صفحه ویژه کرونا
آخرین آمار، مطالب و خبرهای مربوط به ویروس کرونا
آخرین اخبار
کل مبتلایان0
مبتلایان جدید0
کل جان‌باختگان0
جان‌باختگان جدید0
امروز سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۸
هشدار روحانی درباره کرونا:
هشدار روحانی درباره کرونا:
| مخفی‌کردن بیماری نوعی تجاوز به حقوق دیگران است

مخفی‌کردن بیماری نوعی تجاوز به حقوق دیگران است

حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: «از امروز استفاده از ماسک در محیط‌های عمومی شلوغ باید اجباری باشد. چنانچه کسی بدون ماسک به دستگاه، نهاد یا ارگانی برای دریافت خدمت مراجعه کرد، باید از او بخواهند ماسک داشته باشد، حتی باید از حضور کارمندان و کارکنان در ادارات و دستگاه‌ها در صورت رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی و استفاده نکردن از ماسک جلوگیری شود.»

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه مخفی‌کردن بیماری نوعی تجاوز به حقوق دیگران است، ادامه داد: «من که بیماری‌ام را مخفی می‌کنم و نمی‌گویم، نسبت به خانواده، دوست، همکار و سایر افراد مسئولیت دارم. وقتی ابتلای خود را اطلاع نمی‌دهم و حتی ماسک هم نمی‌زنم، درست نیست. باید این فرهنگ را جا بیندازیم که از ماسک استفاده کنیم و بیماری خود را اطلاع دهیم تا از بیماری عبور کنیم.» او افزود: «علت اینکه در خوزستان شاهد افزایش مبتلایان کرونا بودیم این بود که عید فطر مراسمی وجود دارد که همه طوایف در آن حضور می‌یابند و جمع می‌شوند. امسال تعطیلات بیشتر شد و مردم تعطیلات آخر هفته و تعطیلات ارتحال را به هم متصل کردند و در پی آن دچار مشکل شدند.» روحانی ادامه داد: «مسئولان مربوطه هرکدام وظیفه و مسئولیتی دارند. من از کمیته امنیتی و اجتماعی و  کمیته بهداشتی می‌خواهم ابلاغ کنند هر کسی وارد اداره‌ای می‌شود که شلوغ هم هست، باید از ماسک استفاده کند. اگر از ماسک استفاده نکرد، به او نباید خدمت ارایه شود. اگر کارمندی در اداره‌ای بدون ماسک حضور یافت، باید برای او غیبت بزنند و او را بازگردانند. این موضوع باید ابلاغ شود که ارایه خدمات منوط به رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.» رئیس‌جمهوری گفت: «مردم عزیز، کسی نباید مبتلا شدن به این بیماری را ننگ و عار بداند و اگر مبتلا شد از دیگران پنهان کند.» او ادامه داد: «از روز اول، خدمت مردم عزیز گفتیم این ویروس میهمان ناخوانده است و مدت حضورش معلوم نیست. با هوای گرم هم نمی‌رود. متخصصان ما گفتند حضورش ادامه‌دار است. این ویروس ناشناخته است. اول پیرها را درگیر می‌کرد، الان جوان‌ها را هم درگیر می‌کند. علائمش هم دائما در حال تغییر است.»

روحانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: «پدیده کرونا، پدیده‌ای چند وجهی است و موضوع تنها درمانی و بهداشتی نیست. موضوع فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و روابط بین‌الملل است و بسیاری از مسائل در هم تنیده است. در داستان پدیده کرونا، داستانی نظیر آن در طول قرن گذشته نداشته‌ایم که این همه پیچیدگی داشته باشد و جوامع مختلف در سایه این پدیده خطرناکی که به وجود آمده است و این ویروس، با مسائل متعددی روبه‌رو شده‌اند.» او ادامه داد: «رشد اقتصادی دنیا به‌طور متوسط در‌ سال ۲۰۱۹، ۲.۹ دهم بوده است، ولی در ‌سال ۲۰۲۰ که با این ویروس روبه‌رو شدیم رشد اقتصادی منهای ۳ شده است که نشان می‌دهد این ویروس متأسفانه چه تحول بزرگی به صورت منفی در اقتصاد دنیا ایجاد کرده است.

این شرایط در کشورهای پیشرفته بدتر است؛ به‌طوری که رشد اقتصادی در‌ سال ۲۰۱۹ در کشورهای پیشرفته ۱.۷ هم بوده و در ‌سال ۲۰۲۰ پیش‌بینی این است که منهای ۶.۱ باشد، بنابراین شما می‌بینید چه شرایطی از نظر اقتصادی به وجود آمده است.» رئیس‌جمهوری با اشاره به ضرورت فرهنگ‌سازی برای استفاده از روش‌های پیشگیرانه مقابله با کرونا گفت: «صداوسیما بیشتر باید در این زمینه تلاش کند و کسی نباید ابتلا به این بیماری را پنهان کند. طرف نباید به آزمایشگاه بگوید اگر تست من مثبت شد خواهش می‌کنم به کسی اطلاع ندهید و خودم می‌گویم.» روحانی یادآور شد: «جاهایی که معمولا مثل رستوران‌ها، همایش‌ها، تالارهای پذیرایی، باشگاه‌های ورزشی، مساجد و مصلی جزو موارد ٣ و ۴ در لیست قبلی ما بود؛ جاهایی که اکنون ستاد استانی اعلام می‌کند که این پنج شهرستان من شرایط قرمز دارند و کمیته‌های ما نیز موافقت می‌کنند در ستاد پنجشنبه تصویب کردیم هر کجا چنین وضعیتی داشت حداقل برای یک هفته ممنوعیت اعلام کنند و اگر نیاز بود مجدداً برای هفته دیگر نیز ادامه دهند تا شرایط عادی شود.»

اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
مطالب مرتبط
  • پیشنهاد شهروند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روزنامه شهروند
SHAHRVAND DAILY
هشدار روحانی درباره کرونا: 
از امروز ماسک‌زدن اجباری است

www.shahrvanddaily.ir

روزنامه شهروند
SHAHRVAND DAILY
هشدار روحانی درباره کرونا: 
از امروز ماسک‌زدن اجباری است
مخفی‌کردن بیماری نوعی تجاوز به حقوق دیگران است

www.shahrvanddaily.ir