صفحه ویژه کرونا
آخرین آمار، مطالب و خبرهای مربوط به ویروس کرونا
آخرین اخبار
کل مبتلایان0
مبتلایان جدید0
کل جان‌باختگان0
جان‌باختگان جدید0
امروز شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۱

«خرس‌های قطبی، موجودات سفید و پشمالویی هستند که در مناطق و اقلیم‌های سرد زندگی می‌کنند». این عبارت درست است، اما تعریف کافی و مفصلی از این حیوان نیست. خرس قطبی گونه‌‌ای بی‌نظیر است که به مرور و سختی با زیست‌بومش سازگار شده‌، اما گرم‌شدن کره‌‌زمین و تغییر اقلیم، هرچه خرس‌ها رشته بودند، پنبه کرد و جمعیت آنها را در معرض خطر انقراض قرار داد. با تمام این اوصاف، مناطق حفاظت‌شده‌ای تعبیه شده‌اند که به افزایش جمعیت خرس‌های قطبی کمک زیادی می‌کند.

١- بیست‌وهفتم فوریه، روزجهانی خرس قطبی ا‌ست و شاید ندانید که ترجمه‌ خرس قطبی به زبان لاتین می‌شود «خرس دریایی»! این خرس‌های زیبا و بلوری در قاره‌های آمریکا (قسمت‌های شمالی)، اوراسیا و در نواحی شمالی قطب شمال یافت می‌شوند. تاکنون تعداد معدودی خرس قطبی در نواحی جنوبی، آلاسکا و خلیج‌ هادسون کانادا نیز مشاهده شده‌اند.

٢- خرس‌های قطبی ٢٠٠کیلومتر از خط ساحلی دور هستند اما در فصل زمستان بیشتر آنها، همچنان در مجاورت یخ‌ها ساکن می‌شوند. آنها با تغییر فصل و ذوب‌شدن یخ‎ها، از محدوده‌ سکونت‌شان مهاجرت می‌کنند. هر خرس قطبی در طول یک‌سال، به‌طور متوسط، بیش از ٢٨٩۶ کیلومتر را برای یافتن غذا طی می‌کند.

٣- خرس‌های قطبی تنها گونه‌ «خرس» هستند که به نحوی عضو دسته‌ «پستانداران دریایی» درنظر گرفته می‌شوند، چراکه آنها بیشتر وقت‌شان را میان یخ و دریا می‌گذرانند. پوست تن آنها در واقع سیاه‌رنگ است، اما به این دلیل که خزشان سفید و شفاف است، نور را منعکس می‌کند و باعث می‌شود، سفیدرنگ به نظر بیایند!

۴- خرس‌ها پاهای پُرمو و پشمالویی دارند، که علاوه بر گرم نگه‌داشتن، باعث می‌شود تا قسمت‌های پایینی پنجه‌شان با مو پوشانده شود و برای ایستادن روی یخ به آنها کمک کند. خرس‌های قطبی می‌توانند با سرعت ١٠کیلومتر در ساعت، در آب شنا کنند. آنها همچنین قادرند از روی شکاف بین یخ‌ها تا عرض ۶ متر پَرِش کنند!

۵- خرس‌های قطبی می‌توانند به‌طور مداوم ساعت‌ها و حتی روزها شنا کنند! شاید خیلی‌ها فکر کنند این کار از هیچ جانداری جز ماهی‌ها برنمی‌آید و غیرممکن است، اما خرس‌ها به دلیل داشتن پنجه‌های بزرگ و قوی می‌توانند ساعت‌های زیادی را بدون اینکه خسته شوند، شنا کنند.

۶- اگرچه آنها نیمی از وقت روزانه‌شان را صرف پیداکردن غذا و شکار می‌کنند، اما به ندرت موفق می‌شوند. عملیات شکار خرس‌ها اغلب کمتر از ٢‌درصد موفقیت‌آمیز است! غذای اصلی آنها متشکل از فک‌ دریایی، فک‌ خزدار و حیوانات کوچک‌تر مثل پرندگان است. اگر خیلی گرسنه باشند، لاشه‌ حیوانات، تخم پرنده و حتی گیاه هم می‌خورند! خرس‌های قطبی جزو دسته‌ تماما گوشتخوار به حساب می‌آیند، چراکه بیشتر از ٧٠‌درصد از رژیم غذایی آنها متشکل از گوشت است.

٧- خرس‌های گرولار یا پیزلی، در‌ سال ٢٠٠۶ کشف شدند. آنها از لحاظ ژنتیکی ترکیبی از خرس‌های قطبی و گریزلی هستند، اما بیشتر شبیه خرس‌ قطبی زندگی‌ می‌کنند، منتها خزهای قهوه‌ای کمرنگ دارند و پنجه‌هایی شبیه گریزلی‌ها.

٨- به‌طور متوسط، وزن یک خرس قطبی نر تقریبا ٨٠٠کیلوگرم می‌شود که تا حدودی با وزن ١٠ انسان بالغ برابری می‌کند! طول آنها تا سه‌متر رشد می‌کند و در این صورت آنها به بزرگ‌ترین گوشتخوار موجود روی زمین درجهان تبدیل می‌شوند. اندازه‌ خرس‌ قطبی ماده تقریبا نصف اندازه‌ خرس قطبی نر است.

٩- حس بویایی خرس‌های قطبی بسیار قوی ا‌ست و می‌توانند بوی طعمه‌شان را از فاصله‌ یک‌کیلومتری تشخیص بدهند. آنها از این قابلیت و حس‌شان برای یافتن سوراخ‌های نهفته در یخ استفاده می‌کنند. خرس‌های قطبی برای شکار فک دریایی از روش نوینی استفاده می‌کنند. آنها از سوراخ یخ‌ها بوی فک‌ها را شناسایی کرده و صبر می‌کنند تا فک‌ها برای تازه‌کردن نفس بیرون بیایند. بعد، درست در همان لحظه، به آنها حمله کرده و شکارشان می‌کنند!

١٠- خرس‌های قطبی می‌توانند از فاصله‌ ١٠٠سانتی‌متر بالای یخ تشخیص بدهند آیا فُکی زیر آب وجود دارد یا نه! خرس‌ها خیلی سریع می‌دوند. آنها می‌توانند از فاصله‌ ١۵ تا ٣٠متر به طعمه حمله کرده و با سرعت ۴٠کیلومتر در ساعت، به سمت شکارشان بدوند!

١١- متأسفانه خرس‌های‌ قطبی اولین گونه‌ای بودند که تغییر اقلیم، حیات آنها را مورد تهدید قرار داد، اما پیش‌بینی می‌شود تا ‌سال ٢٠۵٠ شدت این خطر تا ٣٠‌درصد کاهش یابد. جمعیت خرس‌های قطبی وحشی در‌ سال ٢٠١٩ حدودا ٢۶‌هزار رأس بوده است.

١٢- در دنیایی که مدرنیته می‌تازد، پیداکردن فناوری و روش تازه برای ردیابی حیوانات کار عجیب و غریبی نیست. اما در سال‌های اخیر، صندوق جهانی طبیعت روش جالبی را برای ردیابی و تعقیب خرس‌های قطبی ابداع کرده است. در این روش، متخصصان و دانشمندان از روی ردپای خرس‌های قطبی که روی برف می‌ماند، دی‌اِن‌اِی آنها را شناسایی می‌کنند!

١٣- خرس‌های قطبی‌ای که باردارند، تنها خرس‌هایی هستند که در طول زمستان به خواب زمستانی نمی‌روند!

١۴- بزرگ‌ترین و سنگین‌وزن‌ترین خرس قطبی‌ای که تاکنون دیده شده، ١٠٠٢کیلوگرم وزن داشته و در‌ سال ١٩۶٠ در شمال‌غربی آلاسکا شناسایی شده است.

برگردان از thefactsite

اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
مطالب مرتبط
  • پیشنهاد شهروند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روزنامه شهروند
SHAHRVAND DAILY
غول سفید و باجذبه قاره شمالگان

www.shahrvanddaily.ir

روزنامه شهروند
SHAHRVAND DAILY
غول سفید و باجذبه قاره شمالگان

www.shahrvanddaily.ir