صفحه ویژه کرونا
آخرین آمار، مطالب و خبرهای مربوط به ویروس کرونا
آخرین اخبار
کل مبتلایان0
مبتلایان جدید0
کل جان‌باختگان0
جان‌باختگان جدید0
امروز سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۱۸
| وزیر امور خارجه در حالی روز گذشته پاسخگوی مجلس بود که برخی نمایندگان او را «دروغگو» خطاب کردند ظریف: اگر دروغ گفتم، رهبر شنیدند و اگر صادقانه حرف زدم نیز رهبر شنیدند هیچ موضوع مخفی در قرارداد بیست‌وپنج‌ساله وجود ندارد

وزیر امور خارجه در حالی روز گذشته پاسخگوی مجلس بود که برخی نمایندگان او را «دروغگو» خطاب کردند ظریف: اگر دروغ گفتم، رهبر شنیدند و اگر صادقانه حرف زدم نیز رهبر شنیدند هیچ موضوع مخفی در قرارداد بیست‌وپنج‌ساله وجود ندارد

نخستین حضور محمدجواد ظریف به‌عنوان وزیر امور خارجه در مجلس یازدهم با حاشیه‌هایی همراه بود تا حدی که در لحظاتی باعث متوقف شدن سخنرانی ظریف هم شد. انتقادهای مجلس به وزیر امور خارجه به‌حدی بود که نقدعلی، یکی از نمایندگان منتقد ظریف خواستار «محاکمه» او شد. هرچند جواد ظریف با سپاسگزاری از آنچه او «میهمان‌نوازی نمایندگان» خواند، گفت «توهین‌ها را به جان می‌خرد.» ظریف همچنین در پاسخ به توهین‌های برخی نمایندگان مجلس گفت که سیاست خارجی، حوزه دعواهای گروهی و جناحی نیست.

دهمین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی روز گذشته با گزارش محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه از عملکرد این وزارتخانه در سیاست خارجی آغاز شد. ظریف در سخنان خود با تبیین شرایط در حال گذار جهان نسبت به هرگونه اشتباه محاسباتی هشدار داد. از تلاش آمریکا به‌عنوان حفظ نظم قدیم گفت و گفت که آمریکا برای حفظ این نظم از هیچ تلاشی حتی امنیتی‌سازی مقوله‌هایی مانند کرونا خودداری نمی‌کند. یکی از مباحثی که در هفته‌های اخیر دستمایه حاشیه‌سازی برخی جریانات سیاسی علیه دولت شد، موضوع توافق‌نامه همکاری بیست‌وپنج‌ساله با چین بود. ظریف در مجلس با تأکید بر اینکه در قرارداد با چین هیچ موضوع مخفی وجود ندارد، گفت: «زمانی که در ملاقات رئیس‌جمهوری خلق چین با مقام معظم رهبری درباره این قرارداد صحبت شد، موضوع را به مردم اعلام کردیم. زمانی که در سفر ‌سال گذشته این قرارداد را به چین بردم باز هم اعلام شد. زمانی که چین به پیش‌نویس ما پاسخ داد، این موضوع دوباره اعلام شد و آن‌گاه که چین مذاکره با ما را نیز پذیرفت این موضوع اعلام شد و هر موقع که توافق محقق شود، آن را هم اعلام خواهیم کرد.» هرچند، وزیر امور خارجه این را هم گفت که یکی از مفاد مهم توافق بیست‌وپنج‌ساله با چین بازگرداندن ایران به پروژه راه ابریشم است. یکی از اتفاقات ناگواری که افتاد این بود که ایران از همه کریدورهای ارتباطی منطقه خارج می‌شد. او از راه‌اندازی معاونت دیپلماسی اقتصادی در وزارت خارجه گفت و اینکه دستگاه‌ها باید برای مقابله با سیاست فشار حداکثری و کمک به تهاتر کالا و خدمات همکاری کنند و مقاومت‌های داخلی در این زمینه باید از بین برود.

فرصت‌های پیش روی ملت ایران را به امید لبخند آمریکا و اروپا نسوزانید

بعد از پایان سخنان وزیر امور خارجه، شماری از نمایندگان به بیان دیدگاه‌های خود در حوزه دیپلماسی پرداختند که بیشتر آنان در نقد وزیر امور خارجه صحبت کردند. عمده مسائل مطرح‌شده در این اظهارات انتقاد از انفعال دستگاه دیپلماسی، ضعف دیپلماسی اقتصادی و لزوم تجدید نظر در برجام بود. مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه وزارت امور خارجه در مذاکرات مسیر را کج ریل‌گذاری کرده، از بی‌توجهی تیم مذاکره‌کننده نسبت به تأکیدات مقام معظم رهبری و اجرایی نکردن شروط یازده‌گانه که بر آن تأکید فرموده بودند، انتقاد کرد. موسی غضنفرآبادی، نماینده مردم بم و ریگان در اظهاراتی گفت که ملت ایران مذاکره با آمریکا را ذلت می‌داند و آمریکا برای همیشه نزد ملت ایران منفور و غیرقابل تحمل است. مهرداد ویس کرمی، نماینده خرم‌آباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه چرا برخی سیاستمداران ما از مبارزه با شیطان خسته شده‌اند و این خستگی را به شکل‌های گوناگون به جامعه اسلامی تلقین می‌کنند، خطاب به وزیر خارجه یادآور شد: «فرصت‌های پیش روی ملت ایران را به امید لبخند آمریکا و اروپا نسوزانید.» او خطاب به ظریف افزود: «آیا آنچه اتفاق افتاده نتیجه سیاست‌های شماست یا تفکر انقلابی؟ آیا آنچه شده است، شما کرده‌اید یا حاج قاسم سلیمانی؟ در کدام حیطه بوده که تئوری‌های حاکم بر دولت روحانی کشور را به عقب نبرده است؟ ارز، مسکن، سیاست خارجی، برجام یا حفظ کرامت مردم ایران؟» ظریف در پاسخ به این سخنان گفت: «ما باید از تمام امکانات برای کمک به معیشت مردم و کمک به قدرت ملی ایران استفاده کنیم.

هرچه شما می‌خواهید بفرمایید، ولی شهید سلیمانی و بنده هر هفته جلسه داشتیم و هماهنگ می‌کردیم. در مسائل منطقه‌ای هرچه ما کردیم با هماهنگی یکدیگر بود. آنهایی که شهید سلیمانی را می‌شناسند، آنهایی که با شهید سلیمانی دمخور بودند، آنهایی که با سیدحسن نصرالله دمخورند و آنهایی که با مقاومت عراق، لبنان و فلسطین دمخورند، می‌دانند که روابط ما چگونه بود، نه شما.» این اظهارات وزیر امور خارجه با واکنش تعدادی از نمایندگان مواجه شد که گفتند به ما می‌گوید نمی‌فهمیم و وزیر امور خارجه توهین کرد که ظریف گفت: «بنده عرض کردم که آنها می‌دانند؛ بیجا می‌کنم بگویم شما نمی‌فهمید. شما نماینده ملت هستید. ‌ملت ما ملت فهیمی است و شما هم به‌عنوان نمایندگان ملت فهیمید و من در برابر نمایندگان ملت با کمال خضوع حضور پیدا می‌کنم.» حمله همه‌جانبه مجلس به ظریف واکنش‌هایی هم در پی داشت تا جایی که علی بیگدلی با اشاره به رفتار تند برخی نمایندگان و مطالباتی که از ظریف داشتند، به سایت «انتخاب» گفت: «به نظر می‌رسد کار، بیشتر یک کار نمایشی بود در جهت اینکه بگویند به دنبال گشایش در معیشت مردم هستند. ظاهرا آقایان نمی‌دانند چه اتفاقی در حال وقوع است و در دنیا چه می‌گذرد.»

قالیباف: برای تسهیل مبادلات ارزی تلاش مضاعفی داشته باشید

با آغاز بخش دوم سخنان ظریف، عده‌ای از نمایندگان در جریان سخنرانی وزیر امور خارجه درباره برجام اختلال ایجاد کردند که با تذکر رئیس مجلس خاتمه یافت. پس از پایان بخش اول صحبت‌های ظریف و در قسمت دوم سخنرانی او، در آغاز چندین تن از نمایندگان از صندلی خود برخاستند و با فریاد درخواست اخطار، مانع سخنرانی وزیر امور خارجه شدند. در همین هنگام، رئیس مجلس به نمایندگان تذکر داد که پس از پایان صحبت وزیر خارجه، مهلت اخطار به نمایندگان داده می‌شود، اما نمایندگان همچنان فریاد «دروغگو»، «آقای ظریف بسه» و «دوست نداریم دروغ بشنویم» سر می‌دادند. وزیر امور خارجه نیز خطاب به نمایندگان اخطار داد که من اگر دروغ گفتم، رهبر شنیدند و اگر صادقانه حرف زدم نیز رهبر شنیدند؛ ایشان به من صادق گفتند، اما شما به من دروغگو گفتید. ایشان به من شجاع گفتند، اما شما به من ذلیل گفتید. اما بنده برای نمایندگان ملت ارزش و احترام قائلم. ظریف گفت که حرف‌ها و توهین‌ها را به جان می‌خرم. رئیس مجلس شورای اسلامی نیز به نمایندگان اخطار می‌داد که بر جای خود بنشینند و نظم جلسه را رعایت کنند.

محمدباقر قالیباف در جایگاه ریاست مجلس سعی کرد جلوی شعار علیه ظریف را بگیرد و با لحنی ملایم بر ضرورت تلاش مضاعف وزارت امور خارجه در راه تسهیل مبادلات تجاری و ارزی برای رفع مشکلات اقتصادی کشور تأکید کرد. او یادآور شد: «البته شاید توقع بنده این بود که وزارت امور خارجه به وزارت امور خارجه و تجارت بین‌الملل تبدیل شود، چراکه امروز جنگ ما اقتصادی است و در حوزه مسائل ارزی با وجود تمام سختی‌ها انتظار می‌رود وزارت امور خارجه شرایطی فراهم کند که اگر نتوانستیم به دلیل مشکلات ناشی از برجام سرمایه‌گذار خارجی وارد کشور کنیم، به‌گونه‌ای اقدام شود که پول مردم که نزد برخی کشورها باقی مانده و سالیان ‌سال در این کشورها معاملات اقتصادی می‌کردند در این شرایط سخت ارزی انتقال ارز را به کشور با تلاش مضاعف انجام دهد.» رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: «کرونا در مبادلات مرزی اشکال ایجاد کرد، اما الان فرصتی فراهم شده که آن را جبران کنیم، بنابراین وزارت امور خارجه در بحث اقتصادی، همکاری مرزی و تبادلات تجاری باید بیش از گذشته فعال باشد.» قالیباف افزود: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و شورای حکام باید این را بدانند در حوزه سیاست خارجی، جمهوری اسلامی و نمایندگان مجلس هرگز به آژانس اجازه نخواهند داد که دستش باز باشد و بدون محدودیت هرچه می‌خواهد انجام دهد و به دنبال این باشد که حلقه‌های اطلاعاتی و جاسوسی کشورهای متخاصم را تکمیل کند.»

اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
مطالب مرتبط
  • پیشنهاد شهروند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روزنامه شهروند
SHAHRVAND DAILY
مهمان‌نوازی مجلس از ظریف

www.shahrvanddaily.ir

روزنامه شهروند
SHAHRVAND DAILY
مهمان‌نوازی مجلس از ظریف
وزیر امور خارجه در حالی روز گذشته پاسخگوی مجلس بود که برخی نمایندگان او را «دروغگو» خطاب کردند ظریف: اگر دروغ گفتم، رهبر شنیدند و اگر صادقانه حرف زدم نیز رهبر شنیدند هیچ موضوع مخفی در قرارداد بیست‌وپنج‌ساله وجود ندارد

www.shahrvanddaily.ir