صفحه ویژه کرونا
آخرین آمار، مطالب و خبرهای مربوط به ویروس کرونا
آخرین اخبار
کل مبتلایان0
مبتلایان جدید0
کل جان‌باختگان0
جان‌باختگان جدید0
امروز سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۳۳
روزنامه‌نگار
همتی در نشست و دیدار از ستاد جمعیت هلال‌احمر استان تهران عنوان کرد:
همتی در نشست و دیدار از ستاد جمعیت هلال‌احمر استان تهران عنوان کرد:
| جمعیت هلال‌احمر فارغ از همه حواشی که داشته است، مسیر کاری خودش را طی می‌کند

جمعیت هلال‌احمر فارغ از همه حواشی که داشته است، مسیر کاری خودش را طی می‌کند

تهران پایتخت یک کشور ٨٠ میلیونی است؛ منطقه‎ای بسیار استراتژیک و مهم برای جمعیت هلال‌احمر که یکی از تکیه‌گاه‌های اصلی کشور در مدیریت بحران‌ها محسوب می‌شود. رئیس جمعیت هلال‌احمر از روزهای ابتدایی شروع به کارش در ساختمان صلح، ارتباطات با مدیران استانی و بازدیدهایش از نهادهای زیرمجموعه جمعیت، انبارها و لجستیک به‌ویژه در استان تهران را در دستور کار قرار داد. او که معتقد است در استان تهران آمادگی برای پاسخ‌دهی به بحران بزرگ کافی نیست، زمان برگزاری مانور سراسری ساعت صفر را در هفته‌ها یا ماه‌های آینده اعلام کرده است تا همه اعضای خانواده هلال‌احمر گوش به زنگ باشند که در این مانور کمبودها و به اصطلاح گره‌های کار امدادرسانی در بحران‌ها شناسایی و در گام‌های بعدی برطرف شود. کریم همتی صبح یکشنبه پانزدهم تیرماه با حضور در ساختمان جمعیت هلال‌احمر استان تهران با کارکنان دیدار چهره‌به‌چهره داشت. او از مرکز کنترل و هماهنگی عملیات استان تهران، مرکز پاسخگویی ١١٢، مرکز دیسپچ رادیویی، مرکز اسناد، معاونت امدادونجات، پایگاه سلامت امدادگران و نجاتگران، تیم‌های واکنش سریع، معاونت آموزش، اداره کل فناوری اطلاعات و آمار، معاونت اداری و پشتیبانی، معاونت جوانان، معاونت توانبخشی، معاونت داوطلبان، دبیرخانه ستاد اجرایی پنجمین دوره انتخابات مجامع استان تهران، خزانه‌داری، حراست، امور اداری، واحد مددکاری و کانون بازنشستگان بازدید و از نزدیک با کارکنان گفت‌وگو کرد. رئیس جمعیت هلال‌احمر  همچنین با حضور در دفتر مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان تهران به صورت ویدیو کنفرانس با روسای شعب جمعیت هلال‌احمر استان تهران گفت‌وگو کرد.

همتی در ابتدا به شروع کارش در جمعیت هلال‌احمر و همزمانی آن با شیوع ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: «شاید بتوان گفت دوران شیوع ویروس کرونا در کشور ما از دوران جنگ تحمیلی هم همدلی بیشتری ایجاد کرد، به‌طوری که شاهد همفکری و همدلی بسیاری بین مجموعه نظام و همه دستگاه‌ها بودیم. جمعیت هلال‌احمر در این چند ماه مشکلاتی داشته است که از چند ماه قبل هم وجود داشت؛ ما به عبارتی میراث‌دار بخشی از مشکلات هستیم.» رئیس جمعیت هلال‌احمر به چالش‌های دوران مقابله با کرونا اشاره کرد و گفت: «در ارتباطات رسانه‌ای به‌خصوص پوشش اخبار و برنامه‌ها در صداوسیما ضعیف بوده‌ایم، ‌چراکه زحمات بسیار زیادی کشیده می‌شود، اما در انعکاس اخبار موفق نبوده‌ایم. گاهی کم‌کاری از جانب خود ما است. در ماه‌های اخیر تمام تلاش‌مان را کردیم تا از همه ظرفیت‌های خود در موضوع سیل و مقابله با کرونا همزمان استفاده کنیم.»

تا روزی که در هلال‌احمر هستم، به هیچ عنوان کار غیرقانونی انجام نمی‌دهم

رئیس جمعیت هلال‌احمر از مرحوم بیژن دفتری به‌عنوان یکی از چهره‌های ماندگار جمعیت هلال‌احمر یاد کرد و گفت: «هر کسی برای مردم کار کند، زحمت‌هایش دیده می‌شود.» همتی با بیان اینکه پست و سمت به هیچ وجه برایم ارزشی ندارد، عنوان کرد: «اگر هم ارزشی وجود داشته باشد، در خدمت به مردم است، نه چیز دیگر.» همتی به حاشیه‌هایی که در برگزاری پنجمین دوره انتخابات مجامع جمعیت هلال‌احمر به وجود آمد، اشاره کرد و گفت: «انتخابات در این روزها مثل میدان جنگ شده است و این تنش‌ها طبیعتا به خاطر کار در راه رضای خدا نیست. تا روزی که در هلال‌احمر هستم، به هیچ عنوان کار غیرقانونی انجام نمی‌دهم و کسانی که با ما کار می‌کنند نیز به همین روال به کار خود ادامه می‌دهند.» به گفته او اگر بخواهیم کاری را برای منافع حزب و گروهی معطل کنیم، هیچ کاری پیش نمی‌رود و هر کسی که در انتخابات اعتراض دارد، می‌تواند اعتراض خود را از مسیر قانونی دنبال کند.

همتی افزود: «جمعیت هلال‌احمر حدود ٢‌میلیون داوطلب داشت، اما بیشتر این داوطلبان همان‌هایی بودند که در زمان انتخابات خود را داوطلب معرفی می‌کردند و پس از پایان انتخابات تنها داوطلب اسمی باقی می‌ماندند. من رئیس جمعیت هلال‌احمر هستم و به شما می‌گویم هلال‌احمر جای سودجویی و کار غیرقانونی نیست که هم آبروی مردم برود و هم خدا ناراضی باشد. من نمی‌دانم بعضی‌ها دنبال چه هستند؛ آسمان را به زمین می‌بافند تا به هدف خودشان برسند و شلوغ‌کاری می‌کنند. این رفتارها قطعا به خاطر خدا نیست. همین‌جا اعلام می‌کنم تا روزی که در جمعیت هلال‌احمر هستم، کار غیرقانونی انجام نمی‌دهم، به هیچ وجه و به خاطر هیچ کسی؛ دوستانی که با ما کار می‌کنند هم به همین منوال جلو بروند.» رئیس جمعیت هلال‌احمر تصریح‌کرد: «کار قانونی خود را انجام می‌دهیم و در موعد مقرر اگر فردی اعتراضی هم داشته باشد، به آن رسیدگی می‌شود. هیچ کاری را برای اینکه کسی خوشش بیاید یا بدش بیاید، تعطیل‌نمی‌کنیم.»

«تهران پایتخت یک کشور ٨٠ میلیونی است؛ منطقه‌ای بسیار استراتژیک و مهم برای جمعیت هلال‌احمر است و از روز نخست بازدید‌هایی را از پایگاه‌های مختلف تهران در دستور کار داشتیم. با این حال در استان تهران آمادگی برای پاسخ‌دهی به بحران بزرگ کافی نیست.» همتی با بیان این جمله ادامه داد: «شاید خیلی خوش‌شانس بوده‌ایم که تا الان اتفاق بزرگی در تهران نیفتاده است، به همین دلیل هم قرار است در هفته‌ها یا ماه‌های آینده مانور سراسری داشته باشیم تا بتوانیم کمبودها و به اصطلاح گره‌های کارمان را بشناسیم و برای برطرف‌کردنش گام برداریم. در همین راستا از هلال‌احمر استان تهران می‌خواهیم با نهادهای امنیتی، استانداری و فرمانداری‌ها هماهنگی‌های لازم را انجام‌دهد. شاید در استان تهران بحث خانه‌های هلال و آموزش همگانی بیش از هر چیزی مهم باشد. همان‌طور که می‌دانید اگر مثلا همین الان در شرایط عادی تصمیم بگیریم به سرچشمه برویم، یک ساعت زمان می‌برد، ولی اگر در آن منطقه خانه هلالی داشته باشیم که بتواند اهداف ما را عملیاتی کند، می‌توانیم بر این ظرفیت تکیه کنیم. به بیان دیگر نیروهایی که آموزش‌دیده‌اند می‌توانند کارهای لازم را در بحران انجام دهند.»

لزوم هم‌افزایی جمعیت استان تهران با معاونت آموزش هلال‌احمر

همتی ادامه داد: «تهران ۴٠٠ محله دارد. جمعیت هلال‌احمر استان باید با معاونت آموزش و پژوهش جمعیت هم‌افزایی داشته باشد تا بحث آموزش‌های همگانی در محله‌های تهران به صورت جدی برگزار شود، چراکه این دوره‌ها می‌تواند نظر مردم را بیشتر جلب کند. البته این هدف همکاری شهرداری را می‌طلبد که باید پیگیری‌های لازم انجام شود. تفاوت‌های ما با سازمان‌های دیگر این است که مثلا وزارت بهداشت ۶٠٠‌هزار کارمند دارد و جمعیت هلال‌احمر ۶٠٠‌هزار داوطلب و ١٠‌هزار امدادگر و داوطلب. بخش اصلی کار ما را داوطلبان و امدادگران انجام می‌دهند؛ ما باید به حفظ حرمت، ایجاد رفاهیات و کمک کردن به این عزیزان دقت داشته باشیم.» رئیس جمعیت هلال‌احمر به موارد مطرح‌شده از سوی رئیس جمعیت هلال‌احمر استان تهران اشاره کرد و گفت:   «حمایت‌های روانی از امدادگران و نجاتگران از مباحث مهمی است که پیش از این هم متخصصان تأکید کرده بودند و باید به صورت جدی روی آن تمرکز کنیم.»

شارژ انبارهای امدادی در دستور کار

رئیس جمعیت هلال‌احمر درباره فعالیت پایگاه‌های اقماری و شارژ انبارهای امدادی بیان کرد: «در این زمینه گزارشی به رئیس‌جمهوری ارایه شد و دکتر روحانی دستور اختصاص بودجه برای شارژ انبارها را به سازمان برنامه و بودجه داد که فقط یک‌دهم مبلغ درخواستی به جمعیت هلال‌احمر تعلق گرفت و امیدواریم مابقی این بودجه به‌زودی به جمعیت هلال‌احمر پرداخت شود.» همتی درباره بازسازی ناوگان امداد هوایی جمعیت هلال‌احمر گفت: «تأمین قطعات بالگردها برای بازسازی آنها در اولویت قرار دارد و با بودجه‌ای که اختصاص داده شد، قطعات مورد نیاز هشت فروند بالگرد تأمین شده است.» همتی گلایه‌هایی از عده‌ای که به هر چه دست می‌زدند، دنبال منافع خودشان بودند، داشت و با بیان اینکه درحال حاضر همین افراد هستند که شلوغ‌کاری می‌کنند، گفت: «برخی افراد در گذشته در بازسازی بالگردها خرابکاری می‌کردند، آنان مبالغ بازسازی بالگردها را می‌گرفتند، اما عملا هیچ کاری انجام نمی‌دادند و همواره به دنبال تأمین منافع شخصی خود بودند. خرید بالگرد از اولویت‌های ما بود که متاسفانه دچار حاشیه‌هایی شد. بحث خرید بالگرد با پروسه‌هایی که داشت، باید از صفر شروع شود.»

تعیین تکلیف املاک و موقوفات جمعیت هلال‌احمر

همتی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به املاک و موقوفات بلاتکلیف جمعیت هلال‌احمر اشاره کرد و گفت: «در این گیرودار دو موضوع که تقریبا به فراموشی سپرده شده‌اند؛ املاک و موقوفات جمعیت هلال‌احمر است. املاکی هستند که ما سندش را داریم، اما نمی‌دانیم کجایند؛ این املاک باید احصا شوند و بحث پیگیری آنها در اولویت‌های فعلی ما قرار دارد. با توجه به اینکه این املاک بسیار زیاد است، همه باید بررسی و در مورد موقوفات نیت واقف‌ها مشخص شود تا بتوانیم تعیین تکلیف آنها را انجام دهیم.» او درباره احصای ده‌ها ملک سنددار که متعلق به جمعیت هلال‌احمر است، گفت: «هر مقدار در موضوع موقوفات از خرید خدمات یا مشاوره دیگران استفاده شود، به صرفه است. جمعیت هلال‌احمر املاک و موقوفات بسیاری دارد که حتی از وجود برخی از آنها اطلاعی در دست نیست و لازم است این املاک شناسایی و بهره‌وری شود.»

رئیس جمعیت هلال‌احمر افزود: «مدیران عامل جمعیت هلال‌احمر استان‌ها سراغ موقوفات بروند، همه املاک را شناسایی‌کنند و این سرمایه عظیم را در جهت نیات واقف فعال‌کنند.» او از ساختمان جمعیت هلال‌احمر استان تهران به‌عنوان مرکز عملیات استان تهران نام برد و تأکید کرد: «اگر بنا باشد ساختمان مرکز عملیات استان تهران با زمین‌لرزه ۶ ریشتری تخریب شود، دیگر جنبه عملیاتی پیدا نخواهد کرد. باید ساختمان استان تهران بنابر گفته‌های مدیرعامل مقاوم‌سازی شود. استحکام ساختمان‌های فعلی جمعیت هلال‌احمر و بحث رفاهیات کارکنان از دیگر مباحثی بود که همتی به آن اشاره کرد: «رفاهیات کارکنان واقعا دغدغه ما است و باید تلاش کنیم از تسهیلات و مزایای بانک‌ها به نفع اهداف هلال‌احمر استفاده کنیم. درحال حاضر حساب‌های بسیار زیادی به اسم هلال‌احمر باز شده که هیچ‌کدام بهره‌مندی سیستم هلال‌احمر را به دنبال نداشته که قرار شده است این حساب‌ها بسته و هم‌کاسه شود.»

استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای ارایه خدمات تخصصی

همتی با تشکر ویژه‌ای از نیروهای امنیتی اطلاعات و سپاه در رسیدگی به پرونده‌های هلال‌احمر عنوان کرد: «جمعیت هلال‌احمر فارغ از همه حواشی که داشته است، مسیر کاری خودش را طی می‌کند. با این حال جمعیت هلال‌احمر در شرایط سخت مالی قرار دارد. ما باید از ظرفیت بخش خصوصی که دنبال کار درست  باشد و در کنارش خدمات تخصصی هم ارایه دهد، استفاده کنیم و همین‌جا از بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در طرح‌ها و برنامه‌های هلال‌احمر دعوت به عمل می‌آوریم.» او درباره تعداد کانون‌های دانشجویی و طلاب در استان تهران افزود: «تعداد کانون‌های دانشجویی و طلاب در استان تهران کم است و لازم است در این زمینه اقدامات لازم برای افزایش تعداد این کانون‌ها انجام شود.» رئیس جمعیت هلال‌احمر درباره فعالیت پایگاه امدادونجات هلال‌احمر که در سازمان امدادونجات مستقر است، گفت: «فعالیت این پایگاه گله‌مندی ساکنان را به دنبال داشته که لازم است بالگرد‌ها به یکی از پایگاه‌های اقماری استان تهران منتقل شود. اما تأمین امنیت این بالگردها بسیار مهم است و در این زمینه باید از دستگاه‌های امنیتی نظر کارشناسی اخذ شود تا موجبات تأمین آرامش ساکنان محدوده بلوار خلیج‌فارس فراهم‌شود.»

داستان جابه‌جایی ۴٠ نفر و هجمه‌ها

همتی در بخش دیگری از سخنانش گفت: «جابه‌جایی ٣٠ تا ۴٠ نفر از افراد در هلال‌احمر از هجمه‌هایی بود که به من وارد شد. حدود هشت نفر از افراد در جمعیت که کار خود را درست انجام نداده بودند، باید می‌رفتند، در مقابل هشت نفر از استان‌ها برای تصدی احکام وارد ستاد شدند و به جای این افراد در استان‌ها نیرو جایگزین شد، طبیعی است که هر مدیر برای انجام هر چه بهتر کارها دو تا سه نفر را همراه خود بیاورد. این امور برایم لذت‌بخش نبود، اما چاره‌ای جز انجام‌دادن نداشتم.» رئیس جمعیت هلال‌احمر درباره افزایش حقوق و پرداخت رفاهیات گفت: «از ‌سال ٩٨ تا ٩٩ حدود صددرصد به حقوق پرسنل اضافه شده است و هیچ سازمانی را پیدا نمی‌کنید که این مقدار به حقوق پرسنل خود اضافه کرده باشد. هیچ‌کدام از رفاهیات پرسنل قطع نخواهد شد، اما برای پرداخت آنها اندکی زمان نیاز است و امیدواریم کارکنان این تأخیر را پذیرا باشند.»

 رئیس جمعیت هلال‌احمر استان تهران عنوان کرد:  تلاش جدی برای ارتقای نگرش مردم تهران به حوادث

جمعیت هلال‌احمر استان تهران‌ سال ١٣٧٨ تأسیس شده است و در طول دو دهه فعالیت تلاش می‌کند به سمت تحقق برنامه‌ها و اهداف از پیش تعیین‌شده جمعیت هلال‌احمر گام بردارد. شاهین فتحی صبح دیروز در نشستی که با حضور رئیس جمعیت هلال‌احمر در ساختمان هلال‌احمر استان تهران برگزار شد، عنوان کرد: «هلال‌احمر استان تهران سعی می‌کند پیشرو و الگو در میان جمعیت‌های هلال‌احمر استان‌ها باشد. نیاز و دغدغه اصلی امروز استان بازنگری ساختارهای سازمانی است که از‌ سال ٨٢ تغییر نکرده و منطبق با فعالیت‌های جاری نیست.» رئیس جمعیت هلال‌احمر استان تهران با اشاره به مشکلات و چالش‌های کارکنان و همکاران مجموعه خود به تفاوت‌های مزایای نیروهای ستادی و نیروهای استانی اشاره و عنوان کرد که باید تلاش کنیم هویت و عزت کارمندان حفظ ‌شود. بعضی مواقع تفاوت‌های دریافتی بین کارمندان ستادی و استانی، انگیزه کارمندان را کم می‌کند. این درحالی است که بار مسئولیت نیروهای صف بیشتر است. هلال‌احمر استان تهران یکی از فعال‌ترین جمعیت‌های استانی در بحران‌های سیستان‌وبلوچستان بوده است. به گفته فتحی هلال‌احمر استان تهران ظرفیت‌های بسیار خوبی در حوزه توانبخشی، درمانگاه‌های عمومی و تخصصی و ارایه خدمات فیزیوتراپی دارد، همچنین در امور جوانان با توجه به سابقه طولانی پتانسیل‌های بسیار خوبی در حوزه‌های دانشجویی و دانش‌آموزی دارد. فتحی با ارایه این توضیحات از راه‌اندازی مجمع خیرین استان تهران با همکاری هلال‌احمر استان خبر داد و گفت: «در همین راستا در شعب شهرستانی هم ایجاد مراکز خیرین شهرستان‌ها را پیگیری می‌کنیم.»

آموزش و پژوهش یکی دیگر از محورهای مورد اشاره رئیس جمعیت هلال‌احمر استان تهران بود؛ فتحی با بیان اینکه تلاش ما در این حوزه بسیار جدی است تا جایی که سعی کردیم با برنامه‌ها بتوانیم دانش و نگرش مردم را نسبت به حوادث ارتقا دهیم، گفت: «با این حال اعتبارات کفاف وسعت و جمعیت تهران را نمی‌دهد. در این راستا هلال‌احمر استان، فعالیت با صداوسیما به‌ویژه شبکه۵، شبکه آموزشی دانش‌آموزی داشته است.» فتحی به لزوم حمایت‌های روانی از امدادگران و نجاتگران اشاره‌کرد و گفت: «عمده بچه‌های ما دچار اختلال‌های روانی می‌شوند؛ بی‌خوابی، بی‌اشتهایی و فشارهای عصبی ناشی از امدادگری در حوادث سخت تا مدت‌ها در روان نیروهای امدادی باقی می‌ماند و باید حمایت‌هایی برای این عزیزان در نظر بگیریم.» رئیس جمعیت هلال‌احمر استان تهران به مشکلات امداد هوایی در استان اشاره کرد و گفت: «ما پایگاه امداد هوایی در استان تهران نداریم و در حوادث باید با سازمان امدادونجات هماهنگ شویم.» او با بیان اینکه حوادث شهری بسیار پیچیده شده است، عنوان کرد: «هلال‌احمر در حوزه جست‌وجو و نجات شهری با کمبودهایی مواجه است، باید سعی کنیم در حوزه نجات شهری قوی‌تر وارد عمل شویم.»

اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
مطالب مرتبط
  • پیشنهاد شهروند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روزنامه شهروند
SHAHRVAND DAILY
همتی در نشست و دیدار از ستاد جمعیت هلال‌احمر استان تهران عنوان کرد: 
آمادگی برای پاسخ‌دهی به بحران بزرگ در استان تهران کافی نیست

www.shahrvanddaily.ir

روزنامه شهروند
SHAHRVAND DAILY
همتی در نشست و دیدار از ستاد جمعیت هلال‌احمر استان تهران عنوان کرد: 
آمادگی برای پاسخ‌دهی به بحران بزرگ در استان تهران کافی نیست
جمعیت هلال‌احمر فارغ از همه حواشی که داشته است، مسیر کاری خودش را طی می‌کند

www.shahrvanddaily.ir