد روز گذشته آبی‌پوشان بار  دیگر تست بدهند و سفر خود را به تعویق بیندازند.  عصر دیروز  نیز تست ۵ عضو دیگر این تیم مثبت اعلام شد تا تعداد افراد مبتلا  به کرونا  در تیم استقلال به ١٣ نفر برسد.

ماجرای ٢۵‌درصد دردسرساز

با اینکه در دستورالعمل‌های اولیه ستاد کرونا در ورزش، اعلام شده بود درصورت مثبت‌شدن تست پنج بازیکن از یک تیم، آن تیم باید به صورت کامل به قرنطینه برود و بازی‌هایش تا دوهفته لغو می‌شود. بعد از شروع لیگ این دستورالعمل خیلی بی‌سروصدا تغییر کرده است. مسئولان از شرط ابتلای حداقل ٢۵‌درصد از اعضای تیم برای لغو یک بازی خبر می‌دهند، اما این مسأله کاملا مبهم است که اولا ٢۵‌درصد از اعضای تیم از نظر ستاد مقابله با کرونا و سازمان لیگ چندنفر محسوب می‌شوند؟ سوال بعدی اینجاست مثلا اگر در یک تیم ٧، ٨ بازیکن کرونا گرفته باشند، آیا نباید بقیه بازیکنان هم به جای رفتن به مستطیل سبز و قرارگرفتن مقابل بازیکنان حریف به قرنطینه بروند؟ مشخص نیست معیار برای تعیین ٢۵‌درصد چه بوده و آیا نظرات فنی و پزشکی در آن لحاظ شده یا خیر.

استقلال با لشگر نصف‌ونیمه در جم

وریا غفوری، فرشید باقری، مسعود ریگی، داریوش شجاعیان و دو بازیکن امید استقلال، نفراتی بودند که دیروز باشگاه از مثبت‌شدن تست کرونای آنها خبر داد. این ۶ بازیکن به همراه دونفر از اعضای کادر که تست‌شان مثبت شده، باید در قرنطینه بمانند، اما سایر نفرات با تأکید سازمان لیگ دیروز راهی شهر جم شدند. با اینکه چند تن از مسئولان استقلال به سازمان لیگ رفتند و شرایط را برای مسئولان توضیح دادند، سازمان لیگ به قانون ٢۵‌درصد تکیه و اعلام کرد که استقلالی‌ها باید راهی جم شوند، وگرنه ٣ بر صفر بازنده خواهند شد. دکتر نوروزی، معاونت پزشکی استقلال علاوه بر شرح اوضاع بحرانی استقلال، درباره احتمال انتقال این ویروس در بازی پیش‌رو هشدار داده است: «نفراتی که تست کرونای آنها مثبت شده، جمعه در کنار سایر بازیکنان تمرین کردند و ممکن است ویروس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به آنها انتقال بدهند. احتمال دارد ۴٨ساعت دیگر جواب تست برخی نفرات دیگر استقلال هم مثبت باشد و من برای این حرف دلیل دارم.» این را هم باید درنظر گرفت که استقلال به جز نداشتنِ این ۶ بازیکن به دلیل ابتلا به ویروس کرونا، چند بازیکن مصدوم ازجمله ارسلان مطهری و سیاوش یزدانی را هم در اختیار ندارد. این اتفاق می‌تواند استقلال را که در هفته‌های اخیر نتایج خوبی نگرفته، وارد بحران عمیق‌تری کند. البته لشگر نصفه و نیمه استقلال عصر دیروز بعد از حضور در فرودگاه مهرآباد به شکلی عجیب از سفر به شهر جم انصراف داد تا ابهام‌ها درباره برگزاری بازی امروز چند برابر شود.

پروتکل‌های بهداشتی رعایت نشد؟

افزایش تعداد آمار مبتلایان به کرونا در لیگ‌برتر این سوال را در ذهن همه ایجاد می‌کند که پروتکل‌های بهداشتی درنظر گرفته‌شده برای لیگ‌برتر فوتبال به اندازه کافی سفت و سخت نبوده یا اینکه تیم‌ها به هیچ‌وجه به دستورالعمل‌هایی که اعلام شده بود، عمل نکردند. به ‌هرحال یک جای کار مشکل دارد که طی یک هفته برگزاری از لیگ‌برتر تست کرونای این تعداد از بازیکنان مثبت شده. البته تشخیص معضلات خیلی کار سختی هم نیست، چون اولین مورد به پرواز برخی از تیم‌ها در کنار مردم عادی برای بازی‌های مختلف برمی‌گردد.

احتمال تعطیلی کامل لیگ نوزدهم

به نظر می‌رسد مسئولان فوتبال ایران با اصراری که به برگزاری مسابقات با وجود مثبت‌شدن تست کرونای بازیکنان تیم‌های مختلف دارند، در مسیر تعطیلی کامل لیگ نوزدهم گام برمی‌دارند. بدون‌ شک اگر تا چند روز آینده آمار تعداد کرونایی‌های لیگ‌برتر افزایش پیدا کند، دیگر مسئولان هم نمی‌توانند مقاومتی در برابر تعطیلی لیگ داشته باشند.‌ موضوعی که به نظر می‌رسد همین حالا هم درخواست خیلی از بازیکنان حاضر در لیگ و البته خانواده‌های آنهاست. همین امروز بازی فولاد با نساجی به دلیل تعداد بالای بازیکنان مبتلا به کرونا در ترکیب تیم اهوازی به احتمال فراوان لغو خواهد شد و به مرور اگر بازی‌های عقب‌افتاده افزایش پیدا کند، ادامه لیگ میسر نخواهد بود. این اتفاقات به دردسر بزرگی برای مربیان هم تبدیل شده که به سختی می‌توانند ترکیب مدنظر خود را در بازی‌های مختلف پیدا کنند.

آمار کامل کرونا در لیگ‌برتر؛ ٧٢ نفر

دیروز خبر ابتلای تعداد قابل توجهی از عوامل دو باشگاه استقلال و فولاد خوزستان به کووید-١٩ نگرانی‌ها درباره ادامه برگزاری مسابقات فوتبال را به اوج خود رساند. فولاد خوزستان که چند هفته قبل خبر از مبتلاشدن پنج عضو خود به کرونا داده بود، این‌بار با یک بحران‌ بزرگ‌تر روبه‌رو شده و مدیرعامل باشگاه رسما اعلام کرد نتیجه تست ١١نفر از بازیکنان و ۵ عضو دیگر تیم مثبت شده است. باشگاه استقلال هم ابتدا خبر ابتلای ٨نفر را رسانه‌ای کرد که ۶ بازیکن و دو عضو دیگر تیم شامل آنها می‌شدند اما در ادامه تست ۵ عضو دیگر این تیم هم مثبت اعلام شد. در چنین شرایطی افزایش آمار مبتلایان به کرونا در هر هفته از لیگ‌برتر اتفاقی نیست که بتوان به راحتی از کنار آن گذشت. تا به امروز باشگاه سپاهان سه عضو خود را به خاطر کرونا قرنطینه کرده است. در پرسپولیس دو عضو کادر تدارکات مبتلا شدند و باشگاه ماشین‌سازی ۶ عضو مبتلا داشته است. صنعت نفت آبادان و پارس‌جنوبی جم چهارنفر کرونایی داشته‌اند و در هرکدام از تیم‌های نفت مسجدسلیمان، سایپا، شهرخودرو، سه‌نفر بیمار شده‌اند. آمار تراکتور هم دیروز بعد از مثبت شدن تست میمبلا، بازیکن خارجی خود  به ۵ نفر رسید.

گل‌گهر سیرجان که در نخستین تست کرونا لیگ‌برتر با مبتلاشدن ٩ عضو خود رکورددار بود، چندوقتی است که هیچ تست مثبتی نداشته است. ذوب‌آهن، ‌نساجی، پیکان و شاهین‌بوشهر هم تیم‌هایی بوده‌اند که تاکنون خبری درباره ابتلای عوامل آنها به کووید-١٩ در رسانه‌ها منتشر نشده است. به این ترتیب تا به امروز طبق اخبار منتشرشده در رسانه‌ها  تست کرونا ٧٢ نفر از عوامل باشگاه‌ها مثبت اعلام شده و خوشبختانه در هیچ‌کدام از این موارد، شاهد وضع وخیم مبتلایان نبوده‌ایم و تعداد قابل توجهی از افرادی که جواب تست آنها مثبت شده، بیماری را پشت‌سر گذاشته‌اند و درشرایط کنونی حال خوبی دارند. با این حال، بالارفتن موج شیوع ویروس و مبتلاشدن مردم به کرونا نشان می‌دهد که این آمار در لیگ هم قطعا در آینده افزایش پیدا خواهد کرد و به همین ترتیب باید باشگاه‌‌ها با دقت بیشتری پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند و آمار تست‌ها با شفافیت و زمان‌بندی بهتری در اختیار رسانه‌ها و مسئولان قرار بگیرد.

اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
مطالب مرتبط
  • پیشنهاد شهروند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روزنامه شهروند
SHAHRVAND DAILY
دومینوی ابتلای بازیکنان لیگ ١٩ به کرونا

www.shahrvanddaily.ir

روزنامه شهروند
SHAHRVAND DAILY
دومینوی ابتلای بازیکنان لیگ ١٩ به کرونا
بررسی‌های «شهروند» نشان می‌دهد تاکنون ٧٢ نفر از جامعه فوتبال مبتلا شده‌اند و این آمار روبه افزایش است، اما انگار برای فدراسیون نشینان فقط برگزاری لیگ اهمیت دارد

www.shahrvanddaily.ir